کد خبر: ۳۳۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۷ - ۳۱ تير ۱۳۹۸
خاک دریافتی از این طرح مدیریت پسماند حفاری (به روش بیولوژیک یا کمپوستینگ) برای تثبیت بیابان زدایی و مالچ پاشی مفید است
بیابان زدایی و مالچ پاشی دستاورد طرح مدیریت پسماندها حفاری است

بیابان زدایی و مالچ پاشی دستاورد طرح مدیریت پسماندها حفاری است

بیابان زدایی و مالچ پاشی دستاورد طرح مدیریت پسماندها حفاری است

به گزارش آراس:پویان رحمتی مدیرعامل شرکت عمران آسایش جنوب (عماکو) در آیین بهره برداری از طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک (کمپوستینگ) برای اولین بار در کشور اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های کشورهای مختلف جهان داشتن محیط زیست پاک و سالم است و اینکه هرجایی حفاری شود مطابق قبل سالم تحویل داده شود.

وی افزود: این مجوز را گرفتیم تا کار را در کنار دکل حفاری عظیم انجام دهیم.

وی یادآور شد: انواع مدیریت پسماند را داریم که ابتدای آن روباز و رها کردن در محیط زیست بود و تا دو متر زمین را آلوده می کرد.

این کارشناس حفاری ادامه داد: مورد دوم پیت های بسته بود که در مناطق نفتخیز دنبال می شود که اهواز را با طرح قبلی به کَنده های حفاری شده تبدیل می کردیم و حتی در سیلاب بخشی از آن به هورالعظیم سرازیر شد ولی با این طرح جدید اینطور نیست.

وی بیان کرد: ما در منطقه پازن، قوچ و غیره را در منطقه حفاظت شده نفت سفید داریم و پیت های این طرح ۷۰ متر در عمق دره قرار دارند.

وی افزود: زمانی که پسماند حفاری از گل و آب وارد می شود آب را به بالا انتقال می‌دهیم و بعد از جمع آوری تصفیه می کنیم و بعد برای شستشو و گل سازی به دکل برگشت داده می شود.

وی یادآور شد: تاکنون مخزن دایره ای نداشتیم ولی حالا با یک ۳۰ ام قیمت خارجی و کیفیت عالی ساخته شده است‌.

وی عنوان کرد: خیلی سخت گیرانه کیفیت گل را از سوی متخصصان تضمین کردیم و تمام موارد از صفر تا ۱۰۰ را با توان داخلی انجام می دهیم.

وی افزود: در کنار چاه شماره ۵۰ نفت سفید یک تصفیه خانه با علم و تخصصی داخلی و البته مشاوران خارجی احداث کردیم. 

وی بیان کرد: از پسماند نیشکر نسبت به پسماند نفت و حفاری اقدام می‌کنیم و باکتری های موجود در باگاس باعث این تصفیه می شوند.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۵۸ هزار بشکه آب را به صورت تصفیه شده به دکل برگردانده و نگذاشتیم که آب مسموم وارد دکل شود.

وی بیان کرد: به وسیله باگاس این آلودگی های نفت و حفاری را به یک خاک ایده آل تبدیل و به محیط زیست می دهیم که حتی برای مالچ پاشی هم قابل استفاده است.

وی تصریح کرد: آب و هیچ پسماندی در گودال ها نداریم و هیچ آلودگی محیط زیستی در کنار چاه شماره ۵۰ نفت سفید نیست.

وی در پایان گفت: خاک دریافتی از این طرح مدیریت پسماند حفاری(به روش بیولوژیک یا کمپوستینگ) برای تثبیت بیابان زدایی و مالچ پاشی هم مفید است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: