کد خبر: ۳۳۰۳۷
تاریخ انتشار: ۲۳:۱۳ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از افزایش تولید گندم و کلزا با توجه به وقوع سیل در استان خبر داد و گفت: در پی وقوع سیلاب ۱۹۷ هزار هکتار از اراضی گندم، جو، چغندرقند، کلزا، سبزی و صیفی‌جات خوزستان خسارت دید.
سیلاب به ۱۹۷ هزار هکتار از اراضی خوزستان خسارت وارد کرد

به گزارش آراس: کیخسرو چنگلوایی، ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه بابیان اینکه سال زراعی گذشته ناملایمات طبیعی در بخش کشاورزی رخ داد، اظهار داشت: اراضی کشاورزی در سال زراعی گذشته سه نوبت آذر، بهمن و فروردین‌ماه سیل سنگینی را تجربه کردند که در پی آن 197 هزار هکتار از اراضی گندم، جو، چغندرقند، کلزا، سبزی و صیفی‌جات خوزستان خسارت دید.

وی با اشاره به اینکه در بخش منابع طبیعی، دامپروری و شیلات نیز خسارت‌های زیادی را متحمل شدیم، گفت: درمجموع 4 هزار و 700 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شد که این رقم غیر از خسارت وارد شده به زمین‌های نیشکر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از افزایش تولید گندم و کلزا با توجه به وقوع سیل در استان خبر داد و عنوان کرد: با وجود اینکه 40 درصد اراضی آبی و 28 درصد زمین‌های زیر سطح کشت گندم از بین رفت امسال 163 هزار تن معادل 14 درصد بیشتر از سال گذشته برداشت صورت گرفت.

چنگلوایی ادامه داد: در بخش کلزا نیز یک‌سوم زمین‌ها از بین رفت اما با این‌ وجود میزان برداشت دانه روغنی کلزا 61 درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد.

وی افزود: 84 درصد روغن موردنیاز کشور از خارج وارد شده و بیش از 3 میلیارد و 500 میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود؛ اما با تولید دانه‌های روغنی علاوه بر جلوگیری از خروج ارز می‌توان زیرساخت‌های مناسبی را برای اشتغال پایدار جوانان به وجود آورد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: در فصل زراعی پیش رو میزان سطح زیر کشت کلزا در خوزستان را از 31 هزار هکتار به 100 هزار هکتار می‌رسانیم.

چنگلوایی در خصوص تخلیه آب سیلاب از زمین‌های کشاورزی گفت: با تلاش و حضور به‌ موقع جهادگران سازمان حدود 160 هزار هکتار آب از مزارع تخلیه شد که 115 هزار هکتار آن توسط موتورپمپ‌ها و 45 هزار هکتار نیز به‌صورت ثقلی انجام گرفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر 61 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی آماده‌سازی شده و آماده کشت تابستانه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درباره کشت تابستانه نیز عنوان کرد: با توجه به وجود 22 میلیارد مترمکعب آب پشت سدهای خوزستان از نظر الگو و سطح زیر کشت مشکلی در استان وجود ندارد و پیش‌بینی می‌شود 432 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان به زیر کشت تابستانه رود.

37 پروژه در هفته جهاد کشاورزی افتتاح می‌شود

چنگلوایی درباره فعالیت‌های هفته جهاد کشاورزی در خوزستان گفت: در این هفته 37 پروژه حوزه کشاورزی با اعتباری بالغ‌بر 30 میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: این پروژه‌ها به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم برای 5 هزار 481 نفر ایجاد اشتغال می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: این پروژه‌ها در بخش‌هایی مانند آب‌وخاک، باغبانی، دام سبک و سنگین، طیور، شیلات و منابع طبیعی است.


چنگلوایی در خصوص میزان تولیدات زارعی خوزستان گفت: استان خوزستان برای 16 میلیون و 200 هزار نفر در کشور غذا تأمین می‌کند که به تفکیک می‌توان به تأمین گندم برای 12 میلیون نفر، شکر برای 31 میلیون نفر، 38 درصد ذرت دانه‌ای و 35 درصد خرمای کشور اشاره کرد.

وی افزود: کل صادرات خرمای کشور 243 هزار تن است که از این مقدار 85 هزار تن آن را خوزستان تأمین می‌کند، همچنین 15 درصد بذر گندم کشور نیز در خوزستان تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به تکمیل زنجیره صنایع پایین‌دستی در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: تا زمانی که سرمایه‌گذار بخش خصوصی در توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی وارد نشود وضعیت کشاورزی استان تغییری نمی‌کند. اکنون به هرمیزانی که برای صنایع تبدیلی، تکمیلی و زیرساختی تقاضایی وجود داشته باشد محدودیتی جهت صدور مجوز نداریم.

چنگلوایی ادامه داد: ما الگوی کشت را به کشاورزان معرفی می‌کنیم اما قانونی برای ما وجود ندارد که از کاهش یا افزایش یک محصول در بازار جلوگیری کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر خوزستان با 18 درصد واحد صنایع فرآوری ذرت، 11 درصد فرآوری خرما، 10 درصد تولید پودر ماهی و 100 میلیون و 200 هزار تن ظرفیت صنایع تبدیلی جزو ده استان برتر در این حوزه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خاطرنشان کرد: کشاورزی در خوزستان ملی محور است و معمولاً محصولاتی مانند ذرت، گندم، شکر و برنج توسط کشاورزان تولید و نیاز کشور به این محصولات برطرف می‌شود؛ متأسفانه این محصولات مانند پسته و زعفران نیستند که باقیمت بالا و ارزش‌افزوده بیشتر به فروش برسند اما با این‌وجود خوزستان رتبه پنجم تولید ارزش‌افزوده کشور را به خود اختصاص داده است.

آفت ملخ به یک متر از مزارع زراعی خوزستان آسیب نزد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص حمله ملخ به زمین‌های کشاورزی استان گفت: ملخ مخرب‌ترین آفت در بخش کشاورزی است که برای مقابله با آن ابتدا از طریق اطلاع‌رسانی به کشاورزان، اعلام فراخوان عمومی و آگاهی بخشی توانستیم میزان خسارت‌ها را به صفر برسانیم.

وی افزود: پس از مرحله آموزش وارد فاز تأمین تجهیزات شدیم که با به‌کارگیری 137 گروه پایش و 17 گروه سم‌پاشی در سطح 860 هزار هکتار به مبارزه با ملخ دریای پرداختیم.

چنگلوایی ادامه داد: همچنین در سطح 31 هزار هکتار مبارزه شیمیایی انجام و به یک متر از مزارع زراعی خوزستان نیز آسیب وارد نشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار