کد خبر: ۳۳۸۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱:۱۵ - ۲۴ مرداد ۱۳۹۸
مدیرعامل شرکت فولاد اکسین اظهار کرد: کارخانه فولاد اکسین ظرفیت یک میلیون و ۵۰ هزار تن تولید ورقه های عریض دارد. این مجموعه توانسته با حمایت های موثر شرکت ملی نفت ایران، مجموعه وزارت نفت و همچنین پشتیبانی های مجموعه های داخلی در حوزه های بالا و پایین دست، تکنولوژی تولید ورق های ترش را به دست آورد.
حمایت های شرکت نفت از تولید داخل و کسب دانش تولید ورق های عریض فولادی

به گزارش خبرنگار آراس ؛  امین ابراهیمی در جمع خبرنگاران گفت: شرکت فولاد اکسین خوزستان به عنوان تنها تولیدکننده ورق های عریض در کشور که از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده، در حوزه تولید این ورق ها در صنعت نفت پیشتاز است.  

وی افزود: ماموریت اصلی شرکت فولاد اکسین ایجاد ارتباط بین صنعت فولاد و صنعت نفت است که متاسفانه در گذشته به دلیل مشکلاتی از قبیل نقدینگی از ماموریت اصلی خود دور ماند. خوشبختانه در سال های اخیر با حمایت های وزیر نفت از مجموعه فولاد اکسین این مجموعه توانست به ماموریت اصلی خود بازگردد.

ابراهیمی تاکید کرد: ما از ابتدای تاسیس کارخانه فولاد اکسین تا امروز حدود ۱۱۵ هزار تن ورق های API در محیط های شیرین تولید کردیم که با تغییر رویکرد خود در سال جاری، توانستیم نزدیک به ۶۰ هزار تن ورق های API تولید کنیم که این میزان معادل ۵۰ درصد کل تولید این مجموعه از ابتدای تاسیس تا به امروز است. هم اکنون کارخانه فولاد اکسین ظرفیت یک میلیون و ۵۰ هزار تن تولید ورقه های عریض دارد. این مجموعه توانسته با حمایت های موثر شرکت ملی نفت ایران، مجموعه وزارت نفت و همچنین پشتیبانی های مجموعه های داخلی در حوزه های بالا و پایین دست، تکنولوژی تولید ورق های ترش را به دست آورد.

وی اظهار کرد: ما در این مجموعه از مرحله سنگ تا مرحله نهایی ساخت لوله را در داخل کشور بومی سازی کرده ایم. تکنولوژی تولید این ورق ها که قسمت میانی فعالیت تولید لوله است تنها در ۱۰ کشور دنیا وجود دارد اما ما با کمک همکارانمان امروز موفق به تولید حدود ۱۵ هزار تن ورق برای این پروژه شده ایم.

ابراهیمی با اشاره به دستور وزیر نفت در نمایشگاه صنعت نفت برای اجرای این پروژه، گفت: در تیرماه سال ۱۳۹۶ مجوز لازم برای تامین ۲۰ درصد از ورق های مورد نیاز پروژه صادر شد. در مرداد ماه سال ۱۳۹۷استارت مذاکره با شرکت فولاد مبارکه زده شد و در مهر ماه امسال، اسناد فنی و کیفی پروژه با مشارکت شرکت ملی نفت ایران، فولاد مبارکه، فولاد اکسین و لوله سازی اهواز تهیه شد و QCP و NPS طرح حاضر شد.

به گفته وی، در آذر ماه سال ۱۳۹۷ فاز اولیه نبرد ورق های آزمایشیX۶۰ جهت استفاده از محیط ترش استارت زده شد. طی ۴ مرحله حدود ۴۲۰ تن از این ورق ها تولید شد و در خرداد ۱۳۹۸ فاز نهایی نبرد آزمایشی و دریافت تاییدیه های کیفی عملی شد و در این مرحله حدود ۷۶۰ تن تولید آزمایشی صورت گرفت. در تیر ماه امسال نیز با توجه به اینکه در فاز آزمایشی نتیجه خوبی حاصل شد، قسمت اول طرح به میزان ۱۵ هزار تن بسته شد. امروز افزون بر ۱۵ هزار تن ورق در مجموعه حاضر و در حال تست های نهایی خوردگی است که امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده در آینده بتوانیم بین ۱۵ الی ۳۰ هزار تن تولید کنیم.

وی با تاکید بر ارزش افزوده ایجاد شده به وسیله تولید بومی این ورق، بیان کرد: تولید این ورق برای ما بسیار ارزشمند است و می تواند مجموعه ما را به عنوان یه مجموعه صنعتی در دنیا متحول کند. پروژه گوره-جاسک ۳۶۶ هزار تن از این ورق نیازمند است که حضور شرکت های خصوصی مانند شرکت فولاد اکسین در چنین پروژه عظیمی به تثبیت اشتغال کمک کرده و رونق اقتصادی را به همراه داشته است.

 وی در پایان افزود: اگر نگاه پدرانه صنعت نفت به صنایع داخلی چه بالادست و پایین دست نبود، شرکت فولاد اکسین به این موفقیت نمی رسید. این پروژه که هم اکنون به بار نشسته مدیون حمایت های وزارت نفت است و اگر شرکت ملی نفت ایران به بومی سازی معتقد نبود، ما محکوم به شکست بودیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار