کد خبر: ۳۲۷۸۰
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۸ - ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان:
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: کشاورزانی که در سیل خوزستان دچار بیشترین میزان آسیب شدند در اولویت پرداخت خسارت ها قرار دارند.
اولویت پرداخت خسارات با کشاورزانی است که دچار بیشترین آسیب شدند

به گزارش آراس: امید حاجتی روز شنبه در حاشیه کارگروه استانی برآورد تعیین خسارت و تخصیص منابع سیل اخیر در بخش کشاورزی در گفت وگو با خبرنگاران، بیان کرد: از هفته جاری فرآیند پرداخت خسارت‌ها به پرونده‌هایی که تکمیل و در سامانه سجاد ثبت شده باشند آغاز می‌شود.

وی گفت: با توجه به ضرورت پایداری و حفظ اشتغال موجود در واحدهای خسارت دیده نیشکر، پرداخت خسارت به این کشت و صنعت‌ها نیز در حال پیگیری است.

ابلاغ ۹.۲۶۰ میلیارد ریال خسارت بخش کشاورزی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به اینکه تاکنون ۲۵۶ پرونده از سوی شهرستان‌های مرتبط به کارگروه برآورد بخش کشاورزی ارسال شده گفت: از این تعداد ۲۱۶ پرونده مورد بررسی قرار گرفته که قابلیت پرداخت خسارت را دارند.

به گفته وی تکمیل بقیه پرونده‌ها در شهرستان‌های خوزستان ادامه دارد و بر اساس حجم خسارات به این کمیته ارسال می‌شوند.

وی افزود: دولت با وجود مشکلات متعدد برای تأمین منابع توانست در حوزه پرداخت خسارت‌ها ۹.۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار به بخش کشاورزی خوزستان اختصاص دهد.

رئیس کمیته امور برآورد و تخصیص منابع قرارگاه استانی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان خاطرنشان کرد: این مبلغ از محل اعتبارات ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای جبران خسارت بخش‌های کشاورزی استان ابلاغ شد.

* به کارگیری ظرفیت‌های استانی برای بازسازی بخشی از زیرساخت‌ها

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان، ادامه داد: در استان خوزستان همزمان با اقدامات انجام شده در بحث مدیریت عوارض مخرب سیلاب، برآوردهای خسارت مربوط به حوزه مردمی و فعالین بخش کشاورزی و همچنین بررسی میزان آسیب وارده به زیرساخت‌های استان انجام شده است.

وی انجام برآورد این خسارت‌ها را در فضایی شفاف بیان کرد و گفت: به دلیل وجود آب ناشی از سیل در برخی مناطق خوزستان، تعیین میزان خسارات همچنان ادامه دارد و این درحالی است که پیش از ابلاغ منابع از سوی دولت، از ظرفیت‌های استانی استفاده شد تا روند بازگشت مردم به شرایط عادی زندگی تسریع پیدا کند.

حاجتی یادآور شد: به همین منظور پیش از تخصیص منابع برای بازسازی زیرساخت‌ها، برخی از دستگاه‌های اجرایی اقدام به ایجاد تعهدات مالی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، بابت هر هکتار زراعت دیم تا سقف ۲۰ میلیون ریال و هر هکتار زراعت آبی و باغی نیز ۵۰ میلیون ریال خسارت پرداخت می‌شود.
همچنین برای هر راس دام سبک پنج میلیون ریال، دام سنگین ۳۰ میلیون ریال و بابت هر واحد مرغداری تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال خسارت پرداخت می‌شود.

برآورد خسارت ناشی از سیل خوزستان همچنان ادامه دارد و تاکنون بیش از ۱۵۳ هزار میلیارد ریال میزان خسارت به مردم و بخش‌های زیربنایی خوزستان برآورد شده که بخش عمده‌ای از آن (بالغ بر ۷۷ هزار و ۲۶۸ میلیارد ریال) مربوط به بخش کشاورزی است.

طغیان رودخانه‌های دز، کارون و کرخه و رهاسازی آب از سد کرخه و دز به دلیل بارش شدید باران فروردین ماه ۹۸ در خوزستان و بالا دست، باعث جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان شد.
منبع:ایرنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار