کد خبر: ۲۸۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۹ - ۰۴ شهريور ۱۳۹۷
گزارش اختصاصی آراس از کمبود امکانات تفریحی و ورزشی ویژه بانوان در اهواز؛
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان گفت: باید شرایط را برای حضور امن و مناسب بانوان در فضاهای عمومی جهت انجام ورزش های همگانی و تفریحات سالم در کنار خانواده ها فراهم کرد. نبود امکانات رفاهی و تفریحی جهت بانوان می تواند آستانه تحمل و تاب آوری آنان را در برابر هجوم آسیب های اجتماعی در جامعه کاهش دهد.از معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر اهواز در این زمینه انتظارات بیشتری می رود.
پارک های بانوان اهواز در ورای حصار بی توجهی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز / مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان:  عملکرد معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز در حوزه بانوان رضایت بخش  نیست

آراس - شکوفه پایدار

یکی از مسائل بسیار مهم در زندگی ، در کنار  فعالیت های سخت  روزانه،  تفریحات سالم است. بیشتر ما برای گذران اوقات فراغت مان به یک تفریح خوب و سالم فکر می کنیم. اما وضع تفریحات سالم برای دختران و زنان در کلانشهر اهواز چگونه است؟

در سال های اخیر  تغییرات  فرهنگی و اجتماعی سبب شده که زنان ودختران بیشتر به  فضاهای عمومی جامعه وارد شوند و سبک زندگی شان هم تغییرکند. حالا دیگر زنان و دختران جوان برای سلامت ، سرگرمی و فعالیت های فراغتی اهمیت بیشتری قائل می شوند.  

تحقیقات  نشان می دهد الگوهای اوقات فراغت دختران جوان شهری به ویژه در اقشار متوسط در حال تغییر است که این موضوع در شهر اهواز به مانند سایر کلانشهرها  بیشتر به چشم می خورد .اما با محدودیت ها وموانعی که امروزه برای حضور دختران در بیشترفضاهای عمومی شهری وجود دارد ، عملاممکن است اوقات فراغت این قشر به مکان های سر بسته ای که آسیب های بیشتری در پی دارد، کشانده شود.

در این میان پارک های ویژه زنان مکان هایی هستند که بسیاری از زنان و دختران جوان می توانند با استفاده از لباس های راحت و مناسب، در آن به ورزش و تفریح بپردازند. رعایت امنیت اجتماعی، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمان های اطراف به پارک زنان، از ویژگی های اصلی این مراکز است، .

بانوان نقش مهمی در کانون خانواده و در تربیت فرزندان دارند، توجه به ورزش و تفریح آنان در راستای زندگی بهتر امری ضروری است، این در حالی است که امکانات و فضاهای ورزشی اختصاصی به بانوان در کلانشهر اهواز وجود ندارد. بهره برداری  از پارک بانوان این کلانشهر در اتوبان گلستان جندسالی است به تاخیر افتاده است. زمان آن فرا رسیده است که به نیازهای بانوان  توجه بیشتری شود و به دور از شعارها به شکلی اصولی برای رفاه آنان قدم های عملی  برداشته شود.

بر این اساس لازم است  مسئولان امور فرهنگی – اجتماعی و متولیان امور اداره شهرها ایجاد زمینه تفریح مناسب، مطبوع، سالم و سازنده برای فرد و جامعه را در دستور کار خود قرار دهند و در این مورد مخصوصا دختران و زنان را از یاد نبرند.

معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر اهواز اما در این خصوص وظایف و ماموریت های ویژه ای دارد. به نظر می رسد این نهاد اجتماعی و فرهنگی در این زمینه آنچنان که باید و شاید جدیت لازم را ندارد و یا دست کم عملکرد آن در این حوزه بسیار کمرنگ و غیرملموس بوده است. 

اختصاص یک پارک و مکان برای زنان و دختران در کلانشهر اهواز  قدم بسیار مثبت و ارزشمندی است. اما یک پارک با توجه به جمعیت فراوان دختران و زنان در شهری  مثل اهواز قطره ای از دریای نیاز آنها را برآورده می کند. به نظر می رسد که معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز در تحقق این مهم نیز ناکام مانده است.

شادی و نشاط یکی از نیازهای فطری انسان ها بدون توجه به جنس و سن آنهاست. درجه نیاز به شادی با توجه به سن و جنس هم تفاوت هایی دارد. یک جوان و نوجوان بیشتر از یک سالمند به نشاط محتاج است. 

دکتر محمد صادق کریمی کیا مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان در این باره می گوید: یکی از معضلات اصلی در استان خوزستان بحث آسیب  های اجتماعی است. در این خصوص پیچیدگی های خاص خود نیز برای حل آنان بیشتر شده است. 

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان می دهد: عدم وجود امکانات رفاهی ، تفریحی ،هنری و ورزشی در کلانشهر اهواز و سایر شهرستان ها موجبات کاهش نشاط اجتماعی در استان را فراهم کرده است.در این میان به دلایل فراوان و با توجه به شرایط اقلیمی و نبود امکانات برای بانوان این امر تشدید شده است.

کریمی کیا تاکید می کند: عدم امکان وزرش و تفریح بانوان در فضاهای عمومی محدودیت های گوناگون و عوامل دیگر شاخص های رفاهی و تفریحی را در حوزه بانوان کاهش داده است. بسیاری از شهرهای بالای 200 هزار نفر در استان فاقد پارک بانوان هستند. حجم مطالبه گری بانوان در این شهرها رو به فزونی است. بسیاری از مطالبات آنها اما در این زمینه بی پاسخ مانده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان به کمبود امکانات و فضاهای تفریحی و ورزشی  در کلانشهر اهواز اشاره می کند و می گوید:در کلانشهر اهواز مکانی مناسب و امنی برای گذراندن تفریحات سالم وجود ندارد. با توجه به اینکه بانوان باید تمامی شئونات اسلامی را رعایت کنند شرایط را برای آنان سخت تر می کند. 

او می افزاید: در چنین شرایطی چگونه انتظار داریم انرژی سرشار جوانان و نوجوانان در راه صحیح خود ساماندهی شود و در جهت فعالیت های سالم ورزشی سوق داده شود.

مدیرکل امور اجتماعی  و فرهنگی استانداری خوزستان می گوید: در شرایط فعلی بسیاری از دختران برای گذراندن اوقات فراغت خود به فضای مجازی و حضور در شبکه های اجتماعی روی اورده اند که این مساله نیز عوارض و آسیب های خاص خود را به همراه داشته  است. 

کریمی کیا در ادامه پرده از یک واقعیتی تامل برانگیز برداشت و گفت: با اینکه در خوزستان بدلیل افزایش بی سابقه دمای هوا شاهد تابش  شدید نور مستقیم خورشید هستیم اما جالب است که بدانید دختران این استان از کمبود ویتامین d که ناشی از در معرض آفتاب قرارنداشت است رنج می برند. معنای این مساله این است که امکان حضور بانوان در فضای باز و انجام تفریحات سالم بدلایلی فراوان وجود ندارد. چرا باید در مدارس دخترانه قرص ویتامین d توزیع شود؟!

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان تاکید می کند: باید شرایط را برای حضور امن و مناسب بانوان در فضاهای عمومی جهت انجام ورزش های همگانی و تفریحات سالم در کنار خانواده ها فراهم کرد. نبود امکانات رفاهی و تفریحی جهت بانوان می تواند آستانه تحمل و تاب آوری آنان را در برابر هجوم آسیب های اجتماعی در جامعه کاهش دهد.از معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر اهواز در این زمینه انتظارات بیشتری می رود. 

کریمی کیا در پایان می گوید: گرچه تمایلی برای ساماندهی امکانات ورزشی و رفاهی دیده می شود اما در مجموع عملکرد معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز در حوزه بانوان رضایت بخش  نیست. البته این نافی کم کاری ها و عدم همکاری دیگر دستگاه های ذیربط با شهرداری اهواز نیست. اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان در حوزه های بانوان و جمع آوری متکدیان و ساماندهی کودکان کار برنامه های مدون و متنوعی را در دستور کار خود قرار داده است. این برنامه ها بزودی اطلاع رسانی و عملیاتی خواهد شد. 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان نیز در این باره  با اشاره به وضعیت پارک‌های بانوان اهواز می گوید: پارک‌های بانوان اهواز به یک معضل اجتماعی  تبدیل شده‌اند به طوری که پارک بانوان گلستان عملا تعطیل است. عبور کابل فشار قوی، وجود فاضلاب منازل و ساختمان‌ها و وجود ساختمان‌های بلندمرتبه در اطراف این پارک از مشکلات پارک بانوان گلستان است.

 فرانک موسوی ادامه می دهد: پارک شهروند نیز دارای معضلات زیادی است و تاکنون بحث حراست آن از سوی شهرداری حل نشده است به طوری که حتی گاوها و گاومیش‌های اطراف وارد این پارک می‌شوند.

وی می افزاید: پارک بانوان تعریف دارد و باید از نظر زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی فضایی برای خوداشتغالی و کارگاه‌های آموزشی داشته باشند همچنین باید مجهز به سرپوش باشد. اگر نمی‌توانیم پارک‌های بانوان تعریف شده ایجاد کنیم همان بهتر که به پارک خانواده تبدیل شوند تا مردم از آن استفاده کنند.

مدیرکل  امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان با اشاره به مشکل پارک حجاب و کانون فرهنگی اجتماعی اهواز تصریح می کند: این پارک دچار مسائل حقوقی است. در خصوص بهره‌برداری از این پارک قراردادی بین شهرداری اهواز و یک فرد بسته  شده که فسخ قرارداد تنها از سوی آن فرد ممکن است، و در حال حاضر این مکان به دست یک مرد اداره می‌شود.

پس لازم است معاونت  فرهنگی – اجتماعی شهرداری اهواز  و متولیان امور اداره شهرها ایجاد زمینه تفریح مناسب، مطبوع، سالم و سازنده برای فرد و جامعه را در دستور کار خود قرار دهند و در این مورد مخصوصا دختران و زنان را از یاد نبرند.

تفریحات سالم و ورزش  می تواند فرصتی برای کارها و فعالیت هایی مثبت و سازنده ای باشد که به فرد امکان رشد و شکوفایی می دهد و برای جامعه هم مفید است. پس چرا غالبا  اوقات فراغت برای افراد معنای بیهودگی و بطالت را می دهد و برای جامعه هم موجب آسیب و دردسر می شود. شاید چون آن را جدی نگرفته ایم، و این مخصوصا به مسئولین امورشهری و متصدیان فرهنگی بر می گردد
    
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: