کد خبر: ۳۴۱۰۸
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۱ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان گفت: گزارشی از وضعیت مرزهای خوزستان برای ارایه به شورای عالی امنیت ملی در حال تهیه است تا مشکلات صادرات در مرزهای خوزستان، در سطح ملی مورد بررسی قرار گیرد.
تهیه گزارش از وضعیت مرزهای خوزستان برای شورای امنیت ملی

به گزارش آراس: سید نوراله حسن زاده در کارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان در محل معاونت اقتصادی استانداری  خوزستان با اشاره به کاهش میزان صادرات از خوزستان به کشور عراق در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال اظهار کرد: دبیرخانه کارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان و سه اتاق بازرگانی استان گزارشی در مورد دلایل کاهش صادرات به کشور عراق و راهکارهای حل این موضوع را هر چه سریعتر ارایه دهند.
حسن زاده ادامه داد: کشور عراق هر بار به بهانه ای مانع ورود کالاهای صادراتی از سوی خوزستان می شود.
وی با اشاره به ۲ دستور کار کارگروه صادرات غیر نفتی خوزستان در سال ۹۷ بیان کرد:مقرر شده بود که گارد گمرک در مرزهای چذابه و شلمچه توسط اداره کل گمرکات خوزستان با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شود که هنوز این کار انجام نگرفته است؛ همچنین پارسال این کارگروه مصوب کرده بود که ایکس ری کامیونی توسط منطقه آزاد در مرز شلمچه نصب شود که متاسفانه این مصوبه نیز هنوز عملیاتی نشده است.


لزوم انعقاد تفاهم نامه اقتصادی با روسیه 


معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان ادامه داد: از وزارت کشور نامه ای در خصوص انعقاد تفاهم نامه همکاری اقتصادی و تجاری بین ایران و روسیه ارسال شده است که باید از این ظرفیت برای تقویت و توسعه صادرات از خوزستان به کشور روسیه استفاده کرد و لازم است که بخش خصوصی از این فرصت برای صادرات استفاده کند.
وی ادامه داد: بخش خصوصی با نیاز سنجی کالاهایی که کشور روسیه لازم دارد برای توسعه صادرات به روسیه ورود کند.
حسن زاده با بیان اینکه از سال ۸۴ تاکنون در مرز چذابه مشکلاتی بر سر راه صادرکنندگان وجود دارد که هنور حل نشده اند گفت: برای حل مشکلات در مرز چذابه دادستان اهواز نیز ورود کرده و در چند روز گذشته از مرز چذابه دیدن و از نزدیک با مشکلات آن آشنا شدند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با ابراز گلایه از حضور نداشتن ۱۹ عضو کارگروه صادرات غیر نفتی در نشست امروز بیان کرد: اسامی اعضایی که در این کارگروه شرکت نداشتند به استاندار خوزستان اعلام می شود تا با این افراد به دلیل توجه نداشتن به موضوع مهم صادرات در خوزستان برخورد شود.
خوزستان با داشتن ۲ مرز بین المللی چذابه و شلمچه و چندین بندر مهم تجاری از جمله بندر امام (ره)، بندر خرمشهر و آبادان، و داشتن مرز زمینی با عراق و مرز دریایی با کشورهای حاشیه خلیج فارس ، از ظرفیت های بسیار بالایی برای فعالیت های اقتصادی و صادراتی برخوردار است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار