کد خبر: ۳۲۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
آراس- استاندار خوزستان گفت: به منظور تخلیه بخشی از سیلاب خوزستان با اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته کشور عراق با ورود 100 متر مکعب آب از سمت خوزستان به رودخانه دجله موافقت کرد
استاندار خوزستان:عراق با ورود بخشی ازسیلاب خوزستان به رودخانه دجله موافقت کرد

به گزارش آراس: غلامرضا شریعتی شامگاه جمعه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خرمشهر در گفت وگو با خبرنگاران اظهارداشت: در مذاکراتی که با کشور عراق انجام شد موافقت گردید تا آب ناشی از سیلاب از تالاب هورالعظیم به سمت بخش عراقی این تالاب وارد شود.
وی با اشاره به اینکه پیش از این کشور عراق از ورود جریان عادی آب به بخش هایی از تالاب ممانعت می کرد، گفت: به همین منظور طی درخواست از رئیس جمهوری و وزارت خارجه مذاکرات دیپلماتیک با این کشور انجام شد.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه به همین منظور نیز سفیر عراق در ایران هماهنگی لازم را انجام داد گفت: باز شدن کانال 2 قلو (سویب) ظرفیت لازم برای ورود 100 متر مکعب بر ثانیه آب به رود دجله در عراق را دارد که با موافقت این کشور انجام شد.

شریعتی ادامه داد: یکی دیگر از خواسته های ما هدایت بخش دیگری از سیلاب موجود به سمت یکی از مخازن هورالعظیم در بخش عراقی است که بعضا به عنوان کانون ریزگرد فعال می شود و منشا گرد و خاک اخیر استان نیز از این منطقه بوده است.

به گفته وی دولت عراق نیز در مذاکرات صورت گرفته برای ورود آب به این بخش عراقی تالاب هورالعظیم به صورت ضمنی موافقت کرده است.
شریعتی یادآور شد: این درحالی است که این کشور برای ورود آب به نهر ادب و هدایت آن به سمت اروند رود مخالفت کرد.

استاندار خوزستان توضیح داد: با این وجود انتقال آب از طریق سویب و ورود آب به یکی از مخازن بخش عراقی هورالعظیم می تواند مشکل خرمشهر در زمینه سیلاب را رفع کند اما با این حال تلاش می شود بخشی از آب شیرین ناشی از سیلاب نیز ذخیره شود و آب مازاد به رودخانه دجله هدایت شود.

*اهمیت اجرای سیفون در هورالعظیم
نماینده عالی دولت در استان خوزستان همچنین به بخش دیگری از تصمیمات شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خرمشهر اشاره کرد و گفت: سازمان آب و برق استان خوزستان موظف به اجرای سازه آبی سیفون به منظور تخلیه آب شور و زهاب های کشاورزی شد که طی سال های اخیر مشکلاتی را برای این شهرستان به وجود آورد.

شریعتی ادامه داد: اجرای این پروژه از اهمیت بسیار زیادی برای استان برخوردار است که با مصوبه دولت اعتباری بالغ بر 580 میلیارد ریال به استان ابلاغ شد.
به گفته استاندار خوزستان پیش بینی می شود این پروژه طی 6 ماه تا یک سال آینده به بهره برداری برسد.

*آب شیرین در بخش ایرانی هورالعظیم ذخیره می شود
استاندار خوزستان همچنین با اشاره به اینکه ذخایر بسیار مناسبی برای نگهداشت آب شیرین در بخش ایرانی هورالعظیم ایجاد شده است، گفت: در حال هدایت آب به سمت کانون های ریزگردها هستیم که در هورالعظیم برای استان خوزستان مشکلاتی را در گذشته به وجود آورده بود.
وی تصریح کرد: بر اساس تصمیم شورای تامین استان مسیر آب از مخازن یک و 2 هورالعظیم به سمت کشور عراق بسته می شود که مقدمات آن در حال انجام است.
تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور، در خوزستان قرار دارد که یک سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است.
هورالعظیم در تابستان سال گذشته هیچ آبی از کرخه و دجله (منابع تغذیه کننده اش) دریافت نکرده بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار