کد خبر: ۲۹۶۹۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - ۱۲ آذر ۱۳۹۷
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان گفت: نظارت را بر نحوه توزیع گوشت بیشتر کنید .
به گزارش آراس از روابط عمومی معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان، امید بن عباس در جلسه قرارگاه فرماندهی اقتصادی استان که با حضور مدیران تصمیم‌گیرنده در حوزه تامین و توزیع مرغ و گوشت برگزار شد، گفت: روند اقداماتی که در این حوزه انجام شده باید بازنگری و اگر مساله ای وجود دارد، روند اصلاح شود.

بن عباس در این جلسه که در خصوص میزان تامین و توزیع گوشت قرمز و مرغ  مباحثی مطرح شد، به اقداماتی که از سوی دولت انجام می شود، اشاره کرد و با بیان این که باید ماحصل این اقدامات، خروجی مطلوب در سطح  بازار استان باشد اما این مطلوبیت را شاهد نیستیم، گفت: دولت در این شرایط اقتصادی و تحریم‌ها و مشکلاتی که کشور به جهت تامین ارز دارد سعی بر این دارد که ارز۴۲۰۰ تومان به این کالا تخصیص دهد، در نهایت با ورود این کالا انتظار این است که با همان نرخ مصوب ارز دولتی به دست مصرف‌کننده برسد، اما متاسفانه بخشی از آن محقق می‌شود و بخشی از آن نمی شود!

 این مقام اقتصادی استان با اشاره به دلالانی که در سطح شهر به صورت عریان و پنهان، گوشت منجمد وارداتی و گوشت گرم وارداتی را مبادله می کنند، با بیان این که سرعت در توزیع بسیار پایین است، گفت: این وضعیت موجود قابل قبول نیست، نظارت ها باید بیشتر و با متخلفان برخورد شود.

 

وی با بیان اینکه در هفت ماهه سال ۹۶ مجموع مرغ مصرف شده استان، ۳۶ هزار و ۵۰۰ تن بوده اما۷ ماهه سال ۹۷، با ۳۲هزار تن، ۱۲درصد کاهش عرضه در بازار داشتیم، گفت: هم تولید کم شده هم در بخش واردات کاهش داشتیم. همچنین مصرف گوشت قرمز در سال ۹۶،  ۲۴ هزار و۸۰۰ تن بوده و امسال هم با وجود همه مشکلات و مشقت هایی که برای تامین آن داشتیم اما به ۲۲ هزار و۶۰۰ تن رسیده و کاهش را شاهد بودیم، علیرغم این که مصرف مردم تغییر نکرده و جمعیت هم کاهش پیدا نکرده است که بخواهیم شاهد کاهش عرضه آن در سطح بازار تا این میزان مصرف باشیم.

بن عباس ادامه داد: بخشی از این اتفاقات در این حوزه به ازای گرانی و وضعیت اقتصادی، طبیعی است اما بخشی دیگر به عنوان مسئولان تنظیم بازار، وظیفه داریم که بازار را به لحاظ تامین کالا به گونه ای تامین کنیم که با کاهش عرضه مواجه نشویم.

وی افزود: تا زمانی که بازار مصرف، تشنه است و کالا نسبت به مصرف،  به صورت قطره‌چکانی عرضه می شود، از طرفی هم اختلاف قیمت وجود دارد، قطعا عرضه کالا خارج از شبکه، بازار داغی هم پیدا می‌کند.

وی در ادامه با بیان این که گاهی می شنویم گوشت منجمد خارج از شبکه ی توزیع، توزیع می شود، تصریح کرد: هر چقدر رصد و پیگیری می شود و کانال های توزیع مسدود می شوند، باز هم اخباری از توزیع خارج از شبکه دریافت می کنیم،  این موارد قابل پذیرش نیست و باید بازرسی ها بیشتر و شدیدتر از قبل صورت بگیرد. همچنین تامین کالا بیشتر انجام شود تا این کسری ها در بازار جبران شود .

 

وی با اشاره به بیشترین حجم واردات گوشت به استان، با رقم پنجاه و هشت و نیم درصد از استان هرمزگان و ۲۹ درصد از تهران، گفت: عملاً ۸۰ درصد گوشت از این دو استان  تامین می شود، مرغ کشتار روز نیز با ۱۵و ۳دهم درصد از مازندران بیشترین حجم واردات را به خود اختصاص داده اما به دلیل بعد مسافت به صرفه نیست، همچنین تهران با۱۴.۷ دهم درصد و استان مرکزی۱۳.۴ دهم درصد در رده های بعدی استان های صادر کننده مرغ به خوزستان قراردارند.

بن عباس با بیان این که دولت در یک بررسی مصرف گوشت و مرغ را در سال ۹۶ در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند را بررسی کرد، گفت: در این بررسی مقدار نیاز ماه های باقی مانده سال ۹۷ را مشخص کرد که باید برای آن برنامه‌ریزی شود و حداقل به میزان سهمیه سال قبل برای ماه های پایانی سال تامین و برای توزیع آن هم طبق فرایند توزیع فعلی به صورت دقیق انجام ‌شود.

 مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در ادامه با بیان این که سال گذشته صادرات در قبال واردات انجام می‌شد، افزود: دلیل کسری عرضه در بازار باید بررسی شود اگر موضوع صادرات بود که با انجام صادرات، مجوز واردات صادر می‌شد و عملا کمبود ناشی از صادرات را جبران می کرد پس باید به دنبال عامل جدید موثر درکاهش عرضه در سطح بازار باشیم.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در خصوص تفاوت قیمت گوشت در سطح عرضه نیز گفت: گزارش‌ها باید درست ارائه شود تا تصمیم درست هم گرفته شود و دلیل افزایش قیمت و کاهش عرضه را به درستی پیگیری کرد . همچنین باید بررسی شود که گوشت در مناطقی مثل آسیاباد، زیتون کارگری، کوی علوی با چه مبلغی عرضه می‌شود، این مبالغی که در جلسات ارائه می شود، با قیمت کالا در سطح عرضه  متفاوت است.

وی با اشاره به کاهش۱۲ درصدی عرضه مرغ در سطح استان نسبت به مدت مشابه سال قبل، تصریح کرد: باید تا پایان سال ۹۷ گوشت قرمز حداقل به مقدار  ۳۵۰۰ تن و مرغ به مقدار ۵ هزار و ۵۰۰ تن در سطح استان توزیع شود، نباید با کاهش عرضه مواجه شویم.

بن عباس با تاکید بر این که تکلیف سازمان جهاد کشاورزی استان و زیر مجموعه اش تامین دو رقم مشخص شده مرغ و گوشت قرمز مورد نیاز استان است، اذعان کرد: به گفته وزیر جهاد کشاورزی، وظیفه این سازمان، تأمین کالای مورد نیاز در این بخش است، در این خصوص نامه ای هم به آقای رئیس جمهور ارسال شده مبنی بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی، کار تامین را انجام می‌دهد، توزیع و نظارت هم با وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی باید بررسی کند زمانی که یک دامدار تولید دارد اما تولیدش به فروش نمی رسد، مشکل در کجاست؟

بن عباس با اشاره به تلاش دولت برای واردات گوشت قرمز با نرخ ارز۴۲۰۰ تومانی، گفت:  این همه گوشت وارد می‌کنیم اما قیمت گوشت افزایش پیدا می‌کند و عرضه آن در سطح بازار کم است دلیل آن باید بررسی شود. چرا زمانی که گوشت با قیمت های غیر از قیمت مصوب به فروش می رسد نظارت ها بیشتر نمی شود؟جهاد کشاورزی باید در راستای این موضوعات که دلیل اصلی گرانی بی دلیل گوشت و کاهش عرضه است، بیشتر پیگیری کند. زمانی که قیمت مصوب گوشت با ارز دولتی را اعلام می‌کنیم اما مردم با قیمت های غیر از قیمت مصوب خریداری می‌کنند، این موضوع باعث بی اعتمادی مردم نسبت به دولت می شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان افزود: اگر قیمت ها بالاست حداقل باید وفور نعمت باشد اما هم قیمت بالاست هم جنس مورد نظر به میزان مورد نیاز  یافت نمی شود، پس رد این بخش نظارتها در تمام بخش ها بیشتر شود. 
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دلسوز مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
0
0
بیان اینکه بخشی از گوشت سهمیه دولتی خارج از شبکه توزیع شده و باید بازرسی را بیشتر کرد، کافی نیست باید با فرد یا افرادی که در این کار دست داشته اند و متاسفانه از درون دولت است برخورد شود، شما براحتی میتوانید فرد خاطی را پیدا کرده و به محاکم قضایی معرفی کنید ولی متاسفانه اینکار صورت نمیگیرد چون آن افراد از حاشیه امن برخوردارند و لذا مرتب تخلف و اختلاس ادامه پیدا میکند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار