کد خبر: ۲۸۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۶ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۷
مخالفت سازمان های زیست محیطی برای صدور مجوز طرح توسعه پتروشیمی ماهشهر؛
بحرینی مقدم اعلام کرد: تا زمانی که همه دستگاه ها و کارشناسان، رضایت کارشناسانه خود را اعلام نکنند قطعا مجوزی برای طرح توسعه صادر نخواهد شد

جلسه کمیته تخصصی بررسی موضوع طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در ادامه اجرای مصوبات دومین جلسه کارگروه آمایش سرزرمین در محل سالن جلسات معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان برگزار شد.

به گزارش آراس به نقل از روابط عمومی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان، این کمیته تخصصی که در ادامه دومین مصوبه کارگروه تخصصی آمایش سرزمین، آمار محیط زیست و توسعه پایدار سال 97 برای اجرای طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر برگزار شده بود با مخالفت سازمان های زیست محیطی، اداره کل بحران و منابع طبیعی مواجه شد.

در این نشست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان اعلام کرد: تا زمانی که همه دستگاه ها و کارشناسان، رضایت کارشناسانه خود را اعلام نکنند قطعا مجوزی برای طرح توسعه صادر نخواهد شد اما با رعایت الزامات زیست محیطی، توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی امکان پذیر است.

سید علی بحرینی مقدم فلسفه و نیت برگزاری این جلسات را بیان مسائل و مشکلات حوزه پتروشیمی برای مطرح شدن نظرات کارشناسی و فنی عنوان کرد و با اشاره به بخشی نگری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی طی سال های اخیرگفت: با توجه به تذکرات  مکرر و نکات زیست محیطی و فنی دستگاه های تخصصی این حوزه اما متاسفانه از سوی منطقه ویژه، شتابی برای رفع مسائل  و یا تمایلی برای حل این معضلات شاهد نبودیم.  

بحرینی مقدم دلیل موضع گیری دستگاه های مرتبط با مسائل زیست محیطی طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی  را عدم توجه این منطقه به موارد ذکر شده زیست محیطی عنوان کرد و از طرفی با اشاره به سرمایه گذاری 7 میلیاردی این پروژه و تاکید بر از دست ندادن فرصت پیش آمده طرح توسعه، به 17 میلیون تن صادرات صنعتی اشاره کرد و گفت: صنعت به لحاظ اقتصادی، اشتغال و ارزآوری، کمک بزرگی به اقتصاد استان و کشور داشته اما تا زمانی که موارد زیست محیطی آن رعایت نشود، مجوز طرح توسعه صادر نخواهد شد. 
بحرینی مقدم با تاکید بر ارزیابی شرایط موجود و ارائه مجوز به صورت مشروط گفت: دغدغه HSE اداره کل بحران  یک دغدغه جدی و مهم است چرا که سلامت پرسنل و مردم منطقه در اولویت است.
وی در ادامه هم با گذری به عملکرد نامطلوب برخی شرکت های سرمایه گذاری مثل شستا و تاپیکو گفت: موضوع هلدینگ ها و سیاست زدگی این شرکت ها مشکل اصلی ماست.

این مقام ارشد اقتصادی استان تصریح کرد: یکی از دلایل عقب ماندگی استان، هلدینگ های متفاوتی هستند که حیاط خلوتی برای زد و بندهای سیاسی و مالی شده اند و به خاطر همین بازی های سیاسی، مدیران عامل با تجربه را کنار و نیروی صفر کیلومتر را جایگزین می کنند که در نهایت به دلیل کارکرد نامناسب، تجمع ها و اعتراضات پرسنلی به دنبال آن به وجود می آید.

توسعه فاز 2  منطقه ویژه با چه آسیب هایی؟ 

در بخش دیگر این نشست قائم مقام معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان در امور اقتصادی به ظرفیت 26 میلیون تنی محصولات پتروشیمی و 40 درصد ظرفیت تولید کشور پرداخت و با بیان این که طرح های جدید به ویژه فاز 2منطقه ویژه اقتصادی هم در ایجاد اشتغال و هم در تولید ثروت برای خوزستان یک فرصت است، گفت: این سرمایه گذاری می تواند در منطقه صورت بگیرد اما یک سوال اساسی پیش می آید و آن هم این است که توسعه فاز 2 با چه هزینه ای یا چه آسیب هایی انجام می شود؟

یداله مهرعلیزاده اظهار کرد: آسیب ها و آلودگی های ناشی از صنعت پتروشیمی بر منطقه ماهشهر نشان داده است که در حوزه های محیط طبیعی( فیزیکوشیمیایی و اثر بر محیط بیولوژیک) و محیط انسانی (مردم شهر، منطقه و پرسنل شرکتی) آسیب بر آلودگی آب، هوا، مواد زائد جامد و آلودگی صوتی زده است. 

مهرعلیزاده تصریح کرد: این اثرات مخرب، محیط زیست را دچار یک مرگ خاموش در منطقه کرده و این مرگ خاموش هزینه های سنگین از جمله مشکلات برای آبزیان، مردم، و جهش ژنتیکی به دلیل تخلیه پسماندها در محیط و دریا برای مردم منطقه به وجود آورده، بنابراین در مکان یابی باید بازنگری صورت بگیرد و پیشنهاد می شود ملاحظات زیست محیطی لحاظ شود، طرح آمایش استان و منطقه و جانمایی در نظر گرفته شود، همچنین مکان  آن در منطقه ای خارج از سایت کنونی پیش بینی شود. نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار