کد خبر: ۴۲۵۴۱
تاریخ انتشار: ۰۷:۴۱ - ۰۹ آذر ۱۴۰۱
مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به افزایش دمای استان نسبت به درازمدت در مورد اینکه امسال خوزستان هوای سرد تجربه می‌کند یا نه؟ گفت: طول مدت زمان تجربه هوای سرد مهم است که فعلا چیزی مشاهده نمی شود.

محمد سبزه‌زاری با اشاره به وضعیت دمایی امسال خوزستان اظهار کرد: روز شنبه ۵ آذرماه، کمینه دمای خوزستان ۱۶.۵ درجه و در همین روز دراز مدت (۳۰ ساله) ۹.۶ درجه بوده است یعنی دما ۶.۹ درجه افزایش داشته است. بیشینه دمای خوزستان در این روز نیز ۲۵.۲ درجه و در مدت مشابه در دراز مدت ۲۱.۷ درجه بوده بنابراین در این مدت بیشینه دما نیز ۳.۵ درجه افزایش داشته است.

وی افزود: میانگین دما در این روز، ۲۰.۸ درجه و در همین روز در درازمدت ۱۵.۷ درجه بوده است که این آمار نشان از افزایش ۵.۲ درجه‌ای دما در این روز نسبت به بلندمدت است.

افزایش بیشینه و کمینه دمای خوزستان در آذرماه

سبزه‌زاری بیان کرد: در پنج روز اول آذرماه امسال نیز کمینه دمای خوزستان ۱۳.۸ و در همین مدت در درازمدت ۱۱ درجه بوده است یعنی در این مدت، دما ۲.۸ نسبت به درازمدت افزایش داشته است. بیشینه دمای خوزستان در این مدت نیز ۲۶.۷ درجه و در مدت مشابه در درازمدت ۲۲.۶ درجه بوده است بنابراین در این مدت دما نسبت به دراز مدت ۴.۱ درجه افزایش داشته است.

وی گفت: میانگین دما در این مدت، ۲۰.۲ درجه و در مدت مشابه در درازمدت ۱۶.۸ درجه بوده که نشان از افزایش ۳.۴ درجه‌ای دما در این روزها نسبت به بلند مدت است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان تصریح کرد: بنابراین دمای خوزستان در آذرماه نسبت به درازمدت افزایشی بوده است. اگر سامانه‌های بارشی بیشتری فعالیت کنند و برف ببارد، دما کمی کاهش پیدا می‌کند اما تا هفته آینده انتظار بارش خاصی وجود ندارد.

وی افزود: بارش این هفته کم و در شمال و جنوب استان خوزستان رخ خواهد داد. برای سامانه بارشی هفته آینده نیز فعلا بارش زیاد خوبی پیش‌بینی نشده است و بیشتر در مناطق جنوبی بارندگی رخ می‌دهد.

سبزه‌زاری در مورد اینکه خوزستان امسال هوای سرد را تجربه می‌کند یا نه؟ گفت: بالاخره امسال خوزستان هوای سرد تجربه می‌کند و شاید چند روز هوا سرد شود که ارزشی ندارد؛ بنابراین طول مدت زمان تجربه هوای سرد مهم است که فعلا چیزی مشاهده نمی‌شود.

وی افزود: در حال حاضر حداکثر دمای اهواز ۲۷ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است که روند کاهشی دما تا آخر هفته ادامه دارد به گونه‌ای که اوایل هفته آینده دما به ۲۲ تا ۲۳ درجه سانتیگراد می‌رسد.

 

 

منبع: ایسنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار