کد خبر: ۳۲۶۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۹ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
مدیر تعاون روستایی خوزستان گفت: 75 درصد گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خوزستانی توسط شبکه تعاون روستایی این استان به نرخ تضمینی خریداری و به انبارها و سیلوها انتقال یافت.
شبکه تعاون روستایی خوزستان 75 درصد گندم را خریداری کرد

به گزارش آراس: جمشید بنی فری روز یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: از مجموع حدود یک میلیون و 100هزار گندم به نرخ تضمینی ، 802 هزار توسط شبکه تعاون روستایی خوزستان به عنوان مباشر غله خریداری شده در حالی که این میزان خرید در مدت مشابه پارسال 725هزار تن بود.
وی گفت: حدود 300 هزار تن گندم نیز توسط اداره غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور خریداری شده است.
مدیر تعاون روستایی خوزستان پیش بینی کرد: مجموع خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان با 300 هزار تن بیش از میزان پیش بینی شده قبلی ، به 1.4میلیون تن برسد.
وی با بیان اینکه برداشت گندم در همه نقاط خوزستان ادامه دارد گفت: برداشت گندم در استان تا اواخر خرداد تداوم خواهد داشت ولی پیک خرید گندم از زمان شروع برداشت یعنی 26فروردین ، حدود 40 روز است.
بنی فری با بیان اینکه هم اکنون در مرحله 'پیک خرید' گندم قرار داریم افزود: با وجود آبگرفتگی و خوابیدگی حدود 200هزار هکتار زمین های گندم خوزستان ، ولی برداشت گندم در واحد سطح ، با توجه به بارندگی مناسب ، بسیار مطلوب بوده است.
وی گفت: اگر چنانچه حادثه سیلاب در خوزستان رخ نمی داد شاید حدود 2 میلیون تن گندم به نرخ تضمینی خریداری می شد ولی بروز سیلاب در عمل 750 هزار تن گندم را از بین برد.
مدیر تعاون روستایی خوزستان نسبت به اخلال و قاچاق گندم حتی توسط دلالان خارجی هشدار داد و افزود: تدابیر لازم برای مقابله با این حرکت اندیشیده شده و این موضوع در شورای تامین خوزستان مطرح شد.

** خرید 26 هزار تن دانه روغنی کلزا
مدیر تعاون روستایی خوزستان گفت: تاکنون 26هزار تن دانه روغنی کلزا توسط شبکه تعاون روستایی به قیمت تضمینی هر کیلوگرم 34هزار ریال خریداری شده است.
پیش بینی شده امسال میزان خرید دانه روغنی کلزا توسط غله و تعاون روستایی به 50هزار تن برسد.
در این نشست خبری مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی خوزستان در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص خرید محصولاتی نظیر پیاز به به صورت حمایتی یا توافقی به منظور پیشگیری از ضرر و زیان کشاورزان گفت:اتحادیه تعاون روستایی مسئولیتی در قبال خرید محصولاتی همچون پیاز ندارد ولی از هرگونه اقدامی برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان حمایت می کند.
هوشنگ افسردیر ، نبود تاب آوری پیاز تولیدی خوزستان حتی در سردخانه را عامل مهمی در کاهش قیمت این روزهای مصحول پیاز در شمال خوزستان بیان کرد و افزود: صادرات این محصول می تواند از ضرر و زیان کشاورزان بکاهد.
در روزهای اخیر سقوط قیمت پیاز شمال خوزستان تا هرکیلوگرم 10هزار ریال نگرانی فزاینده ای در کشاورزان خوزستان ایجاد کرده است.
امسال حدود چهار هزار و 500هکتار در مناطق شمالی خوزستان زیر کشت پیاز رفته و پیش بینی شده حدود 180هزا تن پیاز سفید از مزارع برداشت شود.
استان خوزستان با تولید سالانه 16میلیون تن محصولات باغی و زراعی ، رتبه نخست را در کشور دارد.
منبع:ایرنا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار