کد خبر: ۳۳۸۴۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۴ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۸
قسمت اول- محمد زرگانی

اخیرا دکتر کیانوش راد، نماینده اسبق مجلس از حوزه انتخابیه اهواز، کارون، باوی و حمیدیه در مصاحبه ای با ماهنامه "چشم انداز ایران" مواردی را مطرح نموده اند، که در نگاه ابتدایی به نظر می رسد، گفتگو با فردی غیر از ایشان صورت گرفته است، چرا که بعضا موارد، مسائل و اطلاعاتی که بدان اشاره نموده است، به ناکجا آباد ختم می شود و به نظر می رسد، ایشان دیتایی دارد که مختص خود ایشان است و از پستوی خانه آنها را عیان کرده است. در مقاله زیر بصورت اجمالی تنها به مواردی از آنها به صورت کاملا تکنیکی-فنی و با استناد به آمار متقن و معتبر پرداخته می شود، تا مشخص شود ایشان که جز نخبگان و سرآمدان استان محسوب می شود، در کجا سیر می کند و تا چه اندازه می توان حب و بغض های شخصی را در تحلیل های علمی-فنی دخالت داد. لازم به ذکر است، به سایر موارد در وقت مقتضی پاسخ داده خواهد شد.

۱- ایشان مرقوم داشته اند "مردم استان های مازندران و خوزستان ۷۵ از خرابی های سیل امسال از میان ۲۲ استان درگیر را متحمل شده اند و بیشترین آسیب را از سیل، استان خوزستان  دیده است"

در راستای بررسی گزاره فوق، گویا ایشان نمی داند بیشترین خسارت ها، بالاخص واحد های مسکونی به ۳ استان لرستان، گلستان و خوزستان وارد شده است و نه "مازندران و خوزستان". آقای دکتر! ظاهرا پهنه های جغرافیایی را اشتباه گرفته اند و با همین فرمان معلوم نیست تا کجاها می خواهند بروند.

اما فارغ از به اشتباه گرفتن جغرافیای استان های ایران، در زیر مقایسه ای تطبیقی از میزان خسارت واحد های مسکونی به ۳ استان لرستان، گلستان و خوزستان را با استناد به گزارش آقای علی بیت اللهی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی که با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تهیه شده است را، عنوان میکنم تا عیارِ صداقت ایشان در طرح مسائل آشکار شود.

استان خوزستان دارای بیشترین تعداد واحد مسکونی شهری-روستایی در سال ۱۳۹۵ نسبت به ۲ استان دیگر بوده است، بطوریکه در خوزستان ۱۱۲۸۸۶۴، گلستان ۵۱۷۰۳۷ و استان لرستان ۴۷۳۲۱۹ واحد مسکونی بر اساس آخرین آمار رسمی و متقن وجود داشته است. از سویی دیگر شاخصی به نام "نسبت ساختمان های اسکلت دار به بدون اسکلت" وجود دارد، که بیانگر میزان رعایت الزامات ایمنی، استحکامات و ... به هنگام مواجهه با بلایایِ طبیعی نظیر سیل، زلزله و ... می باشد. این نسبت در استان لرستان ۱/۴۸( تعداد واحد های اسکلت دار ۲۸۴۴۳۱ و بدون اسکلت ۱۹۰۷۸۹ می باشد، که از تقسیم این دو عدد، شاخص فوق الاشاره بدست می آید) می باشد، هر چه این شاخص بزرگتر باشد، نشان از رعایت بیشتر اصول ایمنی مطابق استانداردهای ملی و بین المللی دارد و طبیعتا به هنگام مواجهه با بحران ناشی از بلایای طبیعی میزان آسیب پذیری و حجم خرابی ها کمتر می شود.
در خوزستان این شاخص ۰/۷۳ و در استان گلستان ۰/۶۵ بوده است، یعنی در استان لرستان نسبت به ۲ استان دیگر شاخص کیفی به مراتب وضعیت بهتری نسبت به دو استان دیگر دارد.

با توجه گستردگی و درگیر شدن مناطق زیادی از خوزستان در سیلاب بهار ۱۳۹۸، همچنین تعداد زیاد واحدهای مسکونی، شاخص کیفی نسبتا پایین ۰/۷۳ در استان خوزستان(نسبت واحدهای مسکونی اسکلت دار به بدون اسکلت)، عدم رعایت فاصله استاندارد در ساخت و سازها در حریم رودخانه های طولانی استان(کرخه و دز) در دهه های گذشته و سیلاب هایی با دوره بازگشت بی سابقه در حوزه های  کرخه و دز که به اذعان متخصصان و صاحب نظران این رشته، با سیلاب هایی با دوره بازگشت هزار ساله و بعضا دو هزار ساله مواجه بوده ایم، انتظار میرفت حجم و تعداد تخریب واحد های مسکونی در شهر ها و روستا ها بسیار زیاد و بیشتر از استان های گلستان و لرستان باشد، اما در مجموع آنچه مشاهده نمودیم، هم از نظر تعداد واحدهای تعمیری و هم از نظر تعداد واحدهایی که می بایست نوسازی شوند، با تعداد و حجم قابل توجه کمتری از میزان تخریب در واحدهای مسکونی شهری-روستایی مواجه بوده ایم.

مشاهده می شود علیرغم تعداد بالای واحدهای مسکونی استان خوزستان، که تعداد آن در بالا ذکر شده است از لحاظ تعداد واحدهای تعمیری و هم از نظر تعداد واحدهایی که باید نوسازی شوند، ارقام به صورت نسبی و بعضا مطلق  کمتر می باشد. برای نمونه، در واحدهای مسکونی شهری، آمار واحدهای خسارت دیده تعمیری و خسارت دیده کامل به شرح زیر است:

استان لرستان ۲۷۵۱، گلستان ۱۱۳۴ و خوزستان ۵۳۱ واحد احداثی داشته است.

استان لرستان ۱۱۱۰۸، گلستان ۴۰۴۲ و خوزستان ۱۷۲۰ واحد تعمیری داشته است، در واحدهای مسکونی روستایی نیز کما بیش همین وضعیت حاکم بوده است‌.

آقای دکتر کیانوش راد، آیا دلیل آن را می دانید؟ 

هر چند میدانم شما علاقه مند بودید معکوس این نتایج رخ دهد، تا در ساز و کرنا کنید که مدیریت استان ضعیف عمل کرده است و کفایت لازم برای اداره استان در بحران ها را ندارد. 

آقای دکتر میزان تلفات انسانی در استان های مختلف در سیلاب بهار ۱۳۹۸ را نگاه انداخته اید، یا آگاهانه آن را نادیده گرفته اید؟ می دانید، علیرغم پهنه وسیع مناطق درگیر سیلاب در استان خوزستان بدلیل اقدامات ضربتی و استاندارد ستاد مدیریت بحران به ریاست نماینده عالی دولت در استان، خوزستان با کمترین میزان تلفات انسانی مواجه بوده است؟

تمامی اصول مدیریت اضطرای بحران رعایت شد، به گونه ای که در خوزستان سدها پایدار ماندند، در هیچ شهر بزرگ و کوچکی آب وارد نشد و کمترین آسیب به تاسیسات و زیر ساخت های اقتصادی به نسبت پهنه درگیر سیلاب در استان وارد شد، آقای دکتر "دو صد گفته، چون نیم کردار نیست" 

اگر به اذعان مخالفان، منتقدان و موافقان(فارغ از کیفیت و کمیت آن) سیل در خوزستان مدیریت شد، نتیجه اقدامات هوشمندانه، به موقع، هماهنگی ارکان های اجرایی مختلف استان، نیروهای نظامی(ارتش و سپاه) و سایر نهاد های غیر دولتی ذیل پرچم و فرماندهی واحد مدیریت استان(ریاست ستاد بحران) بوده است. 

آقای دکتر، گویا به نقش و وظایف نیروهای نظامی در هنگامه بحران هایی نظیر سیل و زلزله و لزوم به میدان آمدن آنها مطلع نیستید. شما را ارجاع میدهم به یک جستجوی ساده در گوگل( لطفا این عبارت را در گول جستجو نمایید: نقش و وظایف نیروهای نظامی در بحران ها) تا شاید متوجه لزوم حضور آن ها شوید، هر چند بعید میدانم که نسبت به ضرورت آن واقف نباشید و تحقیقا منویات دیگری را از عنوان کردن آن پیگیری می کنید.

آقای دکتر "کسی که به خواب رفته را می توان با نهیب بیدار کرد، اما کسی که خود را به خواب زده و بیداری را به مصلحت نمی داند، به یقین هشدار نمی پذیرد و پند و اندرز نمی گیرد".

بیاید و یکبار برای همیشه و صادقانه بفرمایید، چون مدیریت استان حاضر نیست ماشین امضا  شما بشود، این چنین مغرضانه و با نادیده گرفتن دستاوردهای مدیریتی دولت در استان خوزستان، از هیچ تلاشی برای تخطئه آن فروگذار نمی کنید.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
0
0
احسنت
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار