کد خبر: ۲۵۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۲:۰۵ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
الباجی گفت: اگر شرکت توسعه نیشکر ۲۰۰ هکتار زمین های کشاورزی که در میان اراضی نیشکر قرار دارد آب ندهد کاری می‌کنیم که اصلاً در شأن نیشکر نباشد.
آغاز رسمی تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملکرد شرکت های نیشکر استان خوزستان و تخلف هایی که گفته می شود در سال های گذشته در این بخش به وقوع پیوسته است، به اهالی بومی حد فاصل اهواز تا خرمشهر نیز فرصتی داد تا دو باره اعتراض های میدانی خود را به تبعیض هایی که مدیران این صنعت در حق آنها روا داشته اند، آغاز کنند؛ مردمی که سال های قبل زمین های خود را با قیمتی اندک به مدیران نیشکر فروختند و اکنون از فرصت های شغلی این صنعت محروم هستند.

 تبعیض در حق نیروهای بومی مناطق کشت و صنعت نیشکر خوزستان و عدم استخدام روستاییانی که زمین های خود را در سال های گذشته با قیمتی بسیار اندک در اختیار مدیران صنعت نیشکر قرار دادند، در کنار تخریب شدید محیط زیست استان خوزستان توسط این صنعت از جمله دلایلی است که هم اینک جمع زیادی از اهالی بومی حد فاصل اهواز تا خرمشهر را به خیابان ها کشانده است.

روستاییانی که  تلاش دارند تا مقامات سیاسی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار داشته باشند، مردمی هستند که در دهه ۷۰ شمسی و به امید توسعه و پیشرفت زادگاهشان، زمین های کشاورزی خود را با قیمت هایی بسیار اندک در اختیار مدیران کارخانه های نیشکر قرار دادند.

بر اساس بررسی های به عمل آمده از جمله وعده های اصلی مدیران کارخانه های نیشکر خوزستان که عمدتاً در مناطق حد فاصل شهر اهواز تا خرمشهر قرار دارند، این بود که در ازای در اختیار گرفتن زمین های مرغوب اهالی روستاها، آنها را در این کارخانه ها استخدام کنند و فرصت های شغلی جدیدی را برایشان مهیا کنند.

اکنون و پس از نزدیک به ۲۰ سال فعالیت مجموعه های نیشکر در مناطقی از   استان خوزستان، اهالی این مناطق مثل مردم شهرستان های کارون ، باوی و شوشتر به این مسئله اعتراض دارند که نه تنها کارخانه های نیشکر اقدام به استخدام نیروهای بومی نکرده، بلکه فعالیت این مجموعه ها موج جدیدی از تخریب محیط زیست را در منطقه رقم زده است.

اگرچه بسیاری از شخصیت های سیاسی و مذهبی استان خوزستان در مقاطع مختلف به این مسئله اعتراض کرده و تلاش خود را برای فراهم کردن شرایط استخدام نیروهای بومی انجام داده اند، اما هنوز اتفاقی که باید رخ می داده است تا رضایت اهالی بومی را فراهم کند، عملیاتی نشده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در حاشیه افتتاح پروژه‌های شهرستان کارون در جمع خبرنگاران گفت: انتظار ما از شرکت‌ توسعه نیشکر و صنایع جانبی  بیش از ساخت مدرسه است و آنها باید به مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل کنند.

 جواد کاظم نسب الباجی ظهار کرد: انتظار نمایندگان مجلس اهواز از شرکت نیشکر و صنایع جانبی، بیش از ساخت پروژه‌هایی مثل دبستان دعبل خزایی است. برای نمونه هم‌اکنون در روستای مبارکه سه، ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی مردم در دل اراضی نیشکر قرار گرفته و می‌توانند اشتغال‌زایی داشته باشند ولی به آنها آب زراعی نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه مردم برای این اراضی در حال استفاده از پسماند نیشکر هستند، افزود: اراضی نیشکر در اصل اراضی خود مردم ست ولی مردم برای اعتلای نظام جمهوری اسلامی و اشتغال‌زایی آنها را تقدیم و سکوت کردند به امید روزی که فرزندانشان شاغل شوند.

الباجی تصریح کرد: وقتی که مشاهده می‌شود ۲۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز و مسطح در دل اراضی نیشکر قرار گرفته، انتظار داریم تا شرکت نیشکر همراهی و همدلی با مردم صاحب این اراضی داشته باشد و آنها بیش از شرایط فعلی به مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل کنند.

نماینده مردم اهواز در مجلس انتقاد کرد: همین مردم بی‌بضاعت و کوخ‌نشین باعث پیروزی انقلاب شده و برای حفظ آن شهید دادند؛ همین مردم بودند که شهد مدافع حرم را تقدیم کردند ولی اکنون شرکت نیشکر با چند آجر روی هم گذاشتن، قصد جلب رضایت مردم را دارد.

الباجی با تأکید بر اینکه ساخت این بنا (دبستان تلفیقی دعبل خزایی) به تنهایی حق مردم روستای مبارکه سه نیست، گفت: اگر شرکت توسعه نیشکر  ۲۰۰ هکتار زمین های کشاورزی که در میان اراضی نیشکر قرار دارد  آب ندهند کاری می‌کنیم که اصلاً در شأن نیشکر نباشد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در روستای مبارکه سه،۲۰۰ هکتار زمین های حاصلخیز مردم در قلب مزارع نیشکر قرار دارد ولی از آب خوزستان محروم است و کشاورزان به کشت نیاز دارند؛ از استاندار خوزستان تقاضا می شود دستور تأمین آب این اراضی را صادر کند.

الباجی بیان کرد:  مردمی که دود سیاه نیشکر را استشمام می کنند و تأمین آب کشاورزی حداقل خواسته ای است که می توان برای این مردم برآورده کرد.

  الباجی گفت:  در سال ۹۵ با محوریت اعتراض های اهالی بومی به استخدام های کارخانه های نیشکر، فعالیت های ضد محیط زیستی و نیز تخلف های مالی مدیران این کارخانه ها طرح تحقیق و تفحص از صنایع نیشکر استان خوزستان را کلید زد و این موضوع هم اکنون در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

در همین رابطه حجت الاسلام خضیراوی ، امام جمعه شهرستان کارون با بیان این که بخش اقتصاد توسعه نیشکر خوزستان مجتمعی بزرگ برای کشور است، گفت: خدا راضی نیست که آقایان این زمین هایی را که به قیمت کمی در اختیار گرفته اند، صاحبان آنها بیکار بمانند و نیروهای غیر بومی را استخدام کنند.

امام جمعه کارون  بابیان این نکته که گرچه مردم استان های دیگر به اشتغال هم نیاز دارند اما اولویت با کیست؟ خطاب به مسؤولان تأکید کرد: استفاده از نیروهای بومی را در اولویت استخدام های خود قرار دهید.

البته بحث استخدام نیروهای غیر بومی در کارخانه های نیشکر استان تنها محل اعتراض و زیر سئوال رفتن فعالیت این مجموعه ها نیست و در همین رابطه اعتراض هایی مبنی بر تخلف های زیست محیطی و نیز بهره برداری غیر اصولی از منابع آب در کنار مدیران غیربومی و پروازی در زمینه فعالیت های مالی وجود دارد.

در همین باره، حمید باوی بحره نایب رییس شورای اسلامی شهر کوت عبدالله  عقیده دارد: خاکستر و آلودگی زیست محیطی و هوا، سلامتی مردم آن منطقه را با خطر جدی رو به رو کرده است چرا که در اطراف این شرکت ها و صنایع روستاهای زیادی وجود دارد که در واقع مردم آن در دل نیشکر زندگی می کنند لذا سوزاندن نیشکر آن ها را با خطرات جدی روبه رو کرده است. در کنار این بحث موضوع بهره برداری بیش از حد این کارخانه ها از منابع آب کارون و نیز حقوق های نجومی مدیران  پروازی موضوعی است که باید به آن ورود و بررسی های دقیقی انجام شود.

اکنون که طرح تحقیق و تفحص از صنایع نیشکر استان خوزستان به صورت جدی در حال پیگیری است، مردم محلی نیز این فرصت را برای اعلام اعتراض خود غنیمت شمرده اند و تلاش می کنند تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند.

باوی بحره  به خبرنگار آراس  گفت: همه کارخانه های نیشکر خوزستان در مناطق عرب نشین استان قرار دارد و زمانی که بحث فروش این زمین ها به مدیران نیشکر مطرح شد، یکی از شروط اصلی استخدام نیروهای بومی در این کارخانه ها بود. اما اکنون تعداد اندکی از  مردم محلی  در این کارخانه ها فعالیت نمی کنند و جدا از مسئله استخدام، فعالیت این صنایع آلودگی و خسارت های شدیدی را به مردم منطقه وارد کرده است.

این  عضو شورای شهر کوت عبدالله  منطقه تأکید کرد: ما از نمایندگان مجلس خواهش می کنیم با ورود جدی به مسائل مرتبط بال نیشکر استان علاوه بر مسائل مالی موضوع خسارت های زیست محیطی و نیز استخدام نیروهای غیر بومی را در دستور کار قرار دهند و تلاش کنند حقوق از دست رفته اهالی منطقه را به آنها بازگردانند.

در رابطه با فعالیت مجموعه های نیشکر استان خوزستان که عمدتاً در مناطق عرب نشین این استان فعال هستند، آنچه مورد تأکید اهالی منطقه است، تبعیض هایی است که در حق مردم منطقه روا شده و جدا از عدم استخدام نیروی بومی، خسارت های سنگینی نیز به محیط زیست وارد آمده است.

بر این اساس انتظار است نمایندگان مجلس و سایر مسئولان ناظر با ورود دقیق و جدی به مسئله موضوع تخلف های احتمالی این صنایع را به صورت جدی پیگیری کنند و راهکارهایی برای جلب رضایت اهالی و توسعه منطقه را در دستور کار قرار دهند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار