کد خبر: ۳۴۱۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۴ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۸
قسمت چهارم- محمد زرگانی
در پی مصاحبه اخیر دکتر کیانوش راد با ماهنامه "چشم انداز ایران" نگارنده در قسمت های اول، دوم و سوم یادداشت خود که در اختیار خبرگزاری صبحانه پرس قرار داده بود،‌ به بررسی آن و نقد صریح گزاره های عنوان شده توسط ایشان پرداخته بود، در قسمت چهارم به ادامه آن ملاحظه نقادانه و بررسی گزاره ها خواهیم پرداخت.

۵- آقای دکتر کیانوش راد اشاره نموده اند: " در بین مردم خوزستان شایعه ای وجود دارد که تعمدی در کار بود تا جامعه عربی دچار آسیب شود و به مرور بافت جمعیتی تغییر کند و تجزیه طلب ها هم آن را منتشر کردند، هر چند هیچ دلیل قانع کننده ای هم وجود ندارد و به هیچ عنوان چنین نیتی در کار نبوده است. اما نتایج عمل به این موضوع دامن می زند، منظور اینست که جامعه عرب در خوزستان آسیب های جدی دیده اند".

آقای دکتر نمی دانم هدفتان از مطرح کردن این گزاره چه بوده است و چه نیتی را از پس آن دنبال می کنید، اما لازم است نکاتی چند را خدمتتان ارائه نمایم:
وقوع پدیده هایی مانند؛ سیل و سایر مخاطرات و بلایای طبیعی در دست دولت ها و حاکمیت نیست ( آنچه در دست دولت هاست، اقدامات پیشگیرانه مبتنی بر درگیر شدن حداقلی مناطق تحت مواجهه و حمایتی پس از وقوع آنست)، که بتوان به آنها استناد کرد و احتمال داد که شایعه ای وجود دارد که تعمدی در کار بوده است تا جامعه عربی استان خوزستان دچار آسیب شود و به مرور بافت جمعیتی تغییر کند.
اولا، که سیلاب تنها مناطق مورد اشاره جنابعالی را درگیر نکرد و بخش قابل از شهرهای شمالی استان خوزستان نیز در مواجهه با آن قرار گرفتند. آیا سیلاب انتهای سال ۱۳۹۷ را ندیدید، به زیر آب رفتن مزارع و روستاهای مسجد سلیمان و ایذه را مشاهده نکردید، دو حالت دارد، یا از آن مطلع نیستید که با توجه به نقش "دانای کل" که برای خود قائل هستید، عملا اعتبار بقیه اظهار نظرهایتان زیر سوال می رود و یا از آن مطلع هستید و چنین مواضعی را اتخاذ نموده اید، که بحث دیگری است و می بایست بررسی نمود که چرا و به چه دلیل با علم به آن مسئله سیل را مختص به مناطق عربی جامعه خوزستان قلمداد نموده اید؟

آقای دکتر، کلیت جامعه خوزستان در سیلاب زمستان سال ۹۷ و بهار سال ۹۸ دچار مخاطره شد. در بسیاری از مناطق و شهرهایی که شما اشارات کلی( خوشبینانه نمی گویم غرض ورزانه) به آنها داشته اید، ترکیبی از اقوام مختلف زیست می کنند، برای نمونه در شهرستان شوش عرب ها، کردها، لرها و ... حضور دارند، در دزفول، اندیمشک، آبادان، اهواز و عمده مناطق استان خوزستان با همین ترکیب قومیتی متکثر مواجه هستیم، آیا جاری شدن سیل در روستا ها و مزارع آنها برای این بوده است که ترکیب جمعیتی آن مناطق تغییر کند؟ آقای دکتر وقتی سیلاب می آید با زبان قومیت با شما سخن نمی گوید، کما اینکه در زمین لرزه مسجد سلیمان و ایذه با زبان قومیت سخن نراند، که شما قصد بهره برداری از آن را دارید.

در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)، مدیر کل راه، مسکن و شهرسازی اشاره می کند:
" وی با اشاره به وقوع زمین لرزه اخیر مسجد سلیمان و آسیب ناشی از آن به بخش عمده ای از واحدهای مسکونی، بیان داشت: بر اساس براوردها، یکهزار و ۴۲۷ واحد مسکونی شهری و ۹۳ واحد مسکونی روستایی باید بازسازی شوند. این زمین لرزه ۱۵۲ مصدوم و ۲ کشته بر جای گذاشت"

آقای دکتر ببینید، وقتی در مسجد سلیمان زلزله آمد، به قومیت آنها نگاه نکرد، حتی قصد تغییر بافت جمعیتی آنها را نداشت، اما کل جامعه خوزستان را تحت تاثیر قرار داد و در ماتم فرو برد، چنانکه در دو سیلاب ۹۷ و ۹۸ چنین شد. کسی هم نگفت حاکمیت و یا دولت قصد تغییر بافت جمعیتی آنجا را دارد، در صورتیکه خسارت وارد شده بسیار بالا بود.


باور بفرمایید این گونه رفتارها و مواضع،  همان اعتبار باقی مانده از شما را نزد نگارنده و مردم شریف استان خوزستان(بالاخص مردم مناطق عربی) مخدوش می کند و من بعد از زاویه تردید به کنش ها و گفتار شما می نگرند. مخاطرات و بلایای طبیعی ابزار مناسبی برای تسویه حساب های سیاسی و یار کشی های انتخاباتی نیستند، چه بسا آنکه سبب شود در نگاه جمعیتی هر چند محدود نسبت به دولت و حاکمیت تردید ایجاد شود.

۶- آقای دکتر در جای دیگری از مصاحبه خود فرموده اید: " اقدامات حمایتی دولت در استان خوزستان در سیل انجام نشد"

آقای دکتر اطلاع دارید، در استان خوزستان و بدون آنکه روستاییان عزیز مطلع باشند، استانداری خوزستان با همکاری و طی تفاهم نامه ای با بنیاد برکت قریب به ۷۰۰ الی ۸۰۰ روستا را بیمه نمود و حق السهم روستاییان را تماما بر اساس قرارداد منعقد شده، خود پرداخت نموده بود. برای نمونه در روستای مگران ۳، از بابت آن بیمه به هر خانوار تنها و تنها از محل آن تفاهم نامه منعقد شده، ۲۰ میلیون تومان پرداخت گردید.

آیا اطلاع دارید، بیش از ۱۰ هزار بسته لوازم خانگی میان سیل زدگان توزیع شد؟ 
آقای دکتر واقعا این موارد را نمی دانید و یا اینکه درباره اقدامات حمایتی دولت در استان خوزستان در مسئله خود را به "کوچه علی چپ" زده اید؟
مواردی که عنوان شد، تنها بخشی از آن است و شرح کامل آن از حوصله این مقاله، مخاطبان عزیز و مردم شریف خوزستان خارج است.

برای روشن شدن موضوع و بررسی صحت و سقم ادعای آقای دکتر در مورد عملکرد دولت در استان خوزستان در مسئله سیل و اقدامات حمایتی صورت گرفته به "اطلاعیه شماره ۱۶ جمعیت هلال احمر/ گزارش ارزیابی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر از مناطق سیل زده خوزستان و گلستان" ارجاع می دهم.

"به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، این گزارش شامل نقطه نظرات و مشاهدات تیم ارزیابی و هماهنگی میدانی صلیب سرخ و هلال احمر از مناطق سیل زده استان های گلستان و خوزستان است":
الف: نقاط قوت جمعیت هلال احمر
۱- حضور قوی و گسترده جمعیت در مناطق آسیب دیده و استفاده از منابع نا متنابهی اعم از نیروی انسانی، منابع مالی، تجهیزات امدادی، بالگردها و امداد هوایی و ...
۲- ارائه خدمات پنج ستاره و بالاتر از استانداردهای جهان به آسیب دیدگان؛ این نوع خدماتی که جمعیت به آسیب دیدگان ارائه می نماید در هیچ جای دنیا مسبوق به سابقه نمی باشد و استانداردها توسط هلال احمر ایران جابجا می شود.
۳- برنامه ریزی مناسب در توزیع اقلام امدادی، هم در جمع آوری کمک ها، بسته بندی، حمل و نقل و توزیع، می توان چرخه ای از توان پشتیبانی و لجستیک را مشاهده نمود.

نقاط ضعف در عملیات امدادی:
۱- برنامه های جمعیت مراقبت بیش از حد از بهره وران می باشد، به گونه ای که انگار والدین از فرزندان مراقبت می نمایند. این موضوع ریشه در مسائل فرهنگی و مذهبی دارد و اگر مراقبت بیش از حد صورت پذیرد، موجب افزایش انتظارات آسیب دیدگان از جمعیت می گردد.


جمعیت هلال احمر ایران در انتهای گزارش اضافه می آورد؛ نباید خدمات به گونه ای ارائه شود که برخی افراد از تلاش برای بازگشت به زندگی عادی دست کشیده و به دریافت خدمات رایگان، مستمر و سهل الوصول عادت کنند، چه اینکه این موضوع در دراز مدت موجب بروز ناهنجاری های اجتماعی و آسیب های دیگری خواهد شد.
از طرفی جمعیت هلال احمر ایران در برخی موارد به عنوان "معین و همراه دولت" برخی ماموریت های امدادی را "به نیابت از دولت" انجام می دهد و در حقیقت "بازوی ارائه خدمات مربوط به دولت به آسیب دیدگان" است.

آقای دکتر، چطور می شود که ارزیاب های فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در گزارش خود و با توجه به مشاهدات و حضور میدانی در مناطق آسیب دیده به این نتیجه رسیدند و شما به نتیجه ای سراسر تضاد با گزارش آنها، رسیدید؟
آیا باید باور کنیم، که شما بدون غرض و صرفا بواسطه دلسوزی برای آحاد مردم استان خوزستان چنین به سیاه نمایی پرداختید؟

قطعا اطلاع دارید، جمعیت های هلال احمر و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر نهادهایی بی طرف، غیر دولتی و غیر انتفاعی هستند که ملاک اقدامات و گزارش هایشان از حوادث و بلایای طبیعی برابری آحاد جامعه بدون توجه به مذهب، قومیت و نژاد آنان است.(البته اگر این نهاد بین المللی و مورد احترام همگان را به سوگیری و ... متهم ننمایید)

در همین راستا و در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۹۸، امام جمعه موقت اهواز، حجت الاسلام ابوالحسن حسن زاده در آیین تجلیل از امدادگران، نجاتگران و جوانان جمعیت هلال احمر استان خوزستان مشارکت کننده در امداد رسانی به مناطق سیل زده استان و طرح امداد و نجات نوروزی ۹۸ اظهار کرد: تمام مسئولانی که برای بررسی و ارزیابی شرایط و وضعیت سیلاب به خوزستان می آمدند، بدون کمترین گلایه ای به تهران بر می گشتند. 
این همدلی، صمیمیت و برادری بین مردم، مسئولان و سیل زدگان در سیلاب و امدادرسانی صحنه های زیبایی را رقم زد.
وی افزود: نسبت به استانداردهای بین المللی، خدمات هلال احمر خوزستان به سیل زدگان بیشتر از سطح استاندار بود و خدمات به بهترین شکل ارائه شد.


آقای دکتر در انتها توصیه میکنم، اگر قصد گروکشی، تسویه حساب، امتیاز گیری و یا مقاصد انتخاباتی در پیش دارید و می خواهید با بهانه های مختلف و ارائه گزارش های سراسر کذب و سیاه نمایی اقداماتی که صورت پذیرفته است، به جنگ با دولت در استان خوزستان بروید، از ابزار قومیت و طرح مسائل کاذب و درگیر نمودن اقوام در سپهر سیاسی استان خوزستان استفاده ننمایید. 
طرح مسائلی این چنین، قطعا عواقب جبران نا پذیری در استان خوزستان می تواند به همراه داشته باشد، شاید برای شما که در پایتخت زندگی می کنید و در دوران رنج و محنت مردمان این دیار(سیلاب، گرد و غبار، کم آبی و...) حتی برای مشاهده و انتقال صحیح آنچه اتفاق افتاده است، به خوزستان سفر نکنید، اما برای نگارنده و مردم شریف استان خوزستان که قرن ها به طور کاملا مسالمت آمیز و در قالب یک "ملت" در کنار هم زندگی می کنند، مخاطره آور می باشد و نیروی گریز از مرکز اقوام را در استان خوزستان بالا می برد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار