کد خبر: ۲۸۳۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۹ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۷
نماینده اهواز عنوان کرد:
یوسفی تصریح کرد: در کشور حدود ۱۸ صندوق بازنشستگی وجود دارد که تعداد زیادی از این صندوق‌ها به دلایل مختلف در وضعیت نابسامان اقتصادی و منابع مالی قرار دارند.
نماینده اهواز در مجلس یکی از مهمترین چالش های پیش روی کشور را موضوع صندوق های بازنشستگی دانست و گفت: در حال حاضر دولت سالانه ۱۰۶ هزار میلیارد تومان از اعتبارات خود را صرف پرداخت حقوق بازنشستگان می کند در صورتی که باید این مبلغ از منابع صندوق های بازنشستگی پرداخت شود.

 همایون یوسفی در آیین تجلیل از بازنشستگان که امروز (۱۵ شهریورماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: جایگاه بازنشستگان جایگاه رفیعی است و هر چه کشورها توسعه یافته تر باشند توجه بیشتری به بازنشستگان می کنند. توجه به بازنشستگان در هر کشور نشانه توسعه یافتگی، رعایت وجدان و اخلاقیات در جامعه است.

نماینده اهواز بازنشستگان را سرمایه های اجتماعی هر کشور دانست و گفت: بازنشستگان مشابه شیرازه ای هستند که حضور آنها موجب اتحاد در سایر ارکان جامعه خواهد شد. بنابراین اگر بخواهیم توسعه پایداری در کشور داشته باشیم باید به سرمایه های اجتماعی از جمله بازنشستگان توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

یوسفی تصریح کرد: در کشور حدود ۱۸ صندوق بازنشستگی وجود دارد که تعداد زیادی از این صندوق‌ها به دلایل مختلف در وضعیت نابسامان اقتصادی و منابع مالی قرار دارند.

وی بیان کرد: صندوق تامین اجتماعی جزو معدود صندوق هایی است که هنوز مشکلات اقتصادی پیدا نکرده است اما با توجه به پیش‌بینی‌ها از روند بازنشستگی در آینده احتمال دارد که این صندوق نیز در یک یا دو سال آینده دچار مشکل شود.

نماینده اهواز بیان کرد: اگر بخواهیم صندوق بازنشستگی پویا و کاملی داشته باشیم باید در کشور به ازای هر ۲۵ نفر شاغل یک نفر بازنشسته وجود داشته باشد اما در دهه های گذشته به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی سن بازنشستگی در کشور کاهش یافته است.

یوسفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نسبت استاندارد ۲۵ نفر بازنشسته به یک نفر شاغل به حدود 5.5 به یک رسیده است و اگر این نسبت به 3.5 به یک برسد صندوق های بازنشستگی دچار ورشکستگی خواهند شد که در حال حاضر در حال حرکت به سمت آن هستیم.

یوسفی ادامه داد: با توجه به هرم سنی کشور در آینده ای نه چندان دور با موجی از افراد بازنشسته مواجه خواهیم شد و احتمالا مشکلات صندوق های بازنشستگی بیشتر خواهد شد.

نماینده اهواز گفت: در کشورهای توسعه یافته سن بازنشستگی را بالا می برند تا از تجارب بازنشستگان استفاده کنند و به صندوق‌های بازنشستگی فشار وارد نشود اما در کشور ما به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی سن بازنشستگی کاهش یافته است.

وی یکی از مهمترین چالش های پیش روی کشور را موضوع صندوق های بازنشستگی دانست و گفت: در حال حاضر دولت سالانه ۱۰۶ هزار میلیارد تومان از اعتبارات خود را صرف پرداخت حقوق بازنشستگان می کند در صورتی که باید این مبلغ از منابع صندوق های بازنشستگی پرداخت شود و به دلیل اینکه صندوق‌های بازنشستگی منابع لازم را ندارند دولت این مبلغ را پرداخت می کند.

یوسفی ادامه داد: پرداخت از سوی دولت در طولانی مدت امکان پذیر نیست و باید صندوق‌های بازنشستگی توسعه پیدا کنند که در این شرایط منابع لازم برای ارائه خدمات بیشتر به بازنشستگان فراهم می شود.

نماینده اهواز گفت: طبق ماده ۱۱۲ قانون برنامه توسعه ششم کشوری، حق بدی آب و هوای خوزستان از ۶ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافته است و رقم قابل توجهی نیز به حقوق شاغلین افزوده می شود اما این قانون شامل حال بازنشستگان خوزستان نشده است و باید صندوق های بازنشستگی در این راستا اقدام کنند. 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار