کد خبر: ۲۹۱۶۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۹ - ۰۶ آبان ۱۳۹۷
نیما قاسمی:
روزی دوستی از کارکنان استانداری خوزستان به مزاح می گفت: ای کاش استاندار با دولت رایزنی کند و قسمتی از پاستور را در اختیار گرفته و تحت عنوان اتاق خوزستان، نمایندگانی از استانداری را درآنجا مستقر نماید که امورات آمد و شد هیئت های بلند پایه به خوزستان، نیز رفت و آمد استاندار و جلسات پیاپی را رتق و فتق کنند!
یک در میان وزیر؛ مابینشان معاون!
آراس، گمان کنم اندک زمانی پس از آنکه «شریعتی» بر منصب قرار گرفت، هر چند روز یکبار ورود یک وزیر را داریم و سپس یک معاون و بعدش وزیر! از آن موقع تاکنون، خوزستان رکورد دار حضور مسئولین نظام و مقامات عالیرتبه بوده؛ همانگونه که از رکورد داران دریافت بالاترین بودجه برای سال ۹۷ در کشور است.

 حال نگارنده می خواهد از چند منظر به ترافیک «لاین سیاسی» استانداری خوزستان که دیگر تبدیل به «آزادراه سیاسی» شده است بپردازد و در پیرامون تحلیل کوتاهی را ارائه دهد.

از منظری، این ازدحام ترافیکی را نتیجه ی تبحر والی جوان دانسته شده است. 
همانطور که مطلعین بارها گفته اند و نیز زندگی سیاسی «غلامرضا شریعتی» موید آن است، ایشان توانایی قابل قبولی در برقراری ارتباط و چانه زنی های سیاسی دارد. سالهاست که خود را به چالش کشیده و این تبحر را در عرصه های فرا استانی، در مصاف با متنفذین و گروه های سیاسی با سبقه در خارج از استان برده، دست و پنجه نرم کرده است و سهمی از کیک قدرت فراگیر را طلب نموده است. علی رغم ظاهر آرام و خونسردش، جسارت کافی بخرج داده تا آخرالامر توانسته سبک سیاسی_مدیریتی خودش را علاوه بر معرفی، بر روی نقشه سیاسی جانمایی کند.

از دیرباز، از گوشه و کنار محافل استان به گوشمان رسیده است که راه برون رفت از انسدادها و بهره بردن استان خوزستان از سهمی متناسب با پتانسیل و تقدیمات خود به کشور و نظام، ورود به عرصه های فرااستانی و مهارت و اشراف به قواعد بازی های سیاسی ملی، با الگوی به ویژه استانهای مرکزی است؛ و همیشه در حسرتش آه از نهاد بلند کرده اند و از کم توانی رجال سیاسی استان و یا تمایل آنها به 'هزینه کرد' توان خود بصورت واحه ای _ و خرج کردن چانه زنی هایشان برای جغرافیای زادگاه و یا گروه سیاسی متبوع خود_ گفته اند. حال اگر «شریعتی» توانسته است در بازی های مرکز نشینان موثر ورود کند و از طرف آنها پذیرفته شده است و با نگاه واقع بینانه به منافع ملی ، هم و غم خود را برای تمام استان می گذارد و ترکی در سد نگاه نامتوازن دوره های گذشته ایجاد کند، چرا ما خوزستانی ها لژیونر خود را به تیر غیب 'همنوع خورانه' دچار کنیم و چوب لای چرخش بگذاریم؟!

 این رفت و آمدها برای خوزستان چه داشته است؟

پاسخ به این پرسش خلاصه و مفید است. به گونه ای که براحتی می توان با نگاهی اجمالی به اخبار پیرامونی این آمد و شد ها، متوجه شد که هر کدام برای رفع  چه معضل و یا همراهی و کمک در کدام پروژه _ از قبیل پروژه های زیست محیطی و کشاورزی؛ آب و فاضلاب؛ بهداشت و درمان؛ مشکلات موسسات مالی؛ معضلات اخراج کارگران و عدم دریافت حقوق کارکنان شرکتهای غیردولتی و ... _ به استان خوزستان کشانده شده اند و خروجی و نتیجه ملموسش چه بوده است و استاندار توانسته است از فرصت پیش آمده بیشترین بهره را ببرد و یا نه!
با برسی آمار و ارقام، می توان نمره ی خوبی را در این زمینه به استاندار خوزستان داد.
تا آنجا که در حاشیه ی این رفت و آمدها از تهران شنیده شد که عضوی از هیئت دولت به شوخی به همکارانش گفته بود: "به اهواز نروید که دیگر شریعتی به زیر چند صد میلیارد قانع نمی شود و نمی دانم می رود از کجا قوانین و تبصره و ... پیدا می کند و در می آورد!

 در آخر بسیار تمایل دارم که از منظر برخی رجال محترم و منتقد «غلامرضا شریعتی» به «آزادراه سیاسی» استانداری خوزستان بنگرم و از خود بپرسم که چگونه بیش از یکسال است نوید رفتن شریعتی را در ماه پسین می دهیم و کماکان به ترافیک آزاد راه چشم دوخته ایم !؟
حال اینکه کیفیت ترافیک مزبور می تواند از جایگاه و عمق ارتباطات سیاسی استاندار خبر دهد. 

 بصورتی که می توان پیشبینی کرد که نبود شریعتی بر منصب استانداری خوزستان،  در آینده ای دور یا نزدیک را نمی توان دوره ی فترت سیاسی ایشان دانست و حتما صفحه ای دیگر از کتاب زندگی سیاسی این جوان _ از ظن برخی مخالفان، شل و خواب آلود! ولی به واقع زیرک، پرشور و بلندپرواز _ ورق خواهد خورد.

انتهای پیام/
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار