کد خبر: ۲۸۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۴ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۷
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند در گفت و گوی اختصاصی با آراس:
ریاض علی فرحانی : در کل وجود عراقی ها حدود 500 میلیارد تومان را وارد بازار آبادان و خرمشهر کرده است که با توجه به رکودی که در بازارهای کشور وجود دارد بازارهای آبادان و خرمشهر با وجود گردشگران عراقی و کویتی رونق خوبی گرفته است.
افزایش 30 درصدی سرمایه گذاری داخلی در منطقه آزاد اروند/بازارهای آبادان و خرمشهر کانون توجه گردشگران ورودی به جنوب خوزستان

بخش اول

اشاره : در این روزهای سخت اقتصادی خبرهای خوبی از رشد سرمایه گذاری ها و زیرساخت ها در اروند شنیده می شود به طوری که «ریاض علی فرحانی مدیر  روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند» در گفت وگو با آراس می گوید: در پنج  ماه نخست سال جاری موفق به رشد 30 درصدی سرمایه داخلی نسبت به سال گذشته در بخش های متعدد در دو منطقه آبادان و خرمشهر شده ایم و با توجه به رکودی که در بازارهای کشور وجود دارد بازارهای آبادان و خرمشهر همچنان رونق دارد. 

در ادامه مشروح گفت و گوی آراس با مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند را می خوانید: 


آراس: در اولین سفر رییس جمهور  به  خوزستان، مناطق آبادان و خرمشهر را جزو مناطق آزاد معرفی و بعدها هیات وزیران قانون آن را  تصویب کرد.  در این زمان مزیت و فرصت های این اروند به کجا رسیده است؟

 مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند: یکی از تصمیمات خوب و مهمی که نظام پس از جنگ تحمیلی برای توسعه آبادان و خرمشهر گرفت بحث تصویب منطقه آزاد اروند بود که پس از پایان سه دوره مجلس در سال 1368 آغاز و تا پایان مجلس ششم این قانون تصویب شد،

 با توجه به اینکه  موضوع مناطق آزاد تجربه جدیدی است  و در حوزه اجرایی در ابتدای امر یک سری ایراداتی همراه داشته است . یکی ازمهم ترین ایرادت بحث ترسیم نقشه محدوده منطقه آزاد اروند بود که نقشه سابق درمواردی مانع اجرایی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد بود.

این مهم در اولین سفر آقای روحانی به استان رسیدگی شد و  محدوده منطقه آزاد اروند به دو شهر آبادان و خرمشهر افزایش یافت.  این  مصوبه بازتاب‌های داخلی و خارجی بسیاری در پی داشت، 

با این اولویت که بتوانیم  قوانین  مناطق آزاد را با رویکرد جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی اجرا و بخشی از عدم سازندگی را که   در دوران بازسازی شکل گرفته بود با رویکرد بازسازی اقتصاد آبادان و خرمشهرو اجرای کامل قانون چگونگی اداره منطقه آزاد با این نگاه که مردم از مزایای بیشتری برخوردار شوند انجام دهیم.

 پس از رخداد اولین مصوبه همزمان کارهای جدی تری از جمله؛ دیوار کشی محدوده منطقه آزاد اروند، استقرار گیت های گمرکی، تخصیص  سهمیه کالای همراه مسافر با رویکرد رونق بازار همچنین اتفاقاتی در حوزه های عمرانی، فرهنگی و اجتماعی شکل گرفت.

در این زمان با افزایش محدوده منطقه آزاد اروند از شلمچه تا انتهای ذوالفقاری بیش از ۴۰ کارگاه عمرانی در حال فعالیت می باشند  که مشغول تکمیل زیرساخت‌های شهری آبادان و خرمشهر برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی هستند.

آراس: در این زمان مناطق آزاد اروند با چه چالش هایی روبرو می باشد؟

 ریاض علی فرحانی: یکی از چالش های پیش رو که مختص مناطق آزاد در خوزستان نمی شود بلکه از چالش های ساختار اداری و اجرایی  است بحث کاهش اعتماد عمومی به ساختارهای حاکمیتی و اقتصادی است، ساکنین اروند  در این مدت 40 سال دارای توقعات انباشته شده ای هستند که انتظار دارند در فرآیند 5 ساله دولت تدبیر و امید به تمامی خواسته ها  جامه عمل پوشیده شود.

 زیرساخت های آبادان و خرمشهر، ورود سرمایه گذار و ایجاد اشتغال مهم ترین دغدغه مردم است که نیاز به زمان دارد رویکرد اول ما در حوزه سرمایه گذاری ترمیم اعتماد جامعه است که بتوانیم در روند کارها از مشارکت وهمراهی  مردم استفاده کنیم.

آراس: تردد اتباع عراقی چه تاثیراتی در اقتصاد این منطقه داشته است؟

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند: یکی از آیین نامه های اجرایی قانون  چگونگی اداره مناطق آزاد  درکشور تسهیل تردد اتباع خارجه است، الزاماً این مهم نه تنها برای عراقی ها بلکه برای تردد  سایر اتباع  کشورها  خارجی به جز رژیم اشغالگر قدس درحال اجراست  که در این زمان می‌توانند بدون روادید  به این مناطق تردد داشته باشند، وجود عراقی ها با توجه به  اشتراکات فرهنگی و مذهبی  وزبانی رونق اقتصادی خوبی برای ما در پی داشت. از آذرماه 96 تا به امروز قریب بر ۵۰۰ هزار عراقی وارد محدوده منطقه آزاد اروند شده اند.

روزانه ۴تا ۵ هزار عراقی از مناطق آزاد تردد دارند. ممکن است  وجود عراقی‌ها تبعات اجتماعی نیز در بر داشته  است ، در کل وجود عراقی ها حدود 500 میلیارد تومان را وارد بازار آبادان و خرمشهر کرده است که با توجه به رکودی که در بازارهای کشور وجود دارد بازارهای آبادان و خرمشهر با وجود  گردشگران عراقی و کویتی رونق خوبی گرفته است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار