کد خبر: ۳۳۸۸۳
تاریخ انتشار: ۲۳:۵۶ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
در پی مصاحبه اخیر دکتر کیانوش راد، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی، با ماهنامه "چشم انداز ایران"، نگارنده در قسمت اولِ یادداشت خود که در اختیار خبرگزاری آراس قرار داده بود، به بررسی آن و نقد صریح گزاره های عنوان شده توسط ایشان پرداخته بود، در قسمت دوم به ادامه آن ملاحظه نقادانه و بررسی دیگر گزاره ها خواهم پرداخت.

۲- آقای دکتر، مرقوم نموده اید: " چگونه می شود که می گوییم آب داریم و ۸۵ درصد پشت سدهای ما آب است، از آن طرف به ۵۰۰۰ هکتار زمین می گویند حق ندارید بکارید، ۸۰۰۰ هکتار باید بکارید".
در یادداشت اول به صورت کاملا تحلیلی و با استناد به آمار و مطالعه مشترکِ منتشر شده توسط مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران اشاره نمودم، وقتی گفتگوی کیانوش راد با "ماهنامه چشم انداز ایران" را می خوانی، ابتدائا فکر می کنی مصاحبه با فردی غیر از ایشان صورت گرفته است و به نظر می رسد، آقای دکتر درباره مسائلی صحبت می کند، که فقط خودشان از آن مطلع هستند و این دیتا را از گنجه ی عمارتی قدیمی به بیرون کشیده است و در معرض دید همگان قرار داده است. 
جهت بررسی صحت و سقم گزاره فوق الذکر طبق ادعای آقای دکتر(میزان هکتار زمین های کشت شده)، ایشان و مخاطبان منصف و فهیم خود را به مصاحبه آقای محمد قاسمی نژاد، معاون بهبودِ تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ارجاع می دهم.

خبرگزاری ایرنا در تاریخ ۱۲ مرداد ماه، درباره وضعیت و میزان هکتار و تناژ کشتِ تابستانه شلتوک(برنج) در زمین های استان خوزستان در مصاحبه ای با ایشان عنوان می کند:
" تابستان امسال ۱۸۳ هزار هکتار از زمین های کشاورزی خوزستان زیر کشت برنج رفته است که، در مقایسه با ۶۲ هزار هکتار شالیزارهای پارسال، حدود ۳ برابر افزایش یافته است".
محمد قاسمی در ادامه اضافه می کند: "با اینکه امسال در کشت محصولات تابستانه در خوزستان به خصوص برنج، ممنوعیت کشت وجود نداشت، اعمال محدودیت کشت برنج در برخی مناطق استان به علت گنجایش مشخص کانال های آبیاری و آبرسانی بوده است".

آقای دکتر اطلاع دارید، بر اساس مشاهدات و بررسی های میدانی، فقط در شهرستان حمیدیه، سطح زیر کشت برنج امسال از گندم بیشتر بوده است  و در مجموع کل استان بالغ بر ۸۴۱ هزار و ۸۰۰ تن شلتوک برداشت می شود و از این مقدار حدود ۴۲۰ هزار و ۹۰۰ تن برنج محلی و پر محصول تولید خواهد شد.
آقای دکتر امروزه به مَدد شبکه های مجازی و تنوع کانال های اطلاع رسانی، امکان پنهان کاری و مخفی کردن واقعیت در تِرم بلندمدت و حتی میان مدت وجود ندارد، از چه منابع اطلاعاتی به شما گفته اند، "بروید و ۸۰۰۰ هکتار بکارید"؟ در صورتیکه امسال ۴۵۵ هزار هکتار از اراضی خوزستان زیر کشت تابستانه رفته است و در مقایسه با پارسال، افزایش محیر العقول دو برابری داشته است.
دلیل این تناقض (بیانات شما و آنچه در عمل اتفاق افتاده است) چیست و به دنبال اثبات خارج از قاعده چه موضوعی هستید؟
آیا امری اخلاقی است، که بدلیل عدم تمکین نماینده عالی دولت در استان به خواسته های تمامیت خواهانه شما و عده ای معدود و انگشت شمار، این چنین به تحریف واقعیت بپردازید و آمار را وارونه جلوه کنید؟ 
"وای به حال جامعه ای که نخبگانش چنین مسیری در پیش گیرند، شما به اصلاح طلبی و اصلاحات اشتهار داشتید، لطفا با این میراث که محصول یک قرن تجربه تاریخی ایران است، شوخی نکنید".

۳- در قسمت دیگری از مصاحبه عنوان نموده اید: "بنا بر بعضی مکاتباتی که میان سازمان آب و برق خوزستان و استانداری صورت گرفته است، نشان می دهد که اینها از اوایل یا اواسط بهمن وقوع سیل در حوزه کرخه و دز را پیش بینی کرده بودند، اما بطور قطع مدیریتی هوشمندانه و عالمانه وجود نداشته است و متاسفانه تصمیمات بیشتر لحظه ای و موردی اتخاذ می شد".

آقای دکتر این گزاره هم، از آن دسته مواردی است که با یک استعلام ساده قبل از انتشار آن می توانستید متوجه شوید که از اساس چنین چیزی نبوده است( البته اگر بیان آن به قصد و نیت خاصی نبوده باشد).
در مکاتبات و نامه نگاری های مدیر عامل وقت سازمان آب و برق خوزستان(مهندس شمسایی) عنوان شده بود که امسال با خشکسالی شدید مواجه هستیم و فقط در حوزه کرخه با شرایط بهتری نسبت به حوزه های دیگر نظیر کارون، دز، مارون و کوثر مواجه هستیم، بطوریکه بجای خشکسالی شدید با شرایط خشکسالی یا وضعیت نرمال آبی مواجه هستیم. لازم بذکر است، در شرایطی استان خوزستان وارد سال جدید آبی شد که در برهه ای تنها یک میلیارد متر مکعب آب قابل برنامه ریزی در پشت سدهای استان وجود داشته است.
آقای دکتر در حالیکه مکاتبات آقای شمسایی، مدیر عامل وقت سازمان آب و برق، بارها و بارها در رسانه ها و شبکه های مجازی مبنی بر پیش بینی و ادامه خشکسالی منتشر شده بود، چگونه قابل باور است عنوان و انتشار مواردی از این دست در مصاحبه شما، بواسطه منابع اطلاعاتی اشتباه بوده باشد؟

به نظر می رسد، بجای آنکه دولت در استان خوزستان سر در گم شده باشد، این شمایید که میان تمامیت خواهی و انحصار طلبی خود در خوزستان و بخاطر آنکه در مسائل ملی و کلان به بازی گرفته نمی شوید، سر در گم شده اید. شما بیش از آنکه نگران خوزستان، مسائل و منافعش باشید، میدان و زمین بازی می خواهید تا منویات فردی خود را حاکم سازید، حال که در پایتخت نا کام مانده اید، مدام به خوزستان رجعت می کنید و چون با درب های بسته مواجه می شوید، مدام در حال چنگ زدن به صورت مدیران و دولت در استان خوزستان هستید. به خود آیید، کافیست اراده کنید و به ماهیت گفتمان اصلاحات نگاهی دوباره بیندازید.

از اولین اخطار و پیش بینی سازمان هواشناسی نسبت به وقوع بارش های فوق سنگین و سیل آسا در خوزستان و بالادست، بر خلاف سایر استان ها و علیرغم آنکه در آستانه شروع تعطیلات نوروزی بودیم، ستاد بحران استان اولین جلسه خود را به ریاست نماینده عالی دولت در استان خوزستان برگزار نمود. از آن روز و بر اساس مصوبه ستاد بحران، کلیه مدیران استان ممنوع الخروج و موظف به حضور تمام وقت در حوزه استحفاظی خود شدند، تمامی ظرفیت دستگاه های اجرایی و حاکمیتی استان به حالت آماده باش در آمدند و اقدامات پیشگیرانه ی ضربتی بر اساس تقسیم کار میان آنها آغاز شد.
در بعضی اوقات و روزها ستاد بحران استان و شهرستان ها در روز چندین جلسه برگزار می نمودند، نقطه قوت نشست ها در آن ایام حضور شرکت های مشاور حرفه ای، دانشگاهیان و متخصصان حوزه آب در جلسات ستاد بحران، در کنار مدیریت ارشد استان، نهاد های نظامی و سایر ارکان اجرایی بوده است.

بر اساس پروتکل رودهای کرخه و دز، شرکت های مشاور که از چندی قبل شروع به کار کرده بودند، بر اساس مصوبات ستاد بحران شروع به مانیتورینگ و پایش لحظه ای وضعیت نمودند.
این بررسی همه جانبه با چنان حساسیت و پیچیدگی علمی دنبال شد که علیرغم آنکه دبی ورودی رودخانه کرخه در ماکزیمم حالت خود به ۸۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه(بیشترین دبی ورودی ثبت شده از ابتدا تا کنون) رسید، اما هرگز شاهد سر ریز و همسان شدن دبی ورودی و خروجی سد کرخه نبودیم، که براحتی و بر اساس تصمیم اولیه وزارت نیرو می توانست چنین اتفاقی رخ دهد و اگر تصمیمات شجاعانه و علمی نماینده عالی دولت در استان با اتکا به شرکت های مشاور و نیروهای مجرب نبود، دبی ورودی و خروجی بر اساس پروتکل طراحی شده سد کرخه یکی می شد و تا انتهای حوزه کرخه زیر آب می رفت و فاجعه ای عظیم استان، کشور و منطقه را فرا می گرفت که شرح آن در صورت وقوع در پیش بینی های آن ایام عنوان شده بود.
این حجم کار حرفه ای و تصمیماتی که اتخاذ و اجرا شد، اسمش هر چه باشد، شبیه تصمیمات لحظه ای و موردی! نیست.

آقای دکتر کربلایی، حکایت شما، حکایت "کنار گود نشستن و امر به لِنگ کردن است"، درحالیکه نه اینجا زورخانه است و نه از کنار گود می شود کسی، چیزی یا مسئله ای را لِنگ کرد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار