کد خبر: ۲۱۰۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱:۲۸ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۶
در استان ده هزار معلم کمبود وجود دارد .هفت هزار معلم متقاضی انتقال از شهر ها و استان هستند.قریب به دوسوم کاروان آموزشی استان با چالش مواجه هستند.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان: آموزش و پرورش هیچگاه در اولویت دولت ها نبوده است / سرانه هر دانش آموز در استان ؛ 1400 تومان است!

آراس - شکوفه پایدار 

محمد تقی زاده مدیر کل آموزش و پرورش استان خوزستان در شورای اداری استان نیز گفت: هیچ تغییر و تحول و‌ تکاملی در کشوری بوجود نخواهد آمد مگر اینکه در آموزش و پرورش آن تغییر و تحول ایجاد شده باشد. اگر این اتفاق بیفتد تاریخ جامعه در مسیر موفقیت قرار خواهد گرفت. 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد : همواره دو دیدگاه در آموزش و پرورش حمکفرما بوده است. خیلی فکر می کنند با احداث چند ساختمان و تجهیزات مشکلات آموزش و پرورش حل می شود. دیدگاه دیگر ناظر بر  تدوین برنامه مدون جهت توسعه و‌ پیشرفت آموزش و پرورش است. 

تقی زاده بیان داشت: برنامه توسعه آموزش و‌پرورش بر اساس بیست اولویت دیده شده است. امروز دانش آموزان با دو شاخص کنکور و آزمون پایانی سال سوم متوسطه ارزیابی می شوند.در استان خوزستان اولین شاخص توسعه و جذب کودکان در مراکز پیش دبستانی بود. زمانی مشکلات ما در کنکور حل می شود که مشکل پیش دبستانی در استان حل شود.باید دوره پیش دبستانی به کنکور وصل شود. خوزستان با بازماندگان از تحصیل فراوانی مواجه است. 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد: برای اولین بار در استان تحصیل در پیش دبستانی اجباری شد. در این راستا هفت هزار نفر جهت تدریس در مراکز پیش دبستانی  جذب آموزش و پرورش شدند. این در حالی است که در طول چهارسال اخیر  تنها به هفتصد نفر مجوز استخدام داده شد. قرار است سه هزار نفر دیگر معلم حق التدریس در مراکز پیش دبستانی جذب شوند. 

تقی زاده افزود: ۲۵۰هزار از اولیای دانش آموزان بیسواد بودند. در سال های اخیر توانستیم آمار بیسوادی مطلق در استان را  از ۳۲۰ هزار نفر را به ۵۲ هزار نفر رساندیم. اولویت بعدی توجه به مدارس دخترانه بود.اولویت دیگر ما رسیدگی به بهداشت و ورزش دانش آموزان بود.

 مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: در بحث کنکور در سال ۹۲، رتبه ۲۷بوده ایم. با سه سال تلاش این رتبه در سال 95 به رتبه نوزدهم ارتقا یافت. باید حس اعتماد به نفس را در دانش آموزان ارتقا بدهیم. علیرغم رتبه های خوبی در سطح ملی اداره کل آموزش و پرورش استان کسب کرده ایم با کمبود شدید اعتبارات بوده است.

تقی زاده یادآورشد: کل بودجه سرانه دانش آموزی به ازای هر نفر دانش آموز ۱۴۰۰تومان بوده است. آیا با این اعتبار میتوان مشکلات آموزش و‌پرورش استان را حل کرد ؟ مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت:دانش آموزان استان یک سانتی متر فضا برای  استخر ندارد . 200 میلارد تومان مطالبات آموزش و پرورش استان  از صنایع معظم استان و شهرداری ها است که تاکنون پرداخت نشده است . 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان اضافه کرد : در طول تاریخ آموزش و‌پرورش هیچگاه اولویت دولت ها نبوده است. زمانی مشکلات آموزش و پرورش حل می شود که همه درگیر مسایل آن باشند.یکی از نهاد ها پنجاه میلیارد تومان مطالبه آموزش و پرورش استان را در حساب دراز مدت خود گذاشته و سود آن را دریافت میکند .استاندار خوزستان به خوبی توانسته است اداره کل آموزش و پرورش استان را پشتیبانی کند.از سوی استاندار اعتبارات خوبی برای جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل تخصیص داده شده است. 

تقی زاده گفت: در استان ده هزار معلم کمبود وجود دارد .هفت هزار معلم متقاضی انتقال از شهر ها و استان هستند.قریب به دوسوم کاروان آموزشی استان با چالش مواجه هستند.باید معلم را با ارائه تسهیلات و امکانات رفاهی در استان حفظ کرد. برای دسترسی به این مهم تمام فرزندان فرهنگیان از پرداخت شهریه های مدارس خاص معاف کردیم . علیرغم اینکه از سوی وزارتخانه تخت فشار برای لغو آن قرار گرفتم . 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: در سال تحصیلی جاری ؛پانزده روز تعطیلی بابت ریزگردها داشتیم. چرا استان یزد در بحث کنکور رتبه اول را کسب می کند؟ خوزستان در طول تاریخ معاصر کانون بزرگترین حوادث و بحران های اجتماعی و سیاسی و اقلیمی بوده است. جنگ تحمیلی خسارت های فراوانی به امر آموزش و پرورش استان وارد کرده است و اثرات آن هنوز ادامه دارد . در چند روز باقی مانده به  بحث کنکور همه تلاش کنند رتبه آموزش و پرورش ارتقا پیدا کند
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار