کد خبر: ۳۳۷۷۹
تاریخ انتشار: ۰۰:۳۹ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
سرپرست فرمانداری هندیجان گفت: ۲۰ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر برای تامین آب مورد نیاز شهرستان هندیجان از ۱۵ مرداد جاری رها سازی می شود.
رهاسازی ۲۰ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر برای هندیجان

به گزارش آراس: علی بویری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه مسئولان وزارت نیرو در هفته اول مرداد ماه با رهاسازی آب از سد کوثر برای تامین آب شرب شهرستان هندیجان موافقت کردند، افزود: به همین منظور ششم مرداد جاری نشست هماهنگی برای این موضوع در محل سد کوثر در استان کهگیلویه و بویر احمد برگزار شد.

وی ادامه داد: این رها سازی به منظور مصرف شرب و کشاورزی هندیجان از روز سه شنبه هشتم مرداد آغاز و تا ۱۵ همین ماه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه رهاسازی آب سد کوثر با دبی ۳۰ متر بر ثانیه به مدت هشت روز انجام می شود گفت: تا پایان روز ۱۵ مرداد باید حجم آب رهاسازی شده از این سد به منظور تامین آب مورد نیاز شهرستان به ۲۰ میلیون متر مکعب برسد.

بویری افزود: از جمله اقدامات موثر در رفع تنش آبی شهرستان، رهاسازی آب از سد کوثر است و از آنجا که شهرستان هندیجان در پایان مسیر انتقال آب رهاسازی شده از این سد قرار دارد ، برداشت‌ بی رویه آب در بالا دست مشکلاتی را برای این شهرستان موجب می شود.

مردم ساکن در حاشیه رودخانه ها موارد ایمنی را رعایت کنند

فرماندار هندیجان همچنین با اشاره به اینکه از ابتدای زمان تعیین شده روزانه بیش از ۲.۵ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر به سمت هندیجان رهاسازی می شود، گفت: از شهروندان شهرها و روستاهای مجاور رودخانه های خیرآباد و زهره درخواست می شود در این مدت هنگام نزدیک شدن به حریم این رودخانه ها موارد و نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: با هماهنگی با اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر در گچساران، تمهیدات لازم برای پیشگیری از مشکلات احتمالی ورود آب به مزارع کشاورزی بالا دست و همچنین در مقطع این شهرستان اندیشیده شده است.

بر اساس این گزارش، پیش از این قرار بود رهاسازی آب سد کوثر با دبی ۱۵ متر بر ثانیه و به مدت ۱۵ روز انجام شود اما برای رفع مشکل کمبود آب آشامیدنی شهرستان هندیجان، مسئولان تصمیمات جدیدی اتخاذ کردند تا این اقدام در طول هشت روز و با دبی ۳۰ متر مکعب بر ثانیه صورت بگیرد.

کمبود آب آشامیدنی در روزهای اخیر باعث گله مندی مردم  شهرستان ۳۸ هزار نفری هندیجان در جنوب استان خوزستان شده بود.

سد کوثر در استان کهگیلویه و بویر احمد، آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت را در استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تامین می‌کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: