کد خبر: ۲۴۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۰ - ۱۶ آبان ۱۳۹۶
یک هیات از ایالت'کانتون وود' سوئیس در سفر به کشورمان برای همکاری های هرچه بیشتر فناوری با ایران ابراز علاقه کرد.
ایران اکونومیست -  ابرازعلاقه هیات سوئیسی برای همکاری فناوری با ایرانبه گزارش ایران اکونومیست به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هیاتی از بخش‏‌های مختلف فناوری و اقتصادی ایالت کانتون وود سوئیس با قائم‌مقام در امور بین‌الملل و رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی دیدار و به بیان قابلیت‏های مختلف این ایالت در گسترش همکاری‏‌های علمی و فناوری با ایران پرداختند. 
بر اساس این گزارش، قائم‌مقام در امور بین‌الملل و رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دیدار با هیات سوییسی با اشاره به پیشرفت‏های ایران در حوزه فناوری، بیان کرد: در چند سال اخیر ایران از نظر فناوری های نوین و علوم جدید پیشرفت های قابل قبول و خوبی داشته است. 
علی‌مرتضی بیرنگ افزود: به طور مثال ایران در حوزه فناوری های نانو رشد خوبی داشته و در حال حاضر رتبه چهارم دنیا را به خود اختصاص داده است. 
به گفته وی، در ایران حدود 3 هزار شرکت دانش بنیان فعال هستند و تعداد قابل توجهی از شرکت های دانش بنیان در حوزه فناوری نانو فعالیت و محصولات فناورانه تولید می کنند. 
بیرنگ همچنین تصریح کرد: گزارش های سازمان‏های بین المللی نیز بر بهبود وضعیت ایران در حوزه فناوری‏های نوین تاکید دارد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از این فعالیت ها و توسعه علمی در کشور حمایت می کند. 
وی در ادامه عنوان کرد: پارک فناوری پردیس قابلیت جذب سرمایه‏ها و شکل‏دهی همکاری‏های بین المللی را دارد و ایجاد فضای همکاری بین پارک های علم و فناوری ایران و سوییس می تواند در توسعه روابط علمی و فناورانه دو کشور تاثیر خوبی داشته باشد. 
بیرنگ ادامه داد که با وجود 200 شرکت فعال در پارک پردیس، می توان نسبت به برگزاری نشست‏های اقتصادی بین شرکت‏های دانش‏بنیان ایرانی مستقر در پارک پردیس و کشور سوییس در هر دو کشور اقدام کرد. 
قائم‌مقام در امور بین‌الملل و رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نمونه ‏های موفق همکاری‏های بین‏المللی ایران، اظهار کرد: معاونت علمی در حال حاضر با فرهنگستان علوم چین همکاری خوبی دارد و در همین راستا نسبت به ایجاد صندوق راه ابریشم و پروژه دانشمندان جوان نیز بین دو کشور اقدام کرده است. 
وی همچنین تصریح کرد: ایران با کشور اتریش نیز در حوزه های مختلف از جمله انرژی های تجدیدپذیر، محیط زیست و قوای محرکه دارای همکاری‏های خوب و موثری است. 
رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی با ارائه پیشنهادی مبنی بر تشکیل کمیته ای ذیل کمیسیون مشترک دو کشور، عنوان کرد: با حمایت و تشکیل این کمیته می‏توانیم همکاری‏های فناورانه بین دو کشور را توسعه دهیم. 
نمایندگان ایالت کانتون وود سوئیس نیز در ادامه این جلسه، علاقمندی خود را به ترسیم همکاری‏های بیشتر با شرکت‏های ایرانی در حوزه‏های سرمایه‏گذاری خارجی، مالی، حمایت در برگزاری استارت آپ ها و نیز ایجاد اکوسیستم نوآوری ابراز کردند. 
این هیات با ذکر این نکته که یکی از 10 دانشگاه مطرح نخست دنیا در لوزان قرار دارد، به سابقه برنامه همکاری ایران با ایالت کانتون وود در حوزه تبادل دانشجو و فناوری اشاره کردند. 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار