کد خبر: ۲۹۲۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۷ - ۰۹ آبان ۱۳۹۷
وزیر کشور گفت: در بحث توزیع ارز با توجه به اینکه داخل کشور دینار نداشتیم، مقرر شد ارز در داخل عراق داده شود.
 به گزارش آراس، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنا نبود به زائرین اربعین ارز همراه داده شود و بانک مرکزی مقرر کرد که ارز با مقداری تخفیف داده شود.

وی ادامه داد: حدود 200 هزار نفر برای این ارز ثبت‌نام کردند که حدود 14 % کل زائران را تشکیل می‌دادند.

وزیر کشور اظهار داشت: در بحث توزیع ارز با توجه به اینکه داخل کشور دینار نداشتیم، مقرر شد ارز داخل عراق داده شود، به علت نبودن زیرساخت و باجه، 24 ساعت با مشکل روبرو شدیم. این مسئله از مسائل مستحدثه بود و بیش از دو روز طول نکشید.

رحمانی فضلی تصریح کرد: مراجعه 2 میلیون نفر از سراسر کشور و ارائه خدمات و پشتیبانی کار سختی در 20 روز است.

وی خاطرنشان کرد: از فردای بازگشت زائران، جلسات ستاد اربعین برگزار خواهد شد.

وزیر کشور به دو دستور رئیس‌جمهور نیز اشاره کرد و اظهار داشت: رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت دو دستور به وزیر راه دادند؛ یکی ساخت پل خرمشهر به بصره که مهم است و دیگری جاده مهران به نجف اشرف.

رحمانی فضلی افزود: جاده مهران تا نجف اشرف باریک است با اینکه این جاده داخل کشورمان تا مرز چهار بانده شده ولی با هجمه ماشین‌ها به آن‌طرف مرز، باریک بودن این جاده مشکل ایجاد می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در برنامه‌های ما بود که امسال از مرز خسروی هم استفاده شود ولی به علت تعویض دولت در عراق، اطمینان برای برقراری امنیت را به ما ندادند و اگر سال بعد این مرز نیز راه بیفتد، مشکل حمل‌ و نقل نخواهیم داشت.

وزیر کشور با بیان اینکه ظرفیت اعزام 10 میلیون نفر را داریم، تصریح کرد: طرح جامع اربعین در ستاد برنامه‌ریزی شده و بخش‌های آن باید وظایف خود را انجام بدهند. می‌توانیم تا 7 سال دیگر، 10میلیون نفر را اعزام کنیم.

وزیر کشور درباره تخریب‌هایی که درباره مراسم اربعین علیه دولت انجام می‌شود، بیان‌ کرد: بهترین قضاوت را مردم و زائران دارند و ارزش ندارد که پاسخ این افراد را با لحن و ادبیات آنها بدهم. موضوع اربعین موضوع دولت نیست،‌ بلکه موضوع نظام است و 31 دستگاه اجرایی در برگزاری مراسم اربعین همکاری می‌کنند. نباید با دیدن یک یا دو اشکال برگزاری این مراسم را زیر سوال برده و تخریب شود. این ادبیات در شأن مردم و زائران اربعین نیست و من در برابر این افراد سکوت می‌کنم.

رحمانی فضلی در پاسخ به این پرسش که آیا برای سال آینده لغو روادید برای سفر اربعین انجام خواهد شد، تصریح کرد: این مسئله از موضوعات مورد درخواست ماست و رئیس‌جمهور هم وزیر امور خارجه را امروز موظف کردند تا این مسئله را پیگیری کند.

**همه ظرفیت‌ها را برای آزادی مرزبانان به کار گرفتیم

وی در ادامه در خصوص مرزبانان ربوده شده، خاطرنشان کرد: همه ظرفیت‌ها را به کار گرفته‌ایم. هم ظرفیت‌های قومی و محلی را به کار گرفته‌ایم و وزیر امور خارجه ما هم به پاکستان سفر کرده است. با وزیر کشور پاکستان صحبت شده و قول پیگیری داده‌اند و واقعا هم پیگیر هستند، اما اگر لازم باشد با عوامل برهم زننده امنیت برخورد کنیم، ناگریز هستیم برخوردهای موثرتر و قوی‌تر انجام بدهیم و حتما این کار را انجام خواهیم داد و با اقتدار با آنها برخورد خواهیم کرد.

14 استاندار تغییر خواهند کرد

وزیر کشور درباره جابجایی استانداران بر اساس قانون منع به کارگیری بازنشستگان نیز اظهار داشت: 14 استاندار تغییر خواهند کرد و این کار تا پایان مهلت قانونی انجام خواهد شد.

رحمانی فضلی درباره تحریم کشور توسط آمریکا از روز 13 آبان نیز تصریح کرد: 13 آبان برای ما یادآور ظلم و ستم آمریکاست. امسال این مراسم را با شکوه‌تر برگزار خواهیم کرد و برنامه‌ریزی شده تا 13 آبان در سراسر کشور جدی و با شکوه‌تر برگزار شود. آمریکا هر اقدام و تحریمی که می‌خواسته قبل از 13 آبان انجام داده و ما هم در مقابل می‌توانیم با اجماع و وحدت در داخل کشور پاسخ به آنها بدهیم.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: