کد خبر: ۳۵۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۵ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
کرونا های مختلف از ابتدای تاریخ جسم بشر را تهدید کرده اند اما در قرون اخیر به برکت علم ، انسان توانسته است بر بسیاری از آنها غلبه کند.
آراس_ عده ای معتقدند نیچه که گفت خدا مرده است منظورش خدایی است که دستگاه منحط کلیسای قرون وسطی به انسان ها معرفی میکرد ،خدای ضد بشر ،ضدپیشرفت،ضدعلم،ضد آزادی،ضد عدالت اجتماعی   ، ضد لذت ، ضد حقوق طبیعی انسان ، خدای خواهان انسان ضعیف ، برده  بی حق ، موجودی تنها مکلف ، خدای طرفدار انسان افسرده و همیشه گریان و همیشه مطیع دستگاه کلیسا و غرق در خرافات و محبوس و محصور در زندان تاریخ و زندان جامعه و دلخوش به افتخارات موهوم و...
 آری نیچه خبر از مرگ این خدا داد و ظهور خدایی عزیز و خواهان عزت مومنین ، خدایی طرفدار پیشرفت ،طرفدار انسان رشید و قوی و شاد و امیدوار و خلاق و صاحب حق و عاقل و عالم و خدای ضد استبداد و استثمار و استعمار و... و اینک یکصدو بیست سال از درگذشت نیچه گذشته است و من هیچ دوست ندارم که به تفسیرهای ناروا و تعبیرهای ناصوابی که در طی قرن بیستم از نیچه و افکار او شد فکر کنم که این سرنوشت همه افکار و اندیشه ها و مکتب ها و حتی ادیان است که هر کسی از ظن خود شد یار من ...

میخواهم از شما و خودم بپرسم کرونا به جنگ کدام خدا و کدام دین آمده است؟   قرآن کریم سوره یونس آیه ۲۵  ... والله یدعوا الی دارالسلام و یهدی من یشاء الی صراط المستقیم  خداوند بندگانش را به خانه سلامتی و امنیت (کنایه از بهشت ) دعوت  و هر کس را که بخواهد به راه راست هدایت می کند . پس خداوندی که ما به او ایمان داریم خواهان سلامتی و امنیت بندگانش است یعنی هر چیز ،  سلامتی و امنیت بندگانش را تهدید کند خدای ما با آن دشمن است !  از جمله ویروس ها و باکتری های مضر .اما حال ببینیم چند نوع ویروس وجود ما را تهدید می کند .

ویروس هایی که وجود ما را تهدید می کنند سه دسته اند آنهایی که "جسم "ما را تهدید میکنند .ویروس هایی که "فکر" ما را تهدید می کنند  و بالاخره ویروس هایی که "دل" ما را تهدید می کنند . کرونا های مختلف از ابتدای تاریخ جسم بشر را تهدید کرده اند اما در قرون اخیر  به برکت علم ، انسان توانسته است بر بسیاری از آنها غلبه کند 
بیماری های جسمی همه ویروسی نیستند انواع مختلف دارند بعضی از آنها حتی باکتریایی نیز نیستند و  بعضی اصلا مسری نیستند .
همه ما کم و بیش با این بیماری ها آشنا هستیم علم پزشکی و شاخه های مختلف وابسته به آن مامور دفاع از جسم ما در برابر امراضی هستند  که آن را تهدید می کنند . واما بیماری هایی که فکر بشر را تهدید می کند اوهام ،خرافات،ظن و گمانها و مشهورات بی پایه و اساس ،مشبهات ومخیلات ...   مظنونات و مخیلات اندکی جای بحث دارد زیرا برخی این دو را لازمه زندگی بشر میدانند برای مثال  کار کارآگاهان پلیس و محققان و مخترعین و کارگردانان سینما و رمان نویسان  از قوه تخیل و ظن در کار خود بسیار سود می برند .ولی اوهام و خرافات و مشبهات جای بحث ندارد که بیماری و مضر از برای فکر بشر هستند و وظیفه علم منطق مبارزه با این بیماریست .

و اما نوع سوم بیماری ، بیماری های دل است که کمتر از امراض جسمی نیست و البته گاهی خطر ناک تر مانند حسد ،بخل،ریا،طمع،کینه و شهوات گوناگون . وظیفه اصلی دین درمان این بیماری هاست  می فرماید شفاء بما فی الصدور  شفاء هست اما برای بیماری هایی که در سینه (دل) هستند یعنی بیماری های اخلاقی  .یکی از انحرافاتی که باید با آن مبارزه شود (و متاسفانه نمی شود) همین است که بعضی افراد شفای بیماری های جسمی را نیز از دین طلب می کنند .
یکی از جلوه های روشنگری دینی همین است که به مردم گفته شود برای بیماری های جسمی به بیمارستان و برای امراض اخلاقی به زیارت مراقد متبرکه و مساجد و دیگر شعایر دینی متوسل شوند اما در جامعه کسانی در مقابل این امر ایستادگی می کنند شاید تصور می کنند اگر این اعتقاد نهادینه شود از شمار زوار مراقد متبرکه کاسته می گردد شاید چنین شود !  
اما مگر شمار مسلمانان مهم است یا عیار مسلمانی ؟ این ویروس اخیر آنفلوآنزا و وحشتی که با خود به جامعه تزریق کرد اگر توانسته باشد  به برخی از مومنین ما بفهماند که وقتی به زیارت مرقد امامی مشرف یا به معصومی متوسل می شویم چه چیز را باید از وی درخواست کنیم ، خدمت فرهنگی بزرگی به جامعه دینی ما کرده است البته کرامت اولیاء را نباید منکر شد اما مفهوم کرامت با آنچه که عوام ما در ذهن دارد(یعنی بنگاه خلق معجزه)  تفاوت بسیار دارد.

   جمعه ۲۳ اسفند ۹۸ 
 جمال درویش
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار