کد خبر: ۳۲۴۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹:۵۸ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان عصر امروز در جلسه تصمیم گیری برای تخلیه آب از مزارع کشاورزی اظهار کرد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ در آبان ماه و بهمن ماه سال گذشته و فروردین ماه امسال سه بار با سیلاب مواجه شدیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت:

به گزارش آراس: وی افزود: سیلاب فروردین ماه از نظر شدت، وسعت، مدت زمان و پایداری شدیدترین سیلاب و بی سابقه بود به طوری که در برخی شهرستان ها از جمله دشت آزادگان آب هنوز از مزارع کشاورزی خارج نشده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان یادآور شد: سیلاب همچنین به صنعت و تولید نیشکر ، زنبورداری و منابع طبیعی خسارت هایی وارد کرد.

چنگلوایی با اشاره به اقدامات جهاد کشاورزی برای مقابله با سیلاب و جبران خسارات، گفت: در حین وقوع سیلاب ۸۸ دستگاه ماشین آلات سنگین از جمله بیل مکانیکی، لودر و کمپرسی برای کمک به سایر دستگاه ها در مقابله با سیلاب به مناطق سیل زده اعزام شد.

وی اضافه کرد: همچنین ۳۵۰ رأس دام سبک و سنگین سیل زدگان جابه جا، علوفه ۸۵۰ هزار رأس دام تأمین و ۱۰ هزار تن علوفه تامین شد که تاکنون ۶ هزار تن آن توزیع شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: پس از سیلاب راهبردی تعریف و اولویت بندی هایی تعیین شد که نخستین اقدام تخلیه آب از اراضی و مزارع کشاورزی تا حد ممکن بود.

چنگلوایی افزود: حدود ۵۱ هزار و هفتصد هکتار از اراضی کشاورزی از آب تخلیه شد که ۱۵ هزار هکتار به صورت دستی و حدود ۳۶ هزار هکتار توسط ماشین آلات و موتور پمپ بود.

وی بیان کرد: تنها۱۰ هزار هکتار قابل برداشت بود و عملکرد برداشت بالایی نداشت و ۱٬۷ تن هکتار داشت، اما این امیدواری را در مردم ایجاد کرد که دولت، مسئولان و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی به فکر آنها هستند و از کوچکترین اقدامی برای رفاه آنها دریغ نمی کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اضافه کرد: در کنار تخلیه آب سعی کردیم از هر وسیله ای برای برداشت گندم استفاده کنیم که مصداق آن استفاده از کمباین های برداشت شلتوک بود که ۲۷ دستگاه کمباین به طور همزمان در شهرستان ها مشغول کار بودند.

چنگلوایی گفت: راهبرد اصلی ما این است که زمین را برای کشت تابستانه و پاییزه  آماده کنیم که اگر زمینه کشت پاییزه را فراهم نکنیم زمینه کشت تابستانه هم آماده نمی شود.

وی افزود: با هماهنگی استاندار برای هر شهرستان یک دستگاه معین تعیین شد که بنیاد مسکن و مدیریت بحران معین شهرستان شوش، و در هفت تپه قرارگاه خاتم و موسسه جهاد نصر کار بازسازی را انجام می دهند.

چنگلوایی بیان کرد: شهرستان حمیدیه را سازمان آب و برق و شهرستان دشت آزادگان را اداره کل راه و شهرسازی و شرکت متن متقبل شدند و ملی حفاری، مناطق نفت خیز جنوب و شهرداری اهواز معین شهرهای اهواز ، باوی و کارون هستند. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان یادآور شد: با اقدامات انجام شده امیدواریم که در نهایت تا ۱۵ خرداد ماه همه مزارع کشاورزی را به طور کامل از  وجود آب تخلیه کنیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار