کد خبر: ۳۳۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۴ - ۰۱ تير ۱۳۹۸
شهر ایذه با جمعیت بیش از ۱۲۰ هزار نفر فقط با یک کد فوریت های پزشکی فعالیت می‌کند و این امر موجب نگرانی مردم شده است.
 شهر ایذه با جمعیت بیش از ۱۲۰ هزار نفر فقط با یک کد فوریت های پزشکی فعالیت می‌کند و این امر موجب نگرانی مردم شده است.

به گزارش ایرنا، شهر ایذه با جمعیتی افزون بر ۱۲۰ هزار نفر با یک پایگاه فوریت‌های پزشکی اداره می‌شود و این پایگاه باید به چندین روستا و دهستان اطراف شهر نیز خدمات ارائه دهد.

نکته تأسف بار این است که این پایگاه تنها یک کد فعال دارد، چیزی که به طور قطع می‌توان نام آن را فاجعه گذاشت؛ فاجعه‌ای که این سوال را در ذهن‌ها متبادر می‌سازد که اگر ۲ حادثه در ۲ نقطه شهر رخ دهد چه باید کرد؟

این موضوعات در حالی مطرح می‌شوند که مشکلات نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی خوزستان مدت‌ها است نقل محافل و رسانه‌ها بوده حال آنکه سلامت مردم مهمتر از هر بحثی است و مردم محروم ایذه نباید قربانی دعواهای سیاسی و غیرسیاسی مسئولین شوند.

ایذه در فقر امکانات بهداشتی و درمانی دست و پا می‌زند

یکی از شهروندان ایذه‌ای با انتقاد از وضعیت مرکز فوریت‌های پزشکی ایذه به خبرنگار ایرنا گفت: جان تک تک شهروندان در گرو اورژانس است چون حادثه خبر نمی‌کند و امکان دارد هرکس با مشکلی مواجه شود که به آمبولانس نیاز باشد، آن موقع چه باید کرد؟

محمد مولایی افزود: از جاده بارانگرد به ایذه در محور اهواز به ایذه گرفته تا محور ایذه به پیان و سوسن و روستاهای حومه شهر، همه و همه باید با یک کد اورژانس پوشش داده شوند؟

وی گفت: البته باید با این امکانات قدردان زحمات نیروهای فوریت‌های پزشکی باشیم اما چه کسی باید جوابگوی این حجم از ناعدالتی در توزیع امکانات باشد؟

این شهروند ایذه ای با اشاره به مشکلات بین دانشگاه علوم‌پزشکی و نماینده ایذه گفت: سلامت و بهداشت مردم باید خط قرمز تمام مسئولان باشد، اگر فردی در این فقر امکانات به آغوش مرگ برود یا مشکل غیر قابل جبران جسمی برای او ایجاد شود، تک تک کسانی که در این موارد کم کاری کرده‌اند، مقصر هستند.

بدنبال افزایش کدهای فوریت ایذه هستیم

رضا اسماعیلی مسئول مرکز فوریت‌های پزشکی ایذه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون فقط یک کد فعال فوریت‌های پزشکی در شهر ایذه فعال است که به طور قطع جوابگوی نیاز شهر و روستاهای اطراف ایذه نیست.

وی افزود: یک شهر هم رده مانند رامهرمز با تعداد عملیات برابر، حدود هفت پایگاه فوریت‌های پزشکی فعال در اختیار دارد که این آمار در ایذه به عدد یک محدود شده است، طبق استانداردها به ازای هر ۱۵ هزار نفر جمعیت، باید یک پایگاه فوریت‌های پزشکی وجود داشته باشد.

مسئول مرکز فوریت‌های پزشکی ایذه گفت: کلنگ ساخت پایگاه دوم فوریت‌های پزشکی ایذه پس از پیگیری‌های انجاما شده به زمین زده شد و در آینده نزدیک سومین پایگاه ایذه نیز کلنگ زنی خواهد شد؛ با افتتاح این پایگاه‌ها مشکلات ایذه تا حدود زیادی رفع خواهند شد.

قول مساعد برای بهبود وضعیت فوریت‌های پزشکی ایذه

حسین شاهولی سرپرست شبکه بهداشت و درمان ایذه نیز روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: محمد امین زرگر، سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در سفر به ایذه از پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی ایذه و حومه بازدید کردند و برای بهبود وضعیت فعلی فوریت‌های پزشکی ایذه قول مساعد داد.

وی افزود: عملیات ساخت پایگاه دوم فوریت‌های پزشکی ایذه که در خیابان دارالشفا واقع شده، چندی پیش آغاز شده است و با تکمیل آن، کار خدمت‌رسانی به نحو مطلوب‌تری انجام خواهد شد.
شهرستان ایذه با ۲۳۰ هزار نفر جمعیت در ۱۸۳ کیلومتری اهواز در شرق خوزستان واقع شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار