کد خبر: ۳۷۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۷ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
اگر از نگارنده سوال شود که بدترین آفتی که می تواند به جان اولاد آدم بیفتد چیست ؟ 

می گویم بی حوصلگی . بی حوصلگی از هر آفتی خطرناک تر است . کرونا با همه سرو صدایی که به پا کرده از جهت درصد ضرر و زیانش در برابر ویروس بی حوصلگی رنگ می بازد و متاسفانه این نسل(نو جوان ها ۱۰ ، ۲۰ ساله) عجب نسل بی حوصله ای است ! نخستین بار که پی به شیوع این ویروس در نسل نوپای جامعه بردم زمانی بود که یکی از دانش آموزانم دستش را بالا برد و گفت "آقا اجه"بریم آب بخوریم (بنوشیم) .

گفتم چی؟ گفت "اجه آقا" تشنه مان است . برای بار دوم پرسیدم چی؟ دانش آموز که فکر می کرد من منظور او را از رفتن به بیرون از کلاس متوجه نشده ام گفت اجه آب ، آب . گفتم آب را فهمیدم آن کلمه ای که قبلش می گویی چیست ؟ 

که یکدفعه همه بچه ها با هم‌گفتند آقا اجه یعنی اجازه ! گفتم اجه یعنی اجازه؟ گفتند بله آقا گفتم کی گفته ؟ گفتند آقا خودمان خلاصه اش کرده ایم ! گفتم آخر اجازه مگر چند حرف است که شما خلاصه اش کرده اید ؟ اگر فردا خواستند که بگویید قسطنطنیه چکار می کنید؟ 

از این به بعد نشنوم کسی بگوید اجه ها !  ظهر که به خانه آمدم یکی از بستگان پسرش را برای  کلاس خصوصی (البته صلواتی) آورده بود . پرسیدم در چه درسی اشکال دارد ؟گفت همه دروس و همه جای کتاب! گفتم اینکه خیلی مشکل شد به پسرک گفتم حالا  فلان کتاب را بیاور ببینم در چه وضعیتی هستی ،آورد . گفتم بخوان هر جا مشکل داشتی یا مطلب کنگ بود بگو تا توضیح دهم گفت حسش نیست ! 

گفتم چی؟گفت حوصله خواندن ندارم خودتان بخوانید خودتان هم توضیح دهید من گوش می کنم  به طعنه گفتم خسته نشوی یک وقت؟ حوصله گوش کردن داری؟  عوارض بی حوصلگی بسیار زیاد ، خطرناک و متنوع است که به بعضی از آنها اشاره می کنم .

 مدیر بی حوصله آماده تبدیل شدن به یک مستبد است زیرا آدم بی حوصله عجول است و حاضر نیست وقت خود را در بحث و مشورت به تصور خودش تلف کند لذا به تنهایی فکر می کند و تصمیم می گیرد و باز چون عجله دارد تصمیماتش از دقت لازم برخوردار نیست و درصد خطا در آنها بالاست و معمولا دوباره کاری می شود و هزینه های اضافی بر بیت المال تحمیل میگردد . پزشکی که حوصله ندارد معاینات را به دقت انجام نمی دهد وای بسا در تشخیص بیماری و راه درمان دچار خطا شود و جان بیمار را به خطر بیندازد . معلمی که حوصله ندارد و عجول است  در آموزش دقایق موضوع درسی کوتاهی می کند و در سنجش پیشرفت تحصیلی شاگردان (تصحیح اوراق امتحانی) دچار خطا می شود و احیانا حق دانش آموز ضایع میگردد. 

قاضی بی حوصله به طرفین دعوا فرصت کافی برای ارائه اظهاراتشان را نمی دهد ، به اظهارات طرفین و شهود آنها دقت نمی کند ، وپرونده را از اول تا آخر به دقت مطالعه نمیکند نتیجه این داوری هم معلوم است ،راننده بی حوصله تصادف می آفریند ، بنای بی حوصله دیوار را کج بنا می کند و قس علیهذا و شما عزیز برادر اگر تا این سطر از نوشته حقیر را خوانده اید به  واسطه حوصله ای است که به خرج داده اید اگر شما هم بی حوصله بودید همان چند سطر آغاز مطلب را مطالعه و بقیه را رها میکردید و بر اساس آن چند سطر در مورد کل این یادداشت به قضاوت می نشستید که احتمالا آن هم قضاوت عادلانه نبود . ولی اکنون با اطمینان می توانید در مورد خوب یا بد بودن این متن داوری کنید .   شاد باشی  

جمال درویش ۶ خرداد ۹۹
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار