کد خبر: ۳۸۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
فرماندار بندر ماهشهر عنوان کرد:
محسن بیرانوند در نشست با معاون اقتصادی وزیر کار و رفاه خواستار ارائه بخشی از مواد اولیه تولیدی صنایع پتروشیمی به تولید کنندگان بومی بندرماهشهر جهت تولید و اشتغالزایی پایدار در شهرستان بندر ماهشهر شد
به گزارش خبرنگار صبحانه پرس(آراس) در شهرستان بندر ماهشهر : نشست صمیمانه فرماندار شهرستان با معاون امور اقتصادی وزارت کار رفاه و امور اجتماعی و مدیران مجموعه پتروشیمی های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به میزبانی پتروشیمی امیرکبیر برگزار گردید. 

در این جلسه فرماندار شهرستان بندر ماهشهر ضمن بیان برخی اقدامات صورت گرفته اظهار داشت : این شهرستان باتوجه به دارا بودن صنایع عظیم پتروشیمی و مجموعه بندری امام خمینی(ره) و وجود سرمایه های بیشمار در این بخشها متأسفانه آنگونه که انتظار میرود توسعه همه جانبه در بخشهای مختلف از جمله رفع بیکاری و توسعه اقتصادی شهروندان ، ارتقاء سطح کیفی و کمی بهداشت و درمان ، آب و فاضلاب و دیگر موارد نداشته است که همین امر موجبات گلایه مندی مردم شریف آن را بهمراه داشته است. 

محسن بیرانوند در ادامه افزود : بر همین اساس یکی از مهمترین اقداماتی که میتواند در بسیاری از بخش ها ، توسعه ، آبادانی و رضایتمندی بهمراه داشته باشد بحث ارائه قسمتی از تولیدات مواد اولیه صنایع پتروشیمی منطقه جهت استفاده تولید کنندگان محلی میباشد که نه تنها موجب ارزش افزوده بیشتر و رشد اقتصادی میشود بلکه موجب اشتغالزایی ، رفاه اجتماعی ، امنیت پایدار و رضایتمندی شهروندان نجیب خواهد شد. 

وی افزود : اقدام بعدی اختصاص چند درصد از درآمد حاصل از فروش شرکتهای پتروشیمی جهت سرمایه گذاری در بخش های مختلف در سطح شهرستان بوده که این امر نیز میتواند ضمن اشتغالزایی پایدار ، تولید ارزش افزوده و رشد اقتصادی منطقه و کشور را با کمترین هدر رفت منابع بهمراه داشته باشد. 

نماینده عالی دولت در شهرستان بندر ماهشهر در پایان بیان داشت : بحمدالله مشارکت و همکاری صنایع پتروشیمی منطقه در بحث کمیته توسعه متوازن شهرستان رضایت بخش بوده اما کافی نبوده و زمانی حلاوت و شیرینی این اقدامات برای مردم شریف ملموس خواهد بود که مسائل و مشکلات معیشتی آنان را که مستلزم اشتغالزایی هست برطرف شود و امیدواریم با راهکارهای ذکر شده و رفع موارد قانونی آنها توسط مسئولان کشوری بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه های مربوطه ، شاهد عملیاتی شدن این موارد باشیم. 
سپس معاون امور اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ضمن تقدیر از برگزاری این جلسات ابراز داشت :  علیرغم موقعیت جغرافیایی بسیار متمایز و سرمایه‌گذاری‌های بسیار بزرگ و بی نظیری که در این منطقه توسط بنگاه های بخش عمومی و خصوصی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ایجاد شده ، متاسفانه به طور بسیار جدی با مسئله فقر بیکاری و نابرابری که سه مسئله اصلی و کلاسیک توسعه هستند مواجه هستیم.
وی تصریح کرد : به نظر می‌رسد مسئولیت رفع همه این مسائل بر عهده بنگاه های پتروشیمی بوده اما واقعیت این است که جز گروهی که امکان کار کردن ندارند و باید مورد حمایت بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار بگیرند ، بخش بزرگی از این مسئله باید توسط سیاست های توسعه سرمایه‌گذاری و اشتغال برطرف شود.
حجت الله میرزایی عنوان داشت : باید محیط عمومی کسب و کار را با تمرکز بر  سایر مولفه ها بهبود بخشید تا سرمایه‌گذاران رغبت بیشتری جهت سرمایه گذاری در استان داشته باشند ضمن آنکه باید نیروی کار را با کمک مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای آموزش داده و توانمند ساخت  و درکنار آنها سرمایه گذاری در بخش‌های پایین دستی پتروشیمی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: باید تعاونی های تأمین نیاز توسط مجتمع های پتروشیمی و یا کارکنان آنها ایجاد شود تا مواد عمومی و تخصصی مورد نیاز  مانند لباس کار، مواد غذایی مورد نیاز و اقلام مصرفی بنگاه‌های پتروشیمی تأمین و فراهم شده و کمک نموده تا بنگاه های تولید کننده نهاده در استان فعالیت کنند و روابط اقتصادی و تجاری بین پتروشیمی و بخش بومی برقرار شود.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بنگاه های اقتصادی تولید محصولات پایین دستی که در منطقه ایجاد شده‌اند، عنوان کرد: باید بخشی از محصولات مجتمع‌های پتروشیمی به تامین خوراک بنگاه‌های اقتصادی تولید محصولات پایین دستی در منطقه اختصاص پیدا کند و اگر نیاز به مصوبه ای در این خصوص باشد حتماً پیگیری و حمایت خواهیم کرد.
میرزایی با اشاره به طبقه بندی مشاغل کارکنان شاغل در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر، بیان کرد: خوشبختانه طبقه بندی مشاغل در بیش از ۹۵ درصد از صنایع و مراکز اقتصادی انجام شده و فقط در دو مجموعه صورت نگرفته که یکی از آنها در شرف انجام است و در مورد دیگر نیز به زودی  اجرا خواهد شد تا تمام کارکنان شاغل در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر تحت طبقه بندی مشاغل قرار بگیرند.
وی با تاکید بر بازرسی دائم از شرکتهای پتروشیمی، تصریح کرد: بازرسی دائم از شرکت‌های پتروشیمی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که باید بدون هیچ مسامحه و مماشاتی توسط بازرسان اداره کل کار به طور دائم انجام شود و مقررات و ضوابط ایمنی کار رعایت شود. همچنین استاندارد ها باید رعایت و آموزش های لازم داده شود. بنگاه های اقتصادی نیز موظف هستند افسران ایمنی را برای رعایت ضوابط ایمنی به کار بگیرند تا حوادث ضمن کار به حداقل ممکن برسد.
در پایان نیز اعضاء حاضر به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و بازدیدی از سطح شهرستان بعمل آوردند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار