کد خبر: ۳۱۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۵۲ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۷
یک کارگردان تئاتر:
عزیزیه : تئاتر در خوزستان پیشینه قدیمی دارد اما در سال های اخیر سیری نزولی داشته است و تمام زیر ساخت های این هنر از بین رفته است ولی ما همچنان امیدوار هستیم روزی تئاتر جایگاه حقیقی خود را در این استان پیدا کند.
 اهواز تنها شـهرِ بدون سالن تئاتر / تغییر ماهیت سالن های نــمایش به سالن های هــمایش!

تئاتر « کسب و کار عجیب خانواده تواچ » به کارگردانی ندا عزیزیه از ۷ تا ۱۷ اسفندماه در تالار شهر اهواز به روی صحنه می رود. این نمایش اقتباسی از رمان مغازه خودکشی نوشته ژان تولی است که توسط عزیزیه بازنویسی و اجرا شده است. تئاتر یکی از هنرهای هفتگانه است که علاوه بر اینکه در کشور ایران دارای یک پیشینه طولانی است، از آیین های ما سرچشمه می گیرد و با توجه به ارتباط چهره به چهره ای که با مخاطب برقرار می کند می توان به صورت ویژه ای این هنــر را مورد بررسی و کنـکاش قرار داد.

ندا عزیزیه که تئاتر « کسب و کار عجیب خانواده تواچ » را کارگردانی کرده است یک هنرمند خوزستانی است که در سال ۱۳۸۰ فعالیت هنری خود را با کارهای دانشجویی آغاز کرد و از سال ۹۳ به صورت جدی وارد حیطه کارگردانی شد و نمایشنامه «حساب پرداخت نمیشه» به نویسندگی داریو فو را به روی صحنه اجرا برد.

وی درباره هدفش از اجرای تئاتر کسب و کار عجیب خانواده تواچ و انتخاب این نمایشنامه گفت: این تئاتر برگرفته از رمان شناخته شده ای از ژان تولی است که در سبک کمدی سیاه که قصه نو و جالبی در مورد مرگ ، زندگی و عشق دارد مورد توجه من قرار گرفت از این رو تصمیم به اجرای این کار گرفتم.

عزیزیه استقبال مردم طی ۸ شب گذشته را از این تئاتر خوب توصیف کرد و گفت: امیدوارم این استقبال در شب های پایانی اجرای این نمایش افزایش پیدا کند و تمایل مردم خوزستان به تماشای تئاتر بیشتر شود.

وی پرداختن به فعالیت های هنری و به صورت ویژه کارگرانی تئاتر را کاری سخت می داند و می گوید: به دلیل نبودن دوره های آموزشی نیروهای متخصص و کار بلد در حوزه های مختلف تئاتر وجود ندارد از این رو تربیت بازیگرها و آموزش آنها همچنین طراحی صحنه ، لباس ، نور و پرورش نیروهایی مانند روابط عمومی و مارکتینگ تئاتر ، همه به عهده کارگردان و باقی عوامل گروه است و این سبب وارد آمدن فشار زیادی به گروه می شود. علاوه بر این نبود محل مناسبی برای تمرین و سالن اجرای مناسب نیز باید به این مشکلات اضافه شود.

عزیزیه با تاکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولین خوزستانی به تئاتر گفت: چرا در چند سال اخیر سالن های نمایش ما تغییر ماهیت دادند و برای همایش مجهز شدند؟! زمانی در تمام سالن های شهر مانند سالن شهرداری ، تالار نیوساید ، مهتاب و غیره تئاتر اجرا می شد ، اما با چرخشی غیر قابل باور، تئاتر اینگونه غریب و بی کس شد ، فکر می کنم تنها شهری که تالار مناسبی برای تئاتر ندارد اهواز باشد ، وضعیت فرهنگ و هنر در اهواز فاجعه بار است ، موزه هنرهای معاصر اهواز محل تجمع کارتن خواب ها و معتادین شده است ، انجمن سینمای جوان مدت های زیادی برق نداشت ، در حال حاضر هیچ گونه زیر ساختی برای تئاتر نداریم و هنرمند هیچ سهمی از بودجه فرهنگی استان ندارد ، نه مکان برای تمرین و نه مکانی برای اجرا و… !

این کارگردان با بیان اینکه تئاتر در خوزستان سیری نزولی را طی می کند ،گفت: تئاتر در خوزستان پیشینه قدیمی دارد اما در سال های اخیر سیری نزولی داشته است و تمام زیر ساخت های این هنر از بین رفته است ولی ما همچنان امیدوار هستیم روزی تئاتر جایگاه حقیقی خود را در این استان پیدا کند.

منبع: کاوش
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار