کد خبر: ۲۸۳۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۴ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۷
نماینده اهواز با اشاره به وجود تنش اجتماعی در کشور:
یوسفی با اشاره به اصطلاح جوامع آنومیک در علوم اجتماعی، ادامه داد: جوامع آنومیک به جوامعی گفته می‌شود که در حال گذر از جامعه سنتی به مدرن هستند و ممکن است در این جوامع هنجارها و سنت ها محکم نباشد که این عدم ثبات هنجارها موجب پدیدار شدن بحران های اجتماعی می شود.
نماینده اهواز در مجلس گفت: متاسفانه در حال از دست دادن ظرفیت های و سرمایه های اجتماعی از جمله  ظرفیت های  علمی و فرهنگی هستیم. این موارد شیرازه جامعه محسوب می شوند و اگر نباشند جامعه گسترش پیدا نمی‌کند اما می‌بینیم که به راحتی سرمایه‌ های اجتماعی را زیر سوال می‌بریم.

 همایون یوسفی در جلسه شورای اجتماعی خوزستان که امروز (۱۵ شهریورماه) با حضور سرپرست وزارت رفاه برگزار شد، اظهار کرد: موضوعات اجتماعی موضوعاتی هستند که به یک دستگاه مربوط نمی شوند و باید همه دستگاه های ذیربط برای حل این مسائل اقدام کنند.

نماینده اهواز تصریح کرد: در حال حاضر درگیر مشکلات مختلفی در جامعه هستیم. شق اصلی، مشکلات اجتماعی هستند و اگر بخواهیم بررسی کنیم واکاوی عمیقی در خصوص مشکلات اجتماعی خواهیم داشت.

یوسفی با اشاره به اصطلاح جوامع آنومیک در علوم اجتماعی، ادامه داد: جوامع آنومیک به جوامعی گفته می‌شود که در حال گذر از جامعه سنتی به مدرن هستند و ممکن است در این جوامع هنجارها و سنت ها محکم نباشد که این عدم ثبات هنجارها موجب پدیدار شدن بحران های اجتماعی می شود.

وی گفت: مشخصه دیگر جامعه امروز ما وجود گسست و گسل های زیاد در جامعه است. شکاف های قومیتی، شکاف های نسلی، شکاف بین دولت و ملت و شکاف انتظارات مردم نسبت به امکانات موجود موجب شده است که جامعه متکثری داشته باشیم که این موضوع در وحدت رویه و آرامش جامعه آثاربدی بر جای گذاشته است.

نماینده اهواز گفت: نگاه ما به توسعه در کشور بیشتر فیزیکی است در حالی که توسعه همه جانبه نیازمند پیوست های فرهنگی، اجتماعی و امنیتی است که شاهد این پیوست ها در توسعه کشور نیستیم.

یوسفی بیان کرد: در گذشته زمانی که شرکت نفت می خواست پروژه ای را احداث کند از ابتدا زیرساخت های لازم و امکانات فرهنگی و اجتماعی را در منطقه ایجاد می کرد اما در حال حاضر تنها گسترش فیزیکی و مهندسی را می‌بینیم و امکانات اجتماعی و فرهنگی دیده نمی شود. یکی از مشکلات کنونی مخصوصا در خوزستان این است که نهادها و صنایع بزرگ وظایف اجتماعی و فرهنگی خود را فراموش کرده‌اند و موجب انباشت مشکلات شده اند.

وی گفت: در حال حاضر موج جهانی شدن به واسطه شبکه اجتماعی در کشور سرعت پیدا کرده است اما متاسفانه مدل و الگوی مناسبی که مردم بتوانند از آن پیروی کنند، نداریم.

نماینده اهواز تصریح کرد: در حال حاضر در جامعه شاهد تنش اجتماعی هستیم و اگر در این زمینه فکری نشود، این تنش منجر به بحران اجتماعی خواهد شد و به عقب برگرداندن این بحران اجتماعی، مشکل است.

وی بیان کرد: یکی از مصادیق بارز بحران‌های اجتماعی، افزایش آمار خودکشی در کشور است. این معضل ریشه های مختلفی دارد و یک معیار مهم این است که بحران های اجتماعی را درست مدیریت نکرده‌ایم.

نماینده اهواز عنوان کرد: متاسفانه در حال از دست دادن ظرفیت های و سرمایه های اجتماعی از جمله ظرفیت های علمی و فرهنگی هستیم. این موارد شیرازه جامعه محسوب می شوند و اگر نباشند جامعه گسترش پیدا نمی‌کند اما می‌بینیم که به راحتی سرمایه‌ های اجتماعی را زیر سوال می‌بریم.

یوسفی عنوان کرد: به واسطه بحران های اجتماعی که در جامعه داریم، حالت سیاستگذاری در جامعه رخ داده است که این موضوع به شکل واکنش طنز نسبت به وقایعی که در کشور در حال رخ دادن است، خود را نشان می دهد. 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار