کد خبر: ۳۳۱۴۱
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۸ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
شهردار جدید اهواز حتما مستحضر است که بار مسئولیت در این برهه بسیار سنگین تر از مدیران سابق شهرداری است. مردم اهواز ؛ این کلانشهر محروم سطح توقعات دیگری از شهردار جدیدشان دارند
اهواز از شهردار جدید خود چه می خواهد؟؟

به گزارش آراس:امروز از لابلای صفحات متعدد خبری داشتیم که حکم جناب موسی شاعری شهردار جدید اهواز توسط وزیر کشور صادر و اهواز در یک دوره ی ریل گذاری جدید مدیریت شهری قرار گرفت. فارغ از هر نوع نگرش سیاسی و صرفا بر اساس متدهای مدیریتی و الگوهای ملی و منطقه ای باید اذعان داشت اهواز در طی دهه های گذشته علیرغم همه ی تلاش های صورت گرفته و اقدامات بعضا پرشتاب و کم شتاب هیچگاه مدیریت تحول گرا به خود ندیده است چه آنجا که شهرمان شورایی نبود و چه دورانی که از محل اختلافات درون شورایی ترمز خدمت رسانی به شهر کشیده میشد. مدیریت تحول در همه ابعاد با همه جسارت و با رویکردی کاملا توسع طلبانه و البته عدالت گسترانه. حقیقتا اهواز به ویژه در طول دو دهه ی اخیر با وجود همه ی منابع مالی و انسانی نتوانست رنگ و بوی شهری توسعه یافته را به خود بگیرد. به راستی ریشه و عوامل این ناکامی ها و عقب ماندگیها در کجاست؟ با تمام احترامی که نگارنده برای همه ی اعضای شوراها و شهرداران قبلی قائل است اما باید گفت نگاههای تنگ نظرانه و منافع شخصی به موضوعات و مناصب شهری در همه ادوار گذشته شاید اصلی ترین عامل عقب ماندگی اهواز بوده است. ریشه عوامل را که در مدیریت های سلیقه ای و سفارشی جستجو کنیم به یقین عدم انضباط مالی و اداری و نابسامانی عمرانی را نیز می توان در دل همین عامل ریشه ای جستجو کرد. از هم گسیختگی، نبود انسجام و هماهنگی به عنوان یک اصل مدقن در مدیریت،  گرایشات بعضا قومی و حتی بدتر از آن قبیله ای باعث نبود حتی یک اقدام ماندگار در اذهان عمومی مردم اهواز شده است. اما به راستی اهواز اینبار با وجود یک شهردار بین نسلی چه از حیث سنی و چه از لحاظ تجربه و اندیشه با اطلاعات و مطالعات علمی که از نسل مدیران نوظهور سراغ داریم آیا میتواند این خلاها را پوشش دهد؟ 
بازگشت پرستیژ و دیسیپرین مدیریتی با نگاه به الگوهای موفق و بکارگیری روش های تکنیکال بسیار مهم و ضروری است. پاسخ به این سوال مهم که آیا اهواز ، اهواز می شود ؟ می تواند موسی شاعری شهردار جدید اهواز  را در دوره ی مدیریتش امید بخش و انگیزش برانگیز باشد و نقطه ی هدف وی را تحول در کلاس ملی و منطقه ای تعریف نماید. 
جان کلام اینکه اهواز تشنه تحول در همه ی ابعاد است. همانقدر که نیاز است به بقاع متبرکه و مصلی و مساجد به عنوان محل تقدسگاه و مایه آرامش معنوی مردم توجه ویژه شود و سالهاست چهره ی نازیبای بصری به خود گرفته اند تا آن گوشه شهر که وجود اماکن تفریحی نشاط آفرین یک ضرورت انکار ناپذیر به حساب می آید. همانقدر که باید از شعارزدگی بیش از حد و مانیفست های پوپولیستی در رفع محرومیت ها دست کشید و اقدامات عملی در این حوزه داشت می بایست به مناطق بالای اهواز نیز توجه داشت آنچنان که در شهرهای بزرگ توجه شده به واقع در اهواز توجه نشده است.  در رفع چهره محرومیت از شهر قرار نیست در ماراتن ادامه دار مدیریت شهری یک شهردار همه ی نقاط را با هم پوشش خاص عمرانی و فرهنگی دهد اما اهواز حقیقتا از حیث برندینگ شهری هنوز تا سر منزل مقصود فرسنگ ها فاصله دارد. درصد مشارکت های مردمی هم در اهواز بسیار پایین است و باید این خلا بزرگ و ریشه های آن را به خوبی جستجو کرد.
شهردار اهواز جسور باشد و از بکارگیری روش های نوین شهرسازی و مشاورین موفق داخلی اگر نگوییم خارجی حتما استفاده نماید. واقعیت این است که اهواز از همه ی کج سلیقگی ها در طول سنوات گذشته آسیب دیده و آماده تحولات بنیادین است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: