کد خبر: ۳۵۰۹۴
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۸ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
عضو هیئت‌مدیره و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در خوزستان گفت: هرچه سریع‌تر استاندار خوزستان در حوزه صنعت خرما ورود کرده و با شنیدن نظر کارشناسان، تصمیمات جدیدی اتخاذ کند.
استاندار به وضعیت صنعت خرمای خوزستان ورود کند

امیررضا منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، با اشاره به کاهش تولید خرما در سال گذشته، اظهارداشت: سال گذشته تولید خرما در خوزستان به دلیل شرایط آب و هوایی کاهش شدید داشت و صنعت بسته‌بندی و تجارت خارجی این محصول نیز متأثر از تحریم‌های ظالمانه افت چشمگیری را تجربه کرد.

وی افزود: اما باوجود کاهش تولید، همچنان مقدار قابل‌توجهی خرما در انبارها موجود است و با توجه به اینکه محصول صادراتی استان، برای مصرف داخل ذائقه پسند نیست، لذا پیش‌بینی می‌شود تا قبل از برداشت محصول آینده، انبارها خالی نشوند.

عضو هیئت‌مدیره و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در خوزستان در ادامه گفت: افزایش تولیدی که برای محصول آینده متصور است، موجودی که از محصول قبل در انبارها باقی خواهد ماند و ادامه سیر کاهشی صادرات متأثر از تحریم‌های ظالمانه، شرایط را برای کشاورز، صنعت بسته‌بندی و تجار خرما دشوار خواهد کرد.

منصوری تصریح کرد: با وضعیتی که تجارت خارجی کشور دارد واجب است هرچه سریع‌تر استاندار خوزستان در حوزه صنعت خرما ورود کرده و با شنیدن نظر کارشناسان، تصمیمات جدیدی اتخاذ کند.

وی افزود: استاندار و گروه اقتصادی استان باید هرچه سریع‌تر به موضوع خرما ورود کنند تا زمان پیش رو را برای برنامه‌ریزی از دست ندهیم.

عضو هیئت‌مدیره و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در خوزستان تأکید کرد: می‌توان با کمک دولت، چاره‌اندیشی کرد تا در عرضه خرما توسط کشاورز و تقاضای آن توسط کارخانه‌های بسته‌بندی توازنی ایجاد شود و ناخواسته تنشی به بخش کشاورزی وارد نگردد؛ هر تنش و عدم درخواستی، می‌تواند سبب دلسردی کشاورزان و کند شدن توسعه و بهبود نخیلات شود.

منصوری بابیان اینکه ورود تعاونی‌ها و خرید تضمینی چاره کار نیست عنوان کرد: ورود تعاونی‌ها و خرید تضمینی یک هزینه را در این شرایط اقتصادی و تحریمی به دولت منتقل می‌کند و این در حالی است که اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران شعبه خوزستان در تلاش است تا با رایزنی با مقامات دولتی، راه‌کاری برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های بسته‌بندی و صادراتی و متعاقب آن رفع تهدید امنیت اشتغال موجود در این صنعت بیابد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار