کد خبر: ۳۰۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۷
(مروری اجمالی بر فواید اجرای ماده ۱۱۲ قانون برنامه توسعه ششم)ماده ۱۱۲ قانون برنامه توسعه ششم کشور به منظور جبران عقب ماندگی مناطقی که  درگیر جنگ تحمیلی بودند و همچنین جهت کاهش فاصله میان مناطق برخوردار و مناطق کمتر برخوردار در این برنامه ۵ ساله دیده شده و طبق آن قانونگذار تمامی دستگاههای اجرایی را مکلف به افزایش و پرداخت ۲۵ درصد حق بدی آب و هوا به حقوق کارکنان خود در مناطق جنگی و عملیاتی نموده است.

 تحقق این ماده قانونی که با پیشنهاد و پیگیری دکتر یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی اجرایی و عملیاتی شد،در نوع خود از جمله اقدامات تحسین برانگیزی بود که می تواند بخشی از حقوق از دست رفته شهروندان خوزستانی و عقب ماندگیهای ناشی از آن را جبران نماید.

گرچه این اقدام از جمله وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس بوده و اجرای آن به هیچ وجه به معنای منت نهادن بر مردم محسوب نمی شود، ولی عزم راسخ و جدی دکتر یوسفی در پیگیری و تحقق و اجرای آن،آنهم در شرایطی که دولت درگیر مشکلات و چالشهای مالی فراوانی بوده می تواند  نقطه عطفی در ارائه خدمات مناسب به جامعه در راستای ایفای تعهدات و مسئولیت های قانونی این نماینده ی تیزبین، فعال و پرکار باشد.

بدون تردید شرایط فعلیِ استان خوزستان با توجه به بروز و ظهور مشکلات فراوان زیست محیطی،بحران کم آبی،چالشهای کارخانجات و صنایع تولیدی و‌.... می تواند زمینه ساز فقدان یا کاهش انگیزه ی کافی برای ماندن در خود را ایجاد نماید و همانگونه که تاکنون افراد و خانواده های زیادی را به سایر استانهای کشور فرستاده، در آینده نیز سیر این مهاجرت می تواند فزونی یافته و این بار مشکل جدیدی تحت عنوان فرار و فقر سرمایه انسانی (کاهش نیروی انسانی کیفی و نخبه) و به تبع آن تقلیل منابع مادی را در سطح استان بوجود آورد.

بر همین اساس فراهم نمودن شرایط و تسهیلاتی  همچون اجرای ماده ۱۱۲ در شرایط فعلی و آینده ی استان علاوه بر افزایش رونق اقتصادی و کمک به ترمیم معیشت مردم  می تواند انگیزه ی کافی جهت کاهش مهاجرت،ماندگاری و تداوم حیات کیفی در استان را فراهم نماید.

"سجاد خراسانی"
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار