کد خبر: ۳۷۸۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۹ - ۰۴ تير ۱۳۹۹
به دلیل گرانی اجاره مسکن و بیکاری
زمانی اجاره نشینی به خوش نشینی معروف بود اما این روزها کمتر کسی پیدا می شود که از وضعیت اجاره نشینی، خوش به حالش شود. رشد بی رویه قیمت خرید، رهن و اجاره مسکن بدون نظارت قانون، خانواده های بسیاری را به دردسر انداخته است به طوری که برخی مشاوران املاک از تقاضا برای هم‌خانگی دو خانوار در یک واحد آپارتمان خبر می‌دهند.

این روزها بازار خرید و فروش ملک، بدون افزایش قیمت، راکد است و حرفی برای گفتن ندارد اما سرگردانی و افزایش بی رویه نرخ رهن و کرایه ها، داغِ داغ.

با گذری کوتاه به سمت چند بنگاه مشاوراملاک در سطح شهر می توان افراد بسیاری را دید که دنبال سرپناهی مناسب و متناسب با درآمد زندگیشان هستند اما در اکثر موارد کارشان به جایی می رسد که از گزینه "سرپناه مناسب" صرف نظر کرده و تنها درآمد ماهیانه شان را ملاکِ مِلک انتخابی خود، قرار می دهند.

کوچ خوزستانی‌ها به کرج/شرط همخانه شدن دو خانوار

در این میان اصناف هم شرایط متفاوتی ندارند و اگر از پس ضرر کسب و کار و کسادی بازارِ فروش‌شان برنیایند لاجرم عطای مغازه داری را به لقایش می فروشند و اگر موفق به بند کردن دست‌شان در مراکز تولیدی نشوند به دستفروشی زیر آسمان شهر، تن می‌دهند که حداقل نان به نرخ روز بخورند.

چوب حراج به کسب و کارم زدم

یک کاسب که حدود ۳ سال از کسب و کارش در کرج می‌گذرد و طی این سالها با گرانی و افزایش کرایه مغازه و خانه‌اش سر کرده بود و با درآمد بخور و نمیرِ فروش ساندویچ، امرار معاش می‌کند ،می‌گوید :مغازه اش را با گرو چک و ضمانت دوست و رفیق، راه انداخت، آن‌هم با وام 28 درصدی که حالا حالاها باید بدود برای پرداخت اقساطی که اگر یک قسطش بشود دو قسط وبعد، سه قسط، محال است با شرایط اقتصادی این روزها و کسادی بازار از پس بازپرداخت آن برآید.

او ادامه داد: کرونا هم که آمد، تعطیلی صنف اغذیه فروشان، خانه‌نشین ام کرد و من ماندم وعقب افتادن اقساط و اجاره خانه و گرفتن قرض از این و آن که شاید شرایط به حال قبل برگردد،اما نه تنها برنگشت که مهلت اجاره خانه و مغازه ام هم به پایان رسیده و صاحبان ملک پول بیشتری را مطالبه می‌کنند که من ندارم. برای همین چوب حراج به وسایل مغازه‌ام زده‌ام و می خواهم به زادگاهم برگردم تا شاید آنجا بتوانم خانه و مغازه کوچکتری دست و پا کنم.

می گویم 20درصد اما شما بخوان 100 درصد

محمد قمی، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک شهرستان کرج با اشاره به افزایش قیمت اجاره بها گفت: امسال اجاره بهای ملک بی رویه بالا رفته اما ما به صورت رسمی می‌گوییم 20درصد افزایش قیمت اجاره بها داریم که قیمت ها کاهش پیدا کند اما در واقعیت چیزی که مشاهده می شود غیر این است و قیمت اجاره بها بیش از 50 درصد و گاهی شاهد افزایش 100درصدی کرایه ها هستیم.

قمی در ارتباط با سئوال ایلنا مبنی بر نظارت قانون در نرخ اجاره بها تاکید کرد: این قیمت‌ها تنها و تنها با توافق مالک و مستاجر انجام می شود و هیچ قانونی بر این امر نظارت ندارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در کرج با اشاره به مصوبه مهلت دو ماهه از طرف دولت برای مستاجران در شرایط کرونا، گفت: پایان تیرماه جاری این فرصت به پایان خواهد رسید و اگر اقدامات لازم از طرف مسئولان مربوط انجام نشود، قطعاً شرایط فعلی افزایش اجاره بها بیشتر از این خواهد شد چراکه خیلی از مستاجران پس از این دو ماه، مجبور به جابجا شدن هستند لذا در پایان ماه جاری می توان گزارش دقیق تری از میزان افزایش رهن و کرایه ارائه کرد.

وی با عنوان اینکه در حال حاضر خرید و فروش ملک محدود است، عنوان کرد: وضعیت خرید و فروش ملک راکد است و با توجه به افزایش قیمت چند برابری در سال 98 قیمت ملک در سال جاری بدون تغییر است ولی کسی به فروش ملک خود راغب نیست.

همخانه شدن دو خانوار به توافق با مالک بستگی دارد

قمی درباره احتمال هم‌خانه شدن دو خانوار در شهرستان کرج، گفت: تا کنون چنین مواردی دیده نشده اما این به توافق مالک و مستاجر بستگی دارد و اغلب مالکان راضی به این قرادادها نیستند و اگر مالک با این موضوع مشکلی نداشته باشد، قرارداد منعقد می شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این در بین اتباع بیگانه خصوصاً خانواده های افغان دیده می شد که به تعداد نفرات مورد توافق، اضافه می شد و گاهی مالک با حضور چند خانوار که اغلب فامیل و آشنا بودند مشکلی نداشت اما تا کنون در بین خانواده های ایرانی قراردادهایی به این شکل در کرج نداشتیم ولی ممکن است پس از این با توجه به گرانی مسکن چنین توافقاتی بین مالک و مستاجر انجام شود که حتما از طرف بنگاهها به عنوان موارد خاص مطرح می‌شود.

افزایش مهاجرت خوزستانی ها به سمت کرج

قمی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر تاثیر افزایش نرخ اجاره در روند مهاجرت های اجباری گفت: امسال همچون سال گذشته از استان خوزستان، مهاجرت های زیادی گزارش شده و این موضوع به دلیل اشتغال، آلودگی هوای این استان و گرانی و متراژ بالای خانه های خوزستان است که گاهی به صورت طایفه‌ای به سمت شاهین ویلا و باغستان کرج مهاجرت می‌کنند.

وی ادامه داد: گرانی مسکن، تهرانی‌ها را به سمت شهرستان‌های گرمدره و کرج هدایت می‌کند و کرجی‌ها را به سمت حواشی شهر همچون کمالشهر، چهارباغ، کیانمهر و ماهدشت گسیل می‌کند.

منبع:ایلنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار