کد خبر: ۳۱۴۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۲ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
علیرضا سهرابی، سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال قبول ندارد که اشتباهات داوران باعث تغییر نتیجه بازی می‌شود.
علیرضا سهرابی: قبول ندارم که اشتباهات باعث تغییر نتیجه می‌شود/ اظهارنظر کارشناسان سندی بر خطای داوری نیست

به گزارش آراس: علیرضا سهرابی، سرپرست کمیته داوران درباره برنامه‌اش برای ریاست کمیته داوران اظهار داشت: این برنامه متعلق به من نیست. اگر قرار باشد داوری کشور توسط یک نفر جلو برود، ضعف کار را نشان می‌دهد. این برنامه برای گروهی پرتلاش است. ما دو سال زحمت کشیدیم و جلسات زیادی بعضاً از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر داشتیم. سیستمی را تعریف کردیم و به آن اعتقاد داریم.

وی با اشاره به تجربه‌های خود گفت: من فیفا را دیدم و در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی حضور داشتم. ما تلاش کردیم سیستمی را تعیین کنیم که راننده مهم نباشد. رئیس کمیته داوران، فردی پاسخگوست که باید سیستم را به خوبی اجرا و ضعف‌ها را برطرف کند. دپارتمان داوران هم کارهای اجرایی را انجام می‌دهد. شاید فرمان برای مدتی به دست ما بیاید، اما با تغییر شخص نباید کسی بپرسد برنامه‌ات چیست.

سرپرست کمیته داوران با بیان اینکه این کمیته تصمیم گرفت که آکادمی جوانان را راه بیندازد و آینده را ببیند، تصریح کرد: مسائل جدیدی که درگیر آن بودیم باعث شد فرمان برای مدتی به دست ما برسد و از برنامه‌های اقتصادی و نیز تغییراتی که باید رخ دهد، عقب بیفتیم و ضرر کنیم. از لحاظ برنامه ما از AFC هم جلوتر هستیم. فرناندو، مسئول آموزش فیفا که سال گذشته در ایران کلاسی برگزار کرد، گفت که می‌خواهیم این کار را سال آینده در AFC اجرا کنیم که هنوز هم انجام نداده‌اند.

سهرابی با بیان اینکه اعضای هیئت رئیسه و دبیرکل فدراسیون فوتبال از کمیته داوران حمایت زیادی کردند، خاطرنشان کرد: تاج در جلسات زیادی تا حد چهار ساعت در نشست‌های ما حاضر بود و تاج هم حدود نیم ساعت تا یک ساعت در جلسات حضور داشت. با همه مشکلاتی که وجود داشت، فدراسیون از ما حمایت کرد، اما با این وجود هنوز 10 درصد برنامه ما پیاده شده است.

«چرخ فوتبال باید بچرخد و ما در بخش‌های بین‌المللی و جوانان، برنامه‌های زیادی داریم.»، وی ضمن بیان این جمله اظهار داشت: نواقص هم باید برطرف شوند. من تجربه بین‌المللی زیادی دارم. 15 سال است مدیرعامل یک شرکت مهندسی هستم و 25 سال سابقه مهندسی دارم. با این سابقه شاید به راهبری سیستم کمک کنیم.

سرپرست کمیته داوران در مورد اینکه نتایج دیدارهای زیادی با اشتباهات داوری تغییر کرد، گفت: بخشی از اشتباهات زیاد شد و این باعث می‌شود فشار روانی زیاد شود. این مسئله منجر به تحت تأثیر قرار گرفتن داوران و سپس اشتباهات زیاد داوران می‌شود. برخی داوران بهترین تصمیم را نمی‌گیرند که محروم می‌شوند یا به یک دسته پایین‌تر منتقل خواهند شد. داوران باید انگیزه داشته باشند. همانند اینکه یک تیم از لیگ برتر به لیگ دسته اول سقوط می‌کند. در بخش داوری هم باید همین سیستم را داشته باشیم.

سهرابی با بیان اینکه سیستم سقوط داوران در لیگ‌های مختلف باید اجرا شود، گفت: اگر سه چهار نفر از 30 داور به یک دسته پایین‌تر بروند و بهترین داوران دسته‌های پایین‌تر بالا بیایند، همه تلاش می‌کنند که بالا باشند. این روش را در فوتسال پیاده کردم که با حمایت کمیته داوران، خیلی جواب داد. ما مرحله پلی‌آف را نیز برگزار کردیم که با حمایت باشگاه‌ها، همه چیز به خوبی انجام شد. اینکه گفته می‌شود نتایج با اشتباهات داوری عوض شد، کارشناسی شخصی یکسری داوران بازنشسته است که ممکن است درست نباشد.

وی همچنین درباره سیستم کارشناسی فیفا اظهار داشت: من مدرس و ناظر AFC و فیفا هستم. از 10 کارشناس فیفا در برخی صحنه‌ها، هفت کارشناس در مورد یک صحنه می‌گویند خطاست و سه کارشناس می‌گویند خطا نیست. نمی‌شود بگوییم داور حتماً اشتباه کرده است. حتی اگر داور اشتباه کند و یک پنالتی را به سود یک تیم اعلام نکند، شما این پنالتی را گل زده حساب می‌کنید، اما ممکن است پنالتی گل نشود. ممکن است یک تیم در دقیقه 30 گل بخورد و سپس دو گل بزند.

«قبول ندارم که اشتباهات باعث تغییر نتیجه می‌شود.»، سرپرست کمیته داوران با بیان این جمله تصریح کرد: داور نیز همانند زمین بازی و توپ، جزئی از بازی است و نمی‌شود آن را از بازی حذف کرد. داوران تلاش می‌کنند که اشتباهات کمتر شود. نمی‌شود یک ربات بگذارید و با تصاویر تلویزیونی و آن ربات، بازی را برگزار کنید. بهترین راه برای داوران،‌ برقراری آرامش است. البته سیستمی چون VAR می‌آید و گل را تشخیص می‌دهد. کارهای این سیستم در حال انجام است و از رسانه‌ها نیز توقع دارم که کمک کنند.

سهرابی همچنین با انتقاد از کارشناسی داوری در صداوسیما خاطرنشان کرد: برخی ناظران AFC چون مسعود مرادی و محسن ترکی به کلاس‌های خارجی می‌روند. ممکن است کسانی که درباره داوری اظهارنظر می‌کنند، به روز نبوده یا کلاس آموزشی جدید ندیده باشند. البته آنها هم داوری کرده‌اند و مدتی از داوری دور بوده‌اند. این افراد قابل احترام هستند، اما اظهارنظر این افراد در صداوسیما، سندی بر اشتباه داوران می‌شود که این انصاف نیست. پیشنهاد من این است سه ناظر AFC که در کلاس‌های داوری شرکت می‌کنند، کارشناسی کنند و اگر دو نفر از این سه کارشناس بگویند داور اشتباه کرده، منصفانه است.

وی با اشاره به دیدار ایران - ژاپن در نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا گفت: من اعتقاد دارم پنالتی ژاپن در این بازی درست نبود. البته این نظر شخصی من است و شاید AFC نظر دیگری داشته باشد، اما به هر حال سیستم VAR کمک می‌کند تا برخورد توپ با دست یا بدن بازیکن و همچنین خطا در محوطه جریمه یا خارج از محوطه درست تشخیص داده شود. از سوی دیگر فوتبال ما در آسیا پیشگام است و الان هم این سیستم را زود در آسیا پیاده می‌کنیم. انصافاً فدراسیون هم در این رابطه خوب عمل می‌کند.

سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال درمورد اینکه چه زمانی از سیستم کمک‌داور ویدیویی به صورت آنلاین استفاده می‌شود, اظهار داشت: برای آنلاین بودن VAR، سیستم باید در پنج مرحله تأیید شود و قرار است در دربی به تأیید نهایی برسد. دلیل اینکه VAR در دربی آنلاین نیست، این است که دربی بازی حساسی است. فیفا اعلام کرد که ابتدا مراحل این سیستم بررسی شود و کار سپس به صورت آنلاین انجام شود.

سهرابی تصریح کرد: در مرحله اول باید آموزش‌های لازم به داوران داده شود. در مراحل بعد کار‌های اداری انجام می‌شود و در مرحله آخر باید مجوز نهایی صادر شود که این کار قرار است در دربی صورت بگیرد. پس از آن VAR به صورت آنلاین استفاده خواهد شد.

وی درباره انتخاب داور دربی پایتخت خاطرنشان کرد: هنوز در این رابطه تصمیم گرفته نشده است و باید موضوع را در کمیته داوران بررسی کنیم، اما همه داورانی که در لیگ برتر قضاوت کرده‌اند, نامزد قضاوت دربی هم هستند. ابتدا ما پنج و سپس سه داور را انتخاب می‌کنیم و از میان سه نفر نهایی، داور دربی با نظر اعضا انتخاب می‌شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار