کد خبر: ۳۸۳۷۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۴ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۹
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز:
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به روند کاهشی فعلی شیوع بیماری کرونا در خوزستان، نسبت به نگرانی‌های موجود برای فصل پاییز هشدار داد.
دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا در خوزستان با اشاره به روند کاهش شیوع بیماری کرونا در همه شهرهای خوزستان، اظهار کرد: در حال حاضر چهار شهر خورستان در وضعیت قرمز، سه شهر در وضعیت سفید و بقیه شهرها در وضعیت زرد و نارنجی هستند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: با توجه به روند کاهشی بیماری در همه شهرها، انتظار می‌رود چهار شهر قرمز نیز در هفته جاری از وضعیت قرمز خارج شوند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: در حال حاضر تعداد بیماران مبتلا به کرونای بستری در بخش‌های عادی بیمارستان‌های خوزستان، ۷۵ درصد کاهش یافته است یعنی بیماران بستری در بخش‌های عادی بیمارستان‌ها، ۲۵ درصد زمان پیک بیماری است.

ابول‌نژادیان گفت: وضعیت بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه نیز نسبت به زمان پیک، ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: کاهش تعداد بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، دو هفته بعد از کاهش موارد بستری در بخش‌های عادی خود را نشان می‌دهد و انتظار می‌رود که روند، کاهشی‌تر شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به قرار گرفتن خوزستان در وضعیت هشدار گفت: در حال حاضر میزان استفاده از ماسک در جامعه ۶۸ تا ۷۰ درصد است. برای عبور از مرحله هشدار باید همچنان جلسات به صورت مستمر تشکیل و موضوعات پیگیری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک ادامه یابد.

ابول‌نژادیان در خصوص بازگشایی مهدهای کودک، بیان کرد: بر اساس پروتکل کشوری، در شهرهای سفید یا زرد  مهدهای کودک با یک‌دوم یا یک‌سوم ظرفیت، امکان فعالیت دارند اما با توجه به اینکه بازگشایی‌ها، عادی‌سازی ایجاد می‌کند؛ بسیاری از همکاران در این زمینه نظرهای متفاوتی دارند بنابراین گفتیم مهدهای کودک در شهرهای سفید با یک‌دوم یا یک‌سوم ظرفیت بازگشایی شوند.

وی تصریح کرد: بسیار نگران پاییز هستیم و باید تمهیدات خاصی در این زمینه اندیشیده شود؛ در دانشگاه‌های علوم پزشکی خوزستان کارگروه‌های مختلفی برای آسیب‌شناسی پیک قبلی بیماری و همچنین کارگروه‌هایی برای فراهم کردن تمهیدات لازم برای پاییز تشکیل شده است اما در خصوص موضوعات برون‌سازمانی باید تکالیفی برای دیگر دستگاه‌ها مشخص شود تا در فصل پاییز آمادگی لازم ایجاد شود و در صورت وقوع پیک بیماری، غافلگیر نشویم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: کمبود نقاهتگاه‌ها در پیک اول بیماری در خوزستان احساس می‌شد؛ از نقاهتگاه‌های دزفول، شوشتر و آبادان و بیمارستان آیت‌الله طالقانی اهواز به عنوان یکی از نقاهتگاه‌های اهواز استقبال خوبی شد اما از دو نقاهتگاه دیگر اهواز که به صورت سالنی بودند، استقبال خوبی نشد.

ابول‌نژادیان افزود: برای آماده‌سازی نقاهتگاه در فصل پاییز باید سازمان متولی تعیین شود. باید تکالیف هر سازمان مشخص شود تا بدانیم در فصل پاییز چگونه نقاهتگاه‌ها را مدیریت کنیم.

دکتر سیدمحمد علوی سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، نیز در این جلسه اظهار کرد: پس از هشت هفته سخت، خوزستان از وضعیت قرمز خارج شد و امیدواریم به تدریج به سمت وضعیت سفید و سبز برویم اما حفظ این شرایط، بسیار اهمیت دارد؛ زمانی می توانیم بگوییم به وضعیت پایدار رسیده ایم که دو برابر دوره کمون، زمان گذشته باشد و دیگر برگشتی رخ نداده باشد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: اگر می خواهیم در وضعیت سفید و سبز بمانیم، باید نظارت ها بر اماکن و مشاغل تشدید شود.

علوی با اشاره به رتبه بندی وضعیت رعایت دستورالعمل ها توسط ادارات و بانک ها در خوزستان گفت: اداراتی که دستورالعمل های بهداشتی را کمتر از ۵۰ درصد رعایت کنند در رتبه ضعیف، ۵۰ تا ۸۵ درصد رعایت در رتبه متوسط و بیش از ۸۵ درصد رعایت در رتبه مطلوب تلقی می شوند.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: طبق بررسی های انجام شده، وضعیت استفاده از ماسک توسط پرسنل ادارات و همچنین مراجعه کنندگان به ادارات در خوزستان بیش از ۹۵ درصد و مطلوب است اما رعایت فاصله گذاری بین پرسنل و مراجعه کنندگان، ۴۰ درصد یعنی ضعیف است.

وی ادامه داد: وضعیت استفاده از مواد گندزدا و ضدعفونی روزانه محیط در ادارات نیز ۵۰ درصد است و در زمینه تهویه محیط نیز وضعیت خوبی ندارند و تنها ۵۰ درصد تهویه مناسب دارند.

علوی با بیان اینکه بانک ها وضعیت مناسب تری دارند، گفت: وضعیت استفاده از ماسک توسط پرسنل ادارت بیش از ۹۰ درصد است اما استفاده از ماسک توسط مراجعه کنندگان ۵۰ درصد است. رعایت فاصله گذاری در بانک ها نیز ۵۰ درصد است.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: بانک ها در خصوص استفاده از مواد گندزدا وضعیت مطلوبی دارند. ۶۰ درصد بانک ها تهویه مطلوب دارند و بقیه ضعیف و متوسط هستند. همچنین میزان دریافت کد رهگیری از سامانه سلامت توسط بانک ها ۳۰ درصد بوده است.

به گزارش ایسنا، در ادامه مهران معلم سرپرست مدیریت سلامت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان، اظهار کرد: میزان رعایت تهویه مطلوب در مراکز تهیه و توزیع و اماکن عمومی در شهرهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز ۶۹ درصد، میزان رعایت گندزدایی مطلوب در مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی ۶۶ درصد و میزان رعایت فاصله گذاری در این مراکز ۶۱.۵ درصد بوده است. 

وی افزود: همچنین میزان استفاده از ماسک توسط کارکنان مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی در هفته چهارم تیرماه ۵۸ درصد و در هفته نخست مردادماه ۵۶ درصد بوده است. میزان استفاده از ماسک توسط مراجعه کنندگان در این مراکز نیز در هفته چهارم تیرماه ۳۶ درصد و در هفته اول مردادماه ۳۷ درصد گزارش شده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار