کد خبر: ۳۷۲۵۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹
بیش از ۱۰۰ واکسن احتمالی برای ویروس جدید کرونا تولید شده است
سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) هشدار داده است که ویروس کرونا، عامل بیماری کووید-۱۹، که باعث یک اپیدمی جهانی شده "ممکن است هرگز ناپدید نشود." دکتر مایک رایان، مدیر امور اضطراری این سازمان، در کنفرانسی در روز چهارشنبه علیه هرگونه پیش‌بینی در مورد زمان ناپدید شدن این ویروس هشدار داد.

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۱۳ مه (۲۴ اردیبهشت) هشدار داد که ویروس جدید کرونا که عامل بیماری کووید ۱۹ است می‌تواند مانند ویروس اچ آی وی به یک بیماری همه‌گیر بومی و دائمی (اندمی) تبدیل شود.

مایک رایان، مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری گفت: «مهم است که این موضوع مطرح شود: این ویروس ممکن است به یک ویروس همه‌گیر بومی دیگر در جوامع ما تبدیل شود و هرگز از بین نرود.»

سازمان جهانی بهداشت: ویروس کرونا ممکن است هیچ وقت از بین نرود

وی تاکید کرد: «هیچ وعده‌ای در کار نخواهد بود و تاریخی هم وجود ندارد. این بیماری ممکن است به یک مشکل طولانی مدت تبدیل شود، شاید هم چنین اتفاقی رخ ندهد.»

با این حال وی گفت که جهان تا حدودی توانسته‌ است از عهده این بیماری بر بیاید. وی تاکید کرد که اگر واکسنی برای مهار این ویروس تولید شود باز هم تلاش عظیمی نیاز است.

دکتر رایان در کنفرانس ویروس کرونا در ژنو گفت: " اچ آی وی ناپدید نشده اما ما آموخته‌ایم چگونه با آن کنار بیاییم."

درحال حاضر کار برای ساخت حدود یک صد واکسن بالقوه در جریان است اما دکتر رایان اشاره کرد که بیماری های دیگری مانند سرخک هستند که علیرغم وجود واکسن ریشه کن نشده اند.

دکتر تدروس گبریسوس مدیر سازمان بهداشت جهانی هم تاکید کرد که کنترل این ویروس در صورت تلاش کافی ممکن است. منحنی شیوع در دستان ماست، مساله ای که همه در قبال آن مسئولیت دارند، و همه ما باید به متوقف کردن این همه گیری کمک کنیم."

ماریا ون کرکوف اپیدمی‌شناس سازمان بهداشت جهانی هم در این کنفرانس گفت: "باید از نظر ذهنی قبول کنیم که خارج شدن از این همه‌گیری زمان می‌برد."

این هشدارها درحالی صادر می شود که چندین کشور کاهش تدریجی تدابیر منع تردد را شروع کرده اند و رهبران کشورها درحال بررسی چگونگی و زمان بازگشایی اقتصادی هستند.

دکتر تدروس اخطار داد که هیچ راه تضمین شده ای برای کاهش محدودیت ها بدون دامن زدن به موج دوم ابتلا وجود ندارد.

او گفت: "بسیاری کشورها مایل به لغو تدابیر مختلف هستند. اما توصیه ما هنوز این است که هوشیاری در هر کشور همچنان باید در بالاترین سطح ممکن باشد."

دکتر رایان افزود: "یک تفکر وجود دارد دایر بر اینکه مقررات منع تردد جادو کرده و تصور می‌شود که حالا با برداشتن آنها همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت. هر دو تفکر پر از خطر است."

طبق گزارش‌ها تاکنون بیش از ۱۰۰ واکسن احتمالی برای ویروس جدید کرونا تولید شده است و حتی برخی از این واکسن‌ها مراحل بالینی خود را می‌گذرانند اما متخصصان حوزه پزشکی به دشواری‌ها یافتن واکسن‌های موثر برای مقابله با این ویروس واقف هستند.

آقای رایان با اشاره به تولید واکسن سرخک گفت که این بیماری با وجود واکسن ریشه‌کن نشده است.

طبق آخرین آمارها، تاکنون بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار