کد خبر: ۴۰۶۷۰
تاریخ انتشار: ۰۵:۰۰ - ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
تئاتر خوزستان با وجود همه ظرفیت ها و استعدادهای نهفته در امر تولید به اجراهای متعدد نمایشی با حاشیه‌های بسیاری همراه بوده است. حاشیه هایی که نه تنها به مرور از بدنه تئاتر خوزستان خارج نشدند بلکه در کنار عدم امکانات و بی پولی به عنوان آفتی دست وپاگیر رشد کردند و با آمدن و رفتن مدیران و مسئولین فرهنگی رنگ دیگری به خود گرفته اند.

پس از معرفی شورای نظارت بر تئاتر اهواز در زمان مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان انتخاب ناشایست و پر ابهام برخی افراد در این شورا حرف و حدیث های بسیاری را به وجود آورد.

حضور افراد از نهادهای دیگر در این شورا تداعی‌کننده دخالت های بی جا و اعمال نظر های شخصی بر تئاتر اهواز بود

این شورا با تصمیمات نابخردانه اش نشان داد که به دنبال حذف رقیب و نوچه پروری با هدف مهندسی انتخابات آینده انجمن هنرهای نمایشی است که باید مورد توجه هنرمندان استان قرار بگیرد.

با نگاهی به عملکرد چندگانه این شورای "خودرای" در تئاتر اهواز نشانه هایی از "باند بازی" و مافیای کوچکی بنام شورای نظارت بر تئاتر اهواز شکل گرفته بود، حضور دو نفر از یک گروه نمایشی ثبت شده در این شورا و شروع فعالیت اعضا بدون هیچ ابلاغ و حکم مکتوبی،خود گویای یک ابهام بزرگ درانتخاب این افراد در شورای نظارت تئاتر اهواز بود.

فارغ از اعمال نظرهای شخصی و چندگانه در قبال نمایش های اجرا شده در اهواز ،بدلیل عدم استقلال این شورا ،گاها مشکلاتی برای گروههای نمایشی رخ می داد، به این ترتیب که پس از تایید شدن توسط شورا ،برخی آثار نمایشی با تعهد و تذکرات به روی صحنه رفتند و با عوام فریبی برخی اعضا نقش یک "سوپرمن" و ناجی برای تئاتر اهواز را ایفا می کردند

پشت پرده رفتارهای ایذایی و رابطه ایی شورا برای ایجاد فاصله میان هنرمندان به تایید برخی از دوستان و نزدیکان و عدم تایید برخی دیگر منجر شده بود

در نمونه دیگر؛عدم خوانش و درک صحیح متون نمایشی ارائه شده از سوی گروه‌های نمایشی برای تولید و اجرای عمومی از سوی شورای نظارت بر تئاتر اهواز باعث شده بود نمایشنامه های ارسالی براحتی وبدون ارائه دلیل مستند تایید نشوند و مجالی برای فعالیت سایر گروه های نمایشی به وجود نیاید.

در اقدامی تامل برانگیز دیگر به طور مصداقی؛ نمایشنامه "هم نفس با گرگ" به نویسندگی یوسف مداحیان نمایشنامه نویس و هنرمند شناخته شده تئاتر خوزستان برای تولید به این شورا ارسال شده بود که با وجود ساختار مناسبِ برگرفته از آیین های بومی با "غرض ورزی" تمام و اعمال نظرهای شخصی برچسب "عدم تایید" را دریافت کرد. این در حالی است که نمایشنامه مذکور در جشنواره ملی تئاتر "آیینی و سنتی" کشور در اداره کل هنرهای نمایشی برگزار می شود، توسط داوران و کارشناسان این جشنواره معتبر متشکل از محمد چرمشیر، اردشیر صالح پور و بهزاد فراهانی تایید شده بود!
با این اوصاف معیار وسواد بالا و دانش کم نظیر اعضای شورای نظارت بر تئاتر اهواز در خوانش نمایشنامه های گروه های اهوازی کاملاً مشخص شد.
با اعتراض به رای صادر شده این شورای "ناهمگون" و"کینه ورز" نمایشنامه "هم نفس با گرگ" برای بررسی بیشتر به شورای نظارت بر تئاتر کشور ارسال شد و پس از بررسی توسط اعضای این شورا به ویژه استاد هوشنگ هیهاوند این نمایشنامه با دلایل محکم و مستند برای تولید در خوزستان تایید می شود.

این یکی از ده ها اتفاقات تلخ دوران سپری شده شورای نظارت بر تئاتر اهواز بود که باکم دانشی پایان یافت بی تردید این دوره از شورا با عملکرد ناثوابش به یک باند مافیایی با هدف حذف رقیب و ایجاد چالش و فاصله میان هنرمندان بود.

عملکرد نامطلوب این شورا بر کسی پوشیده نیست و در تاریخ تئاتر اهواز ثبت شد که چگونه بدنبال حذف منتقدان و برخی هنرمندان بود


رفتار چندگانه شورای نظارت اهواز در این مدت نشان داد که برخی افراد در این شورا شایستگی قضاوت را ندارند و خود منشا ایجاد تفرقه و دشمنی هستند.

مجموعه این اتفاقات ناخوشایند شاید در برخی شهرهای خوزستان رخ بدهد و شاهد اعمال نظرهای شخصی، تنگ نظری و کج فهمی ها در برخی شورا های نظارت بر تئاتر شهرستانها باشیم که این امر مستلزم آن است که هنرمندان تئاتر خوزستان بعد از "رد شدن" و هرگونه رفتارهای غیر متعارف در این شورا، اعتراض خود را به مرجع بالاتر از آن ارسال کنند و به این رفتار های آلوده و مغرضانه پایان دهند.

بی شک پایان باند بازی ها و رابطه ها در تئاتر خوزستان نزدیک است.

با پایان یافتن این دوره شورا،انتظار می رود مجموعه اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی با دعوت از افراد سالم و باتجربه که وام دار جریانها و باندبازی ها نباشند،شاهد یک شورای توانمندی باشیم که بازویی برای رشد تئاتر مرکز استان باشد.

تئاتر خوزستان همواره با برخی افراد زیاده ها و فرصت طلب مواجه هست که نیازمند پاکسازی و حضور افراد متعهد وسالم در تمامی ارکان آن می باشد.

مصطفی بوعذار
نویسنده و کارگردان تئاتر
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار