کد خبر: ۲۹۶۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۱۲ آذر ۱۳۹۷
به گزارش آراس، بازار خودرو کشور متاثر از نوسانات نرخ ارز و اعمال تحریم ها روزهای کم رونقی را می گذارند. رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو معتقد است عدم عرضه خودروسازان به آشفتگی بازار خودرو دامن زده و فعالان بازار خودرو در انتظار اعلام تصمیم نهایی در خصوص قیمت خودرو هستند.
به گزارش آراس، بازار خودرو کشور متاثر از نوسانات نرخ ارز و اعمال تحریم ها روزهای کم رونقی را می گذارند. رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو معتقد است عدم عرضه خودروسازان به آشفتگی بازار خودرو دامن زده و فعالان بازار خودرو در انتظار اعلام تصمیم نهایی در خصوص قیمت خودرو هستند.

سعید موتمنی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو، در خصوص وضعیت بازار خودرو اظهار داشت: بازار خودرو وضعیت آشفته ای دارد و خرید و فروش به نقطه صفر رسیده، در این میان شرکت های خودروساز با بستن گلوگاه ها از عرضه خودرو جلوگیری می کنند که این عمل زمینه ساز تعیین سلیقه ای قیمت ها شده و با وجود کاهش نرخ ارز قیمت خودرو ها همچنان بالا است.

وی گفت: با توجه به اینکه قیمت خودرو از پایه صفر آن مشخص می شود، خودروهای دست دوم متاثر از افزایش قیمت آن ها گرانتر می شوند لذا در حال حاضر به علت بالا بودن قیمت ها معامله چندانی در بازار و سایت های خرید و فروش خودرو صورت نمی پذیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تعداد خودروهای خارجی در بازار کافی است اما خریداری ندارند گفت: با وجود عدم واردات خودرو ، تعداد خودروهای خارجی در بازار متعدد و متنوع است اما قیمت ها به حدی بالا است که خریداری برای آن ها وجود ندارد و در واقع باید گفت کسب و کار نمایشگاهداران از رونق افتاده است.

به اعتقاد موتمنی عامل اصلی از رونق افتادن بازار خودرو، شرکت های خودروساز هستند که با بستن ورودی بازار باعث آشفتگی شده اند و امواج مخربی که در بازار ایجاد شده است به این زودی ها آرام نخواهد شد.

رئیس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو در ادامه افزود: ستاد تنظیم بازار میبایست برای بهبود شرایط بازار هرچه سریعتر قیمت ها را تعیین و ابلاغ کند تا بازار از بلاتکلیفی خارج شود البته خودروسازان نیز باید متعهد به تامین نیاز روزانه بازار شوند.

موتمنی ترخیص خودروهای موجود در گمرک را تاثیر گذار دانست و گفت: در شرایطی که تقاضا برای خرید کاهش یافته مطمئنا عرضه خودرو باعث افت شدید قیمت ها خواهد شد زیرا وارد کنندگان کالا طالب تبدیل آن به پول و گردش سرمایه خود هستند تا متحمل ضرر و زیان نشوند.

وی با تاکید بر اینکه پیش فروش های دراز مدت تاثیری بر بازار ندارد گفت: بد حسابی ها، خلف وعده ها و عهد شکنی های پی در پی خودروسازان اعتماد را از مردم سلب کرده در حالی که در دنیا مرسوم است شرکت های خودروساز برای حفظ احترام خریداران کمی زودتر از موعد مقرر خودرو را تحویل می دهند اما متاسفانه خودروسازان ما پیش فروش های دوماهه را شش ماهه تحویل مشتری می دهند و زمانیکه مشتریان برای اعاده حقوق خود به شرکت مراجعه می کند برایشان مشکل نیز بوجود می آید در حالی که خودروسازان موظف به حفظ احترام مشتریان خود هستند.

وی به عوامل تاثیر گذار بر بازار اشاره داشت و گفت: چنانچه طی دو هفته گذشته که قیمت ارز کاهش داشت، خودرو به بازار عرضه می شد شاهد افت حدود 40 درصدی قیمت ها می شدیم البته در این میان نباید از تاثیر بالای مصاحبه و اظهار نظر مسئولان غفلت کنیم زمانیکه گفته می شود خودروسازان در حاشیه بازار حضور پیدا می کنند با 5 درصد زیر قیمت بازار اما کمی بعد آقای وزیر آن را تکذیب می کند مطمئنا این سخنان ضدو نقیض بر بازار اثر گذار است. همچنین اعلام بدهی های سنگین خودروسازان نیز عامل اثر گذار دیگری است که اثرات نامطلوب روانی در پی دارد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار