کد خبر: ۳۵۰۱۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - ۰۱ اسفند ۱۳۹۸
ارتقاي ایمنی سفرهای اتوبوسی با مشاركت و همفكري انجمن هاي صنفي

به گزارس آراس، با هم‌اندیشی و مشارکت نمایندگان انجمن‌های صنفی بخش حمل و نقل مسافربری، ایمنی سفرهای اتوبوسی بهبود و ارتقا پیدا می‌کند.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، مهران قربانی معاون حمل و نقل این سازمان در نشست كميته راهبري بخش حمل و نقل مسافربري، با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به آسیب شناسی تصادفات ماههاي اخير ناوگان اتوبوسی، تدابیر و اقدامات موثري براي اجرا در کوتاه‌مدت برای ارتقای ایمنی سفرهای اتوبوسی از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و پليس راه راهور مدنظر قرار گرفته كه بهره‌گیری از نظرها و پیشنهادهای نمایندگان اصناف و تشکل‌های صنفی در تكميل و اثربخشی این اقدامات بسيار مهم و راهگشا مي‌باشد. 
وی افزود: از جمله این اقدامات، کنترل مضاعف وضعیت ایمنی رانندگان و ناوگان اتوبوس، تشدید نظارت بر عملکرد شرکت‌ها و متصدیان حمل و نقل و نظارت‌های میدانی در پایانه‌های مسافر و خروجی‌های شهر است که با همکاری و تعامل پلیس راه در دست اقدام است.
قربانی افزود: مرکز مانیتورینگ حمل و نقل جاده‌ای مسافربری در قرارگاه مرکزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایجاد شده است که مدیران و کارشناسان بر عملکرد شرکت‌ها و رانندگان طی سفرهاي جاده‌ای نظارت دارند و در صورت مشاهده موردي تخلف و عدم رعایت ضوابط و مقررات به رانندگان و شرکت‌هاي ذيربط تذکر داده می‌شود.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های میان‌مدت، طرح رتبه‌بندي رانندگان اتوبوس از كاپيتان يكم تا كاپيتان چهارم است كه با تعيين محدوده فعاليت رانندگان در هر درجه، ضريب ايمني سفرهاي اتوبوسي افزايش خواهد يافت. 
وي افزود: يكي ديگر از طرح‌هاي ميان‌مدت، ارائه اطلاعات وضعیت تردد اتوبوس به خانواده مسافران در طول سفر است که از طریق سامانه ۱۴۱ راه‌اندازی شده است و به زودی برای عموم کاربران قابل بهره‌برداری است.
در اين نشست اهم وظايف و مسئوليت‌هاي شركتهاي سرشبكه تشريح و بررسي شد و با مروري بر يافته‌هاي تصادفات اخير و اقدامات مورد نظر براي نوروز سال 1399 نظرات مدعوين نيز درخصوص  موضوعات ياد شده مطرح شد.  
براساس این گزارش داریوش باقرجوان مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای طی سخنانی اظهار داشت: باتوجه به در پيش بودن ایام نوروز و پيش‌بيني استقبال هموطنان از سفر با ناوگان عمومی حمل و نقل جاده‌ای، این نشست با هدف دريافت پیشنهادها و نقطه نظرهای نمایندگان كانون انجمن‌های صنفی بخش مسافربری و مدیران سرشبکه شرکت های مسافربری در راستای نیل به حداکثر ایمنی سفرها و تامین رضایت‌مندی مسافران برگزار شده است.
اين گزارش حاكي است لزوم تشديد نظارت‌ها بر رفتار رانندگان و شركت‌هاي حمل و نقل مسافري در جهت کاهش تصادفات جاده‌ای و ارتقای ایمنی سفرها، جمع‌بندي اصلی این نشست مي‌باشد که با مشاركت و همراهی همه دست‌اندرکاران ذي ربط، خدمات حمل و نقلي ايمن و مطلوبي به مسافران جاده‌ای و هم‌وطنان در سراسر کشور ارائه خواهد شد. 
گفتنی است در این نشست رؤساي اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور، کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی حمل و نقل مسافر، کانون انجمن‌های صنفی رانندگان و جمعی از مدیران شرکت‌های مسافربری حضور داشتند و ديدگاه هاي خود را در زمینه اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در راستای ارتقای ایمنی سفر‌های جاده‌ای بیان کردند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار