کد خبر: ۳۲۹۹۰
تاریخ انتشار: ۲۲:۰۱ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۸
مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به پایان آبگیری سدهای استان گفت: سیاست برنامه ریزی مخازن سدهای استان اکنون تامین کشت تابستانه است و با توجه به تکمیل ظرفیت مخازن آنها، محدودیت خاصی در تامین مصارف معمول وجود ندارد
سدهای خوزستان برای کشت تابستانه آماده می شوند

به گزارش آراس: داریوش بهارلویی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد: پس از فروکش کردن سیل، سیاست برنامه ریزی مخازن سدهای استان، کاهش تدریجی و منظم رهاسازی آب بود تا شرایط بازگشت اهالی روستاهای سیل زده فراهم شود.

وی انجام کشت تابستانه را اولویت برنامه ریزی سدهای استان عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه مخازن سدهای استان تقریباً پر شده است، محدودیت خاصی در تامین مصارف معمول و نرمال مناطق مختلف وجود ندارد.

به گفته وی درحال حاضر آبگیری سدهای استان به پایان رسیده و روند افزایش خروجی آب برای مصارف تابستانه از حوضه آبریز مارون آغاز شده است.

بهارلویی خاطرنشان کرد: اولویت همیشگی در برنامه ریزی منابع آب سدهای خوزستان تامین آب شرب و مصارف محیطی زیستی بوده و بعد از آن سایر مصارف مد نظر قرار می گیرد که در سال آبی جاری با توجه به تکمیل شدن ظرفیت سدها، تامین نیازهای مختلف در صورت مصرف صحیح و به اندازه با مشکلی مواجه نخواهد شد.

وی تاکید کرد: کم آبی یکی از ویژگی های دائم کشور بوده و در حوضه های آبریز رودخانه های منتهی به خوزستان نیز این امر صادق است، این در حالیست که هم اکنون بارگذاری و استفاده از سیستم رودخانه های کشور فراتر از استانداردهای جهانی است که باید با سیاست های تعدیل و حرکت به سمت افزایش راندمان و بهره وری و تغییر رفتار در مصرف آب به تعادل هیدرولوژیکی مناسب در منابع ومصرف آب دست یافت.

بهارلویی با بیان اینکه وقوع یک ترسالی شدید و یا حتی توالی سال های مرطوب و عاری از خشکسالی به معنای پایان بحران آب کشور و استان نیست، افزود: بسیار مهم است که با جدیت سازگاری با کم آبی را از اولویت های مهم تمامی برنامه ریزی های مرتبط با آب و مصرف آن قرار دهیم.

وی اضافه کرد: تالاب ها و آبگیری های استان در سیلاب های اخیر جان دوباره ای گرفته اند و نباید نیازهای زیست محیطی را با مصرف بی رویه و توسعه ناهمگون در خطر نابودی و خشکی قرار دهیم.

*سد کرخه فراتر از تراز نرمال

مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان همچنین گفت: ۵۴ درصد میزان ورودی های آب از ابتدای سال آبی جاری در طی روزهای گذشته فصل بهار محقق شده است.

وی اظهار داشت: ۵۷ درصد از کل میزان ورودی آب به حوضه های آبریز پنجگانه استان و ۶۸ درصد از آب رهاسازی شده متعلق به حوضه های دز و کرخه که نشان دهنده خاص بودن شرایط آبی در این حوضه هاست.

بهارلویی یکی از ویژگی های سال آبی جاری را همزمانی سیلاب در همه حوضه های آبریز استان دانست و گفت: این مساله اگرچه مدیریت سدها را با چالش های عدیده روبرو کرد اما با موفقیت انجام شده و از خسارات فراگیر و شدیدی که ماهیت و کلیت خوزستان را متاثر می ساخت جلوگیری به عمل آمد.

وی در ادامه با اشاره به تنظیم میزان خروجی آب متناسب با شرایط و مصارف در همه حوضه ها گفت: در حال حاضر دبی خروجی سد دز ۴۰۰ متر مکعب درثانیه، سد گتوند علیا ۶۰۰ مترمکعب در ثانیه و سد مارون ۷۰ متر مکعب در ثانیه است.

بهارلویی دبی خروجی سد کرخه را ۳۵۰ مترمکعب درثانیه عنوان کرد و افزود: حجم ذخیره این سد همچنان بالاتر از تراز نرمال و بیش از ۵.۴ میلیارد مترمکعب است.

به گفته وی جریان رودخانه کارون در اهواز نیز ۷۷۹ مترمکعب در ثانیه است.

طغیان رودخانه های کرخه، دز و کارون در بهار امسال، ۲۱ شهرستان را در خوزستان تحت تاثیر قرار داد و ۳۷۴ روستا به صورت جزئی و کلی تخلیه شدند.

طبق گزارش جمعیت هلال احمر خوزستان، به ۲۵۶ هزار و ۷۰۱ نفر در استان (بیش از ۴۶ هزار و ۸۰۸ خانوار) امدادرسانی شده است.

در زمان سیلاب، خروجی سد دز تا بیش از سه هزار مترمکعب درثانیه و سد کرخه تا بیش از ۲ هزار مترمکعب درثانیه افزایش یافته بود همچنین جریان رودخانه کارون در اهواز به بیش از سه هزار مترمکعب درثانیه رسید که در بیش از یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار