کد خبر: ۳۰۲۱۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۱ - ۱۶ دی ۱۳۹۷
آراس: طبق آخرین اخبار، دو سکوی فاز ١٣ پارس جنوبی، بزرگ‌ترین میدان گازی مشترک بین ایران و قطر، به صورت همزمان در شب گذشته، آماده تولید شدند.
آراس: فعالیت در میدان گازی پارس جنوبی ادامه دارد تا طبق گفته وزیر نفت همه فازهای این میدان به جز فاز ١١ تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسند.
بر این اساس، مشعل هر دو سکوی اصلی B و اقماری D، پس از اتمام عملیات ساخت و نصب، با راه‌اندازی تمامی سیستم‌های ایمنی F&G و کنترلی و باز کردن اولین چاه‌های آماده تولید، در خلیج فارس روشن شده است. با آماده شدن خط لوله دریا، ارسال گاز به پالایشگاه خشکی آغاز می‌شود.
به گفته پیام معتمد - مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی - به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، با راه‌اندازی کامل این دو سکوی دریایی فاز 13 پارس جنوبی، تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش غنی معادل ٢٨ میلیون متر مکعب (یک فاز استاندارد) نیمی از ظرفیت کامل این طرح توسعه‌ای محقق می‌شود.
دو سکوی گازی موقعیت B و D طرح توسعه فاز ١٣ پیش از این و بطور همزمان جهت نصب در بخش فراساحل این طرح از یارد بوشهر شرکت صنعتی دریایی ایران، بارگیری و پس از ارسال به دریا، در بازه‌های مناسب هوایی در موقعیت‌های خود نصب شدند.
بخش فراساحل فاز 13 پارس جنوبی، متشکل از 38 حلقه چاه دریایی در بخش شمال غربی میدان مشترک پارس جنوبی است که با بهره‌برداری از این دو عرشه، نیمی از تعهدات توسعه‌ای این طرح محقق خواهد شد.
با ارسال گاز ترش استحصال شده از موقعیت مخزنی دو سکوی فاز 13، از طریق خط لوله 32 اینچی به پالایشگاه خشکی، پس از انجام عملیات فرآورش، محصولات مختلفی چون گاز شیرین، اتان، پروپان، بوتان، میعانات گازی و محصول جانبی گوگرد تولید خواهد شد.
بر اساس این گزارش، بیژن زنگه در آخرین اظهارنظر خود درباره پارس جنوبی، اعلام کرده بود: از 27 فاز پارس جنوبی، 21 فاز تا سال گذشته به مدار آمده‌اند، تا آخر امسال سه فاز دیگر در دریا و چهار فاز در خشکی به مدار خواهد آمد و سه میلیارد فوت مکعب به تولید پارس جنوبی اضافه خواهد شد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار