کد خبر: ۳۱۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۸ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۸
کریمی کیا گفت: حضور سازمان یافته سازمان مردم نهاد از شروع بحران سیل تاکنون و خدمات رسانی به سیل زدگان، چشمگیر است و باید قدردان این ظرفیت اجتماعی باشیم
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان: حضور سازمان های مردم نهاد در مقابله با بحران سیل بی نظیر و چشمگیر است

به گزارش آراس: محمدصادق کریمی کیا در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان اظهارکرد:  در پی بروز سیل اخیر در استان، تشکیل شورای هماهنگی سمن ها و معرفی خانه سازمان های مردم نهاد استان به عنوان ستاد مردمی برای خدمت رسانی ۲۴ ساعته از اولین اقدامات اداره کل امور اجتماعی استان بوده است. وی افزود: همچنین برای تامین امنیت روانی مردم برای همه داوطلبین حاضر در مناطق سیل زده، کارت شناسایی صادر شد.

کریمی کیا افزود: همیشه در هنگام بحران یکی از مسایلی که بسیار دیده می شود، موازی کاری در کمک و امددرسانی است، که ما برای جلوگیری از این موضوع در فضای مجازی به همه تشکل های مردمی که قصد مشارکت داشتند، اعلام آماده باش کردیم.

در ادامه مدیر کل امور اجتماعی به تشکیل کارگروه های تخصصی در ارتباط با سیل اشاره کرد و گفت: تا به امروز ۴ کارگروه تخصصی از جمله نجات غریق، مددکاری و روانشناسی و اعزام افراد متخصص و با تجربه به محل اسکان سیل زدگان، محیط زیست و منابع طبیعی در حوزه های ( آب آشامیدنی، فاضلاب، پوشش گیاهی، حیات وحش، پسماند، تجمع آب، کانال های آب مناطق، لاشه و بقایای دام و کارگروه فعالین اجتماعی مسلط به زبان و فرهنگ بومی روستائیان از جمله اقدامات در حوزه اجتماعی استان بوده است.

کریمی کیا با اشاره به نقش مهم معتمدین و متنفذین بعنوان سرمایه های اجتماعی هنگام بروز بحران ها افزود: یکی از مشکلات در سیل اخیر متقاعد کردن مردم در معرض خطر برای ترک منازل و اسکان در مکان های امن بود، که در این زمینه سازمان های مردم نهاد نقش پررنگی داشتند و با استفاده از ظرفیت سران،شیوخ و معتمدین عشایر این مسئله در بسیاری از نقاط به خوبی به مرتفع شد.

در ادامه،مدیر کل امور اجتماعی روز گذشته( چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه)،معاون وزیر و رییس شورای اجتماعی کشور به خوزستان اشاره کرد و گفت: در این بازدید، معاون وزیر با حضور در اردوگاه های سیل زدگان از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات مردم و مناطق قرار گرفت.

وی همچنین به برگزاری کارگروه تخصصی سازمانهای مردم نهاد مدیریت بحران با حضور رئیس سازمان امور اجتماعی کشور و معاون سازمان بهزیستی کشور در مرکز کنترل و مدیریت حوادث استان اشاره کرد و افزود: در این جلسه مقرر شد، به منظور رصد و دیده بانی آسیب های اجتماعی مناطق سیل زده، برنامه ای عملیاتی در بازه زمانی ۶ ماهه با محوریت اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استان و با مشارکت تشکل های مردمی،جهت کنترل و بازتوانی اجتماعی و فرهنگی مناطق آسیب دیده تهیه و تدوین شود.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان در پایان تاکید کرد: ما از این بحران سربلند عبور می کنیم و امور اجتماعی در کنار مدیریت بحران خواهد بود.

بر اساس این گزارش،ارتباط مستمر و شبانه روزی با دهیاری ها و بخشداری ها و مسئولین دستگاه های اجرایی به خصوص هلال احمر جهت هماهنگی اقدامات و توزیع امکانات،اطلاع رسانی دقیق به هموطنان با ارسال خبرهای موثق و پیشگیری از شایعه پراکنی و نشر اخبار جعلی،تشکیل و اعزام گشت ساحلی (۴۰ نفر) جهت جلوگیری از نزدیک شدن مردم به رودخانه ها به خصوص در کلانشهر اهواز، تهیه و ارسال کمک های غیر نقدی شامل گونی، پتو، پوشاک، آب آشامیدنی، مواد غذایی، لوازم بهداشتی و غیره،تهیه و توزیع بیش از ۲۰ هزار پرس غذای گرم در شبانه روز به کمپ ها و نیروهای امدادگر مردمی،بازدید مستمر از مناطق سیل زده و در معرض خطر و کمپ ها جهت ارائه گزارش های میدانی و موثق به مسئولین مربوطه از دیگر اقداماتی است که در حوزه فرهنگی و اجتماعی با مشارکت سازمان های مردم نهاد انجام شده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار