کد خبر: ۲۶۴۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۴ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۷
موضوع وفاداری هموطنان عرب خوزستان امری انکار ناپذیر است که پژوهشگران و تاریخ نگاران غربی به آن اذعان داشته و آن را تأیید میکنند از جمله؛ ژان پیر دیگار و همکارانش در کتاب ایران در قرن بیستم مینویسند:(دوران جنگ ایران و عراق واکنشی که صدام از اهالی عرب تبار خوزستان انتظار داشت پدیدار نشد، بلکه برعکس به رغم صدماتی که از جنگ متحمل شده بودند، وفاداری آنان به ایران هرگز مورد انکار قرار نگرفت
سپاس خدای بی همتا را که توفیق پژوهش و جمع آوری مطالبی راجع به واقعیات  تاریخ عرب های  زادگاهم یافتم تا تکلیفی در برابر قلم فرسایان جعلی و مورخین غلط انداز که با عدم آگاهی از جغرافیای سیاسی  خوزستان در هر مقطع از ده های اخیر قلم بر دست گرفته و احساسات مردم فداکار عرب کشورمان را جریحه دار می نمایند.  

همچنانکه میگوییم خدا شناسی از خود شناسی سرچشمه میگیرد وطن خواهی و افتخار به میهن خویش از آشنایی به شئون نیاکان و شناخت قومیت های این تبار در شیوه ی رسیدن اقتدار و پایداری سرزمین خویش سر چشمه میگیرد.

1. نبرد جهاد عرب های ایران علیه انگلیس 


در سال ۱۲۹۴ در زمان جنگ جهانی اول پس از فتوای مراجع نجف و کربلا علیه قوای انگلیس که از جنوب وارد ایران شده بودند در ۲۰ کیلومتری غرب اهواز روی داد. این جنگ در دو مرحله صورت گرفت که منجر به شکست انگلیس شد. 

مزار این شهدا در ۱۰ کیلومتری اهواز - سوسنگرد  (المنیور) قرار دارد.

از معروف ترین شخصیت های این جنگ حاج سبهان و عاصی الشرهان از شیوخ بنی طرف میباشند، این جنگ به جنگ جهاد  معروف است. 

2. قیام عرب های ایران در مقابل رضا خان 

در سال های ۱۹۲۸-۱۹۲۷ م ۱۳۰۷-۱۳۰۶ ش ، عرب های خوزستان و لرها در لرستان در مقابل دستگاه جبار پهلوی و سیاست خشن دولت در مورد خلع سلاح و اسکان اجباری که باعث مرگ و میر بسیاری از دام های آنان می شد، دست به قیام زدند.

قیام کنندگان طالب توقف خلع سلاح اجباری عشایر و کاسته شدن میزان مالیات و خدمات اجباری در میان عشایر بودند.

3. مبارزه عرب های خوزستان در مقابل کشف حجاب 

در سال ۱۳۰۳ ش در حاکمیت رژیم پهلوی در منطقه سوسنگرد و بستان سکوت را در برابر سنگدلی مامورین قزاق در تهاجم به حیثیت و کشف پرده عفاف از زنان و مخدوش ساختن کرامت فرهنگ اسلامی خویش جایزه نشمردند و طی یک قیام سخت مردمی در شمال رودخانه کرخه واقع در سوسنگرد رخ داد که بعدها به (فرهنگ حجاب) یا (مفاتیل) شهرت یافت. 
:small_orange_diamond:در این جنگ ارتش پهلوی به رهبری تیمسار همایونی و تیمسار فیروزی که منجر به شکست سختی از طرف عشایرعرب  منطقه سوسنگردوبستان گردید.

4. مبارزات عرب های خوزستان درایام انقلاب ۵۷

روحیه انقلابی و مبارزات عرب های ایران در زمان پهلوی دوم تداوم یافت. عرب های مبارز و متعهد سرسختانه در برابر رژیم پهلوی ایستادگی کردند. زجر و شکنجه های ساواک را تحمل نمودند و مرارت های تبعید را به جان خریدند، برخی از آنان شربت شهادت را نوشیدند.از جمله شهدای آن دوران میتوان از حجت الاسلام شهید سید عبدالحسین موسوی فرزند مرحوم سید عرب و شهید محییی الدین آل ناصر نام برد.

عرب های مومن و متعهد خوزستان همانند دیگر اقشار ملت اسلامی در راهپیمایی های سراسری و اعتصابات عمومی شرکت کردند و دین خود را نسبت به اسلام و امام خمینی  (قدس سره الشریف) ایفا نمودند. 

نمونه هایی از اشعار در راهپیمایی ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ 
1. «بالدم، بالروح نفديک يا امام»
2. «الدين دين الجعفريّه * او ما نريد الپهلويّه»
3. «ثورتنا ثوره اسلاميّه * لا شرقية او لا غربيّه»
4. «الشاه المسودن اشماله * اشعامل ابميدان جاله»

5. نقش عرب های خوزستان در دفاع مقدس
 
در دوران دفاع مقدس با وجود عرب نشین بودن بخش جنوب و غرب استان خوزستان شاهد مقاومت و نقش برجسته و تأثیر گذار هموطنان عرب بودیم.بسیاری از مردم عرب کشورمان با وجود نزدیکی به جبهه های جنگ، حاضر به ترک محل زندگی خود نشده و بسیاری از ایشان در منازل مسکونی خود به شهادت رسیدند و این امر هموطنان عزیز عرب خوزستان را به تقوا و ولایت مداری مشهور نمود.

موضوع وفاداری هموطنان عرب خوزستان امری انکار ناپذیر است که پژوهشگران و تاریخ نگاران غربی به آن اذعان داشته و آن را تأیید میکنند از جمله؛ ژان پیر دیگار و همکارانش در کتاب ایران در قرن بیستم مینویسند:(دوران جنگ ایران و عراق واکنشی که صدام از اهالی عرب تبار خوزستان انتظار داشت پدیدار نشد، بلکه برعکس به رغم صدماتی که از جنگ متحمل شده بودند، وفاداری آنان به ایران هرگز مورد انکار قرار نگرفت)(قیم۴۴،۱۳۸۳)

هموطنان عرب به واسطه قرار داشتن در منطقه جنگی صدمات روحی و مالی بسیاری را متحمل شدند،بسیاری از شهدای خوزستان به ویژه خرمشهر را هموطنان عرب تشکیل داده اند و بخش قابل توجهی از مدیریت جنگ را بر عهده داشتند و هم اکنون به عنوان مرزبانانی امین، نقش مهمی در مقوله امنیت استان بر عهده دارند.

6. نقش عرب های خوزستان در دفاع از حرم اهل بیت 

یکی دیگر از شاخص های عوامل قدرت ایران شهدای عرب مدافع حرم سال های اخیر درخوزستان هستند که در دفاع از حریم اهل بیت جان خود را در طبق اخلاص هدیه اهل بیت و عزت ایران اسلامی کردند و شهادت شهیدان نوری، حزباوی، موسوی، غوابش، منیعات، دریساوی، سجادباوی، تقوی، ظهیری و دیگر شهیدانی که بار دیگر با شهادتشان سند شرافت
، ولایت مداری و دین داری قومیت عرب خوزستان را امضاء کردند.

مدرس دانشگاه مهندس زینب گلابی زاده 
۲۰فروردین ۱۳۹۷
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار