کد خبر: ۳۵۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۸
ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۷ هزار ایرانی را مبتلا و باعث مرگ ۱۱۳۵ نفر شده است
مقام‌های دولتی هشدار می دهند اگر مردم سفر نرفتن در ایام تعطیلات سال نو را رعایت نکنند و توصیه‌های بهداشتی را نادیده گیرند ممکن است میلیون ها نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دهند.

هشدار درباره مدیریت بحران و وخیم‌ترشدن هر روزه وضعیت شیوع کرونا در ایران مضمون مشترک گزارش و تحلیل رسانه‌های بین‌المللی بوده اند.

به گزارش آراس شبکه خبری "الجزیره" در گزارشی با اشاره به اینکه ممکن است وضعیت شیوع کرونا در ایران به حالتی افزایش یابد که حتی میلیون‌ها نفر بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست دهند، می‌نویسد: "ایران اعلام کرده که 17 هزار نفر در آن کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. مقام‌های دولتی هشدار می دهند اگر مردم سفر نرفتن در ایام تعطیلات سال نو را رعایت نکنند و توصیه‌های بهداشتی را نادیده گیرند ممکن است میلیون ها نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دهند.

چرا کرونا تا این اندازه و به سرعت در ایران شیوع پیدا کرد؟

دکتر "افروز اسلامی" می‌گوید اگر از هم اکنون مردم با دولت همراهی و همکاری کنند ایران شاهد ۱۲۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۱۲ هزار مورد فوت خواهد بود‌. اگر همکاری در حد متوسط باشد ۳۰ هزار مورد ابتلا را شاهد خواهیم بود و اگر همکاری‌ای صورت نگیرد ممکن است سیستم خدمات درمانی با فروپاشی مواجه شود‌. او معتقد است در آن صورت تجهیزات و خدمات پزشکی و درمانی به میزان کافی وجود نخواهد داشت و نزدیک به ۳.۵ میلیون نفر جان خود را از دست خواهند داد. تاکنون دستکم ۱۲ مقام ایران از جمله افرادی که هم اکنون صاحب منصب بودند یا پیشتر منصبی داشته‌اند بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند و ۱۳ سیاستمدار دیگر یا در قرنطینه هستند و یا در حال انجام روند درمان".

چرا کرونا تا این اندازه سریع در ایران شایع شد؟

خبرگزاری "آسوشیتدپرس" در گزارشی با اشاره با چرایی شیوع گسترده ویروس کرونا، همزمان با انتخابات مجلس در ایران می‌نویسد: "ایرج حریرچی" معاون وزیر بهداشت اخیرا در حالی که سرفه می‌کرد در مقابل دوربین‌ها گفت قرنطینه شیوه‌ای منسوخ و ناکارآمد است. یک روز پس از آن او خود مجبور به قرنطینه فردی شد، چرا که مبتلا به کرونا تشخیص داده شد. نزدیک به 9 مورد ابتلا به کرونا از 10 مورد در خاورمیانه از ایران آمده‌اند یا به آن کشور سفر کرده بودند. علیرغم آنکه اکثر مبتلایان مرخص شده و بهبود یافته‌اند با این حال، سرعت انتشار و شیوع ویروس در ایران بالاست و می‌تواند جان بسیاری از افراد مسن و دارای سابقه بیماری‌های قبلی را بگیرد.

آسوشیتدپرس با اشاره به تکذیب شیوع کرونا در روزهای ابتدای از سوی مسئولان و برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس می‌نویسد:در این دو رویداد جمعیت قابل توجهی از مردم نزدیک یکدیگر قرار گرفته بودند. علیرغم آنکه ایران یکی از کشورهایی در خاورمیانه است که نظام بهداشت و درمان نسبتا مناسبی دارد با این حال، موارد بالای ابتلا به کرونا فشار زیادی را بر بیمارستان‌ها وارد کرده است و کمبود ماسک در ایران به شدت احساس می‌شود. ایران از صندوق بین‌المللی پول تقاضای وام کرده است؛ امری که از سال ۱۹۶۲ میلادی به این سو از سوی ایران بی‌سابقه بوده است.

ایران در آستانه نوروز قرار دارد. به نظر می‌رسد دولت نمی‌تواند مردم را از سفر کردن باز دارد. آنچه پس از آن روی می دهد مشخص نیست. با این حال، واقعیت آن است که بحران در ایران محدود به آن کشور نخواهد ماند و می تواند تبدیل به تهدیدی برای کل جهان شود".

کارکنان درمانی در معرض خطر ابتلا به کرونا

نشریه "تایم" نیز به نقل از منابع آگاه ناشناس داخلی می‌نویسد: "شاید در کره جنوبی تجهیزات درمانی و وسائل پزشکی به مهار شیوع کرونا کمک کرده باشند اما در قم وضعیت اینگونه نیست. تجهیزات و وسایل اندک هستند و بسیاری از کارکنان درمانی پوشش محافظتی ندارند. به همین خاطر خود در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند. یکی از کارکنان آزمایشگاهی در بیمارستانی در قم به "تایم" می‌گوید: "در هفته اول شیوع ویروس کرونا، پرستاران و پزشکان مجبور بودند از ماسک‌های معمولی جراحی استفاده کنند و تجهیزات محافظتی نداشتند".

این نشریه با اشاره به وضعیت مدیریت کرونا در ایران و همچنین پروازهای شرکت هواپیمای ماهان به چین، نوشت است: ایران بالاترین میزان ابتلا به کرونا را در خارج از چین و ایتالیا داشته است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار