کد خبر: ۳۸۳۳۵
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۴ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۹
یکپارچه سازی شرکت های آبفا روستایی و استان برای روستاهای بخش غیزانیه شهرستان اهواز برکت آبرسانی بهمراه داشت؛
اولویت اول و خط قرمز مسائل کمی و کیفی آب به ویژه در روستاها اعلام شد و به طور شبانه روزی و با همکاری نهادهای مختلف ‌سازندگی و جهادی اجرای خطوط انتقال به سرعت به حالت فعال درآمدند .
زمان بسیار کوتاهی از ادغام شرکت های آبفا روستایی و استان نمی گذرد که به همت و پیگیری مدیریت جوان ،جهادگر و میدانی، شریان های حیات در خطوط انتقال آب در چند فاز و جبهه کاری پس از چندین سال به سمت  روستاهای فاقد آبرسانی پایدار به حرکت درآمد.

اولویت اول و خط قرمز مسائل کمی و کیفی آب به ویژه در روستاها اعلام شد و به طور شبانه روزی و با همکاری نهادهای مختلف ‌سازندگی و جهادی اجرای خطوط انتقال به سرعت به حالت فعال درآمدند .

 فاز اول پروژه با افزایش حدود سه برابری ظرفیت انتقال آب به غیزانیه و ۸۵ روستای آن و یک هفته زودتر از وعده ی داده شده به اتمام رسید.

کلیه ی اقدامات تحت نظارت مستقیم مدیریت ارشد آب استان ،ضمن بازدیدهای میدانی گسترده از سوی مسوولین شرکت مهندسی آبفا کشور، مسوولین استانی ؛ استاندار ،نمایندگان مجلس، مقامات ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان و اصحاب رسانه صورت گرفت .
 
یک هفته زودتر از وعده ای که داده شد، مرحله ی تست و شستشوی خطوط  انجام  و خط آماده بهره برداری گردید.
 
پمپ های اسکله آبگیر شیبان، آب را از طریق خط انتقال به طول یک هزار و ۱۰۰ متر به سمت تصفیه‌خانه شهید الماسی هدایت کردند و پس از تصفیه متعارف عملیات های مختلفی با هدف ارتقاء سطح کیفی از جمله اصلاح پاروهای لجن روب و لایروبی سازه ها نیز انجام شد.
 
مخازن تقویت فشار آب صفیره آبگیری شدند  تا ۱۶ هزار و ۸۰۰ متر مکعب آب در شبانه روز از ۲۳ کیلومتر خط انتقال آب به سمت تاسیسات روستای صفیره هدایت گردد.

*ارتقای حجم انتقال آب به غیزانیه تا حدود سه برابر ،تکمیل ظرفیت مخزن ذخیره آب صفیره ، افزایش تعداد پمپ ها و  افزایش ۱۴ ساعته ی فعالیت پمپاژ پمپ های آب تاسیسات صفیره از دستاوردهای فاز اول پروژه بود.

در فاز اول پروژه ی بزرگ آبرسانی به روستاهای بخش غیزانیه شهرستان اهواز، طی عملیاتی جداگانه، آب به مشرحات با هشت روستای تحت پوشش و جمعیت بالغ بر ۲۵۰۰ نفر نیز رسید.
 
اجرای ۲۵ کیلومتر لوله ،اخذ مجوز برداشت آب از کانال کوت امیر و اجرای ۱۵ کیلومتر شبکه توزیع از جمله اقدامات شاخصی بودند که در خلال عملیات ضربتی و اتمام فاز اول تاثیرگذار پروژه انتقال آب به غیزانیه صورت پذیرفتند.

 ۳۳ روستای بخش غیزانیه پس از افتتاح فاز اول، از آب پایدار بهره مند شدند و این نویدبخش تحولات پیش رو بود.

کلنگ فاز دوم پروژه از تاسیسات صفیره تا نزهه و سپس مابقی روستاها ، بر زمین زده شد تا فاز دوم در چهار جبهه ی کاری همزمان با افتتاح فاز اول، کلید بخورد.

به دستور دکترحقیقی پور مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان، اجرای عملیات ضربتی(۴۸ساعته) احداث خط انتقال جدید از محل اسکله آبگیر به مجتمع آبرسانی شهید الماسی شیبان در راستای ارتقای سطح کمی آب خام ورودی(افزایش دو برابری دبی) به حوضچه های آب پیش ته نشینی و ممانعت از بروز افت فشار، در دستور کار قرار گرفت تا با تحقق آن بستری برای آغاز فاز دوم طرح آبرسانی مهیا شود .

فاز دوم پروژه در چهار جبهه کاری وبه صورت ضربتی فعال گردید.
 
طبق محاسبات کارشناسان جبهه شماره  یک حدفاصل کیلومتر صفر تا سه، جبهه شماره دو حدفاصل کیلومتر سه تا شش  ، جبهه شماره سه حدفاصل کیلومتر شش تا ۱۴ و جبهه شماره چهارم حدفاصل کیلومتر ۱۴ تا ۲۰ را شامل شدند.

 تا کنون از مجموع ۲۸ کیلومتر خط انتقال در فاز دوم از روستای صفیره تا نزهه ، ۱۸ کیلومتر اجرا شده که پیش بینی می شود تا یک ماه آینده فاز دوم نیز به بهره برداری و آب پایدار به نزهه برسد . 

حضور جمع کثیری از سرداران سپاه در استان ،مسوولین ارشد استانی اعم از استاندار ،نماینده مجلس و مدیران ارشد مجموعه اب و فاضلاب استان و....‌ نیز در آیین کلنگ زنی فاز سوم همانند دو فاز دیگر،  نشان دهنده ی اهمیت موضوع آبرسانی به روستاهاست ، امری که پس از ادغام شرکت های آبفا روستایی و استان به طور جدی و شبانه روز در حال پیگیری تا تحقق کامل می باشد.

فاز سوم، با کمک قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) (پیمانکار) و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی(در بحث تامین اعتبار)  در روز یکشنبه پنجم مردادماه آغاز شد .

 ۳۰ تا ۴۵ روز زمان تا اجرای کامل این بخش از طرح آبرسانی به روستاهای بخش غیزانیه شهرستان اهواز(۲۴ روستای باقی مانده) برآورد شده است تا در نهایت ، ۸۵ روستای غیزانیه از آب پایدار بهره مند شوند گرچه بعضا روند اجرایی آن ها ممکن است متاثر از تحولات اقتصادی حاکم بر کشور گردد).

پیش بینی می شود،  باتوجه به روند اجرای پروژه های آبرسانی به روستاها پس از یکپارچه سازی شرکت های آبفا روستایی و استان  و توجهی که به حوزه ی تامین آب روستاها معطوف گردیده،  مابقی روستاها با مشکل مشابه نیز باید منتظر تحولات اساسی در زمینه تامین آب شرب پایدار باشند.

شیرین پارسافخر 
کارشناس روابط عمومی آبفا اهواز
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار