کد خبر: ۲۸۰۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲:۲۲ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
گزارش اختصاصی آراس از رشد فزاینده تکدی گری در اهواز
بی عملی و بی برنامگی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز در جهت جمع آوری و اسکان متکدیان را می توان در متر به متر کنار خیابان های کلانشهر اهواز مشاهده کرد.براستی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر اهواز چه پاسخی برای رشد روزافزون متکدیان و تبعات منفی مترتب بر آن دارد؟
به صدا درآمدن زنگ خطر کاهش سن متکدیان در اهواز / اظهار نظر فرافکنانه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز / اراده جدی برای جمع آوری و ساماندهی متکدیان در اهواز دیده نمی شود/ اهواز بهشت متکدیان/ معاونت اجتماعی شهرداری اهواز پاسخگو باشد

گزارش: شکوفه پایدار

پدیده تکدی گری و حضور گدایان در شهرهای بزرگ نظیر تهران، اهواز و دیگر کلانشهرهای کشور به یکی از ناهنجاری های اجتماعی تبدیل شده است.  

ظهور و بروز این پدیده نابهنجار مربوط به یکی دوساله اخیر نیست بلکه با یک جستجوی معمولی در موتورهای جستجوگر با انبوهی از مقالات، مصاحبه ها، گزارشات و تحلیل ها در این زمینه مواجه می شویم.

 در همه این سال ها مسئولان ذیربط بارها از تلاش های خود برای جمع آوری متکدیان و حل این مسئله و در  مقاطعی هم  در اظهارنظرهای عاجزانه  اعلام ناتوانی خود را از حل این مسئله اعلام کرده اند.

برخی از کارشناسان مسایل اجتماعی  این پدیده را ناشی از شرایط معیشتی نامناسب متکدیان می دانند. برخی دیگر به سازمان یافته بودن متکدیان اعتقاد دارند و برخی نیز بر این باورند که این مشکل زیر ساختی و ساختاری است و تا زمانی که معضلات ریشه ای و پایه ای کشور مرتفع نشود پدیده تکدی گری نیز رفع نخواهد شد. 

بارها مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر اهواز از طرح های ضربتی در جهت رفع این معضل در این کلانشهر خبر دادند اما واقعیت جامعه نیز پذیرفته است که مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرداری در این خصوص نتوانستند موضوع را به شکل ریشه ای و دائمی مرتفع کنند. 

در حالی که معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز در گفتگو با یکی از پایگاه های خبری در اظهار نظری فرار به جلو و فرافکنانه ریشه حل نشدن پدیده نابهنجار تکدی گری را دل رحمی و خون گرمی شهروندان اهوازی می داند و در واکنشی عجیب و قابل تامل بدون آنکه به اقدامات این معاونت در زمینه جمع آوری متکدیان در سطح شهر اهواز اشاره کند فقط و تنها فقط گسترش روزانه این معضل را نشات گرفته از عواطف و احساسات لطیف و نوع دوستانه شهروندان اهوازی می داند.این در حالی است که شهری مانند تبریز سال هاست که با استفاده از سازمان های مردم نهاد و هم افزایی همه دستگاه های خدماتی فرهنگی و اجتماعی توانسته است به عنوان جذاب و قابل تقدیر شهری بدون گدا دست یابد.

بی عملی و بی برنامگی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز در جهت جمع آوری و اسکان متکدیان  را می توان در متر به متر کنار خیابان های کلانشهر اهواز مشاهده کرد.براستی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهر اهواز چه پاسخی برای رشد روزافزون متکدیان و تبعات منفی مترتب بر آن دارد؟

رشد روزافزون متکدیان در شهر اهواز ضمن اینکه جلوه نامناسبی را پیش روی شهروندان و حتی مسافران دیگر استان ها می گذارد موجبات آزردگی روانی و آلودگی بصری را به همراه دارد. 

در این میان افزایش متکدیان خارجی نیز در سطح شهر اهواز مزید بر علت شده است. یکی از وظایف معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز آگاه سازی شهروندان اهوازی در این زمینه است این معاونت تاکنون چه برنامه هایی در جهت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی شفاف در خصوص سازمان یافته بودن برخی متکدیان ، خارجی بودن آن ها و حتی در موارد بسیاری شیادی و غیر واقعی بودن گدایان به شهروندان اهوازی داشته است؟

 آیا در این خصوص از نظرات جامعه شناسان و اساتید  دانشگاه شهید چمران و دیگر مراکز علمی اهواز بهره جسته اند؟ اینکه تنها به این جمله بسنده شود که حل مسئله تکدی گری در توان شهرداری اهواز نیست کافی است؟

بارها از درآمدهای سرشار متکدیان در کلانشهر ها از جمله اهواز در رسانه ها  رونمایی می شود، چرا این موضوع  توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز برای  شهروندان به خوبی تشریح نمی شود تا از رشد فزاینده متکدیان در این کلانشهر کاسته شود ؟

آیا کاهش سن تکدی گری در کلانشهر اهواز برای مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهرداری نگران کننده نیست؟

آیا رشد فزاینده دختران و زنان متکدی در شهر اهواز زنگ خطری برای آینده اجتماعی این کلانشهر به حساب نمی آید؟

 چه زمانی باید همه ابعاد پیچیده تکدی گری در کلانشهری مانند اهواز برای شهروندان بازگو شود؟ از سوی دیگر باید این مسئله نیز مورد توجه قرار گیرد که تلاش بدون پشتوانه کارشناسی در جهت جمع آوری متکدیان می تواند به حذف افراد ضعیف و واقعا مستمند منجر شود.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز: عزم و اراده ای درر معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز  برای جمع آوری و ساماندهی متکدیان دیده نمی شود

مهرداد شریفی رییس مرکز بهداشت غرب اهواز در خصوص پدیده تکدی گری و روند افزایش آن در اهواز می گوید: از فقر و تنگدستی ، جمع آوری مقطعی متکدیان از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز  ؛ خلا قانونی و عواطف و احساسات شهروندان می توان به عنوان چهار علت روند افزایشی متکدیان در اهواز نام برد. 

این مقام مسئول با انتقاد از کمک های نقدی شهروندان به متکدیان بدون شناخت کافی از شرایط آنان در سطح شهر اهواز اشاره می کند و می گوید: جهت برخورد قاطع و اصولی با متکدیان دچار خلا قانونی هستیم. قانون در این مورد سکوت کرده است بنابراین پس از اسکان موقت و مقطعی در مرکز نگهداری متکدیان بار دیگر آنان به جامعه بازگردانده می شوند.

شریفی از بیکاری و فقر مفرط به عنوان یکی دیگر از علت های رشد تکدی گری در کلانشهر اهواز یاد کرد و ادامه می دهد: همچنین به  متکدیان مهاجر خارجی نیز باید در این خصوص  اشاره کرد. علاوه بر اینکه حضور متکدیان خارجی باعث جلوه های بصری نابهنجار در اهواز شده است احتمال اینکه متکدیان خارجی ناقل بیماری های واگیردار و خطرناکی باشند نیز به شدت وجود دارد. خطر دیگری که متکدیان را تهدید می کند خطر مرگ بر اثر تصادف و یا حوادثی مشابه درگیری و... است.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز اذعان می کند: متاسفانه عزم و اراده ای از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی کلانشهر اهواز جهت جمع آوری و ساماندهی  متکدیان از سطح شهر دیده نمی شود. طرح های ضربتی و مقطعی نیز چاره ساز نیست. نبود برنامه ریزی مناسب و کارشناسی باعث عدم تعیین تکلیف متکدیان در اهواز شده است.

شریفی تاکید می کند: به نظر می رسد سازمان های حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی با همکار دیگر دستگاه ها مانند معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دیگر دستگاه های متولی باید طرح  غربالگری متکدیان را آغاز کنند.

او می افزاید: اسکان بدون تفکیک به لحاظ سلامت جسمی و روانی نیز مضر به حال جامعه است باید متکدیان که دارای بیماری های عفونی و واگیردار هستند از سایرین جدا شوند. 

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز در پایان از اعلام آمادگی مرکز متبوع خود جهت همکاری با دیگر سازمان های متولی در راستای جمع آوری متکدیان خبر می دهد و می گوید: مرکز بهداشت غرب اهواز در همه ابعاد درمانی و غربالگری متکدیان اعلام آمادگی می کند.

اگر شهرداری اهواز به رسالت خود در این زمینه عمل کند دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز به عنوان یکی از بازوان این نهاد خدماتی و اجتماعی در کنار آنان به ایفا نقش خود خواهد پرداخت.


معاون مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان : معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز طرحی جامع و مدون برای جمع آوری و ساماندهی متکدیان تدوین کند

دکتر یعقوب شلیش پور معاون اجتماعی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان نیز در این باره می گوید:  اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استاندار ی خوزستان با همکاری شهرداری اهواز جهت جمع آوری و اسکان متکدیان جلسات متعددی را برگزار کرده است. در این زمینه مکاتبات فراوانی با فرمانداری و شهرداری اهواز صورت گرفته است. متاسفانه بخش قابل توجهی از متکدیان از استان های دیگر کشور وارد خوزستان می شود. در این زمینه تمهیداتی جهت جلوگیری از ورود متکدیان از دیگر استان ها به خوزستان اندیشیده و عملیاتی شده است.

او ادامه می دهد: همچنین شاهد ورود متکدیان از دیگر کشورهای همسایه جمهوری اسلامی به کشور هستیم که در این زمینه نیز مکاتباتی با نمایندگی وزارت خارجه در خوزستان انجام گرفته است. 

معاون مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان  می گوید: البته تنها متکدیان خارجی در این استان وجود ندارند بلکه متکدیان بومی نیز متاسفانه آماری قابل توجهی به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول اشاره می کند: رشد این پدیده دلایل متعددی دارد، عواملی نظیر عدم برنامه ریزی دراز مدت ؛ از بین رفتن قبح تکدی گری ، افزایش بیکاری و عدم درآمد کافی سرپرستان خانوار و اعتیاد از علت های رشد تکدی گری در خوزستان است.

این مقام مسئول در ادامه معتقد است که آمار متکدیان در اهواز به طور روزانه متغیر است . باید متکدیان نیازمند و شیاد را تفکیک کرد، کودکان کار را نمی توان متکدی نامید.

این استاد دانشگاه با اشاره به شهر تبریز به عنوان شهری بدون گدا عنوان می کند: در این زمینه طرح جامعی برای شناسایی، جمع آوری، اسکان و غربالگری متکدیان در استانداری در حال تدوین است. در این طرح بحث تامین شغل و بازگشت سالم آنان به جامعه نیز دیده شده است. همچنین قرار است استاندار خوزستان به همراه مدیرکل امور اجتماعی استانداری جهت آشنایی با متدهای اجرا شده شهر تبریز و تحقق "شهر بدون گدا" به استان آذربایجان شرقی سفری داشته باشند. می توان با بومی سازی اقداماتی که در تبریز انجام گرفت در کلانشهر اهواز نیز پیاده کرد تا شاهد شهری بدون گدا در این کلانشهر باشیم. 

معاون مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان ادامه می دهد: در جهت جمع آوری و ساماندهی متکدیان تا کنون اقدامات مشترکی با شهرداری اهواز و دیگر نهاد های متولی صورت گرفته است. اما کافی نیست. با توجه به اینکه این پدیده در حال رشد و نمو است و طرح های ضربتی نیز پاسخگو نیست باید برنامه ریزی ما به عدم بازگشت آنان پس از زمان اسکان موقت شان در اردوگاه ها بیانجامد.

این مدرس دانشگاه می گوید :  متاسفانه به دلیل درآمد حاصل از تکدی گری متکدیان دوباره به این کار مبادرت می ورزند که باید در این زمینه آموزش های لازم به آنان داده شود، اجرای طرح جامع و ایجاد اشتغال مناسب برای امرار معاش متکدیان نیاز به اعتبارات خاص خود دارد.  

او می افزاید: جمع آوری و ساماندهی متکدیان نیاز به اقدام مشترک همه دستگاه های متولی دارد. به نظر می رسد حلقه مفقوده این پدیده عدم همکاری شهروندان اهوازی است. شهروندان باید از کمک کردن به متکدیان خیابانی به شدت پرهیز کنند، شهروندان می بایست کمک های خود را به کمیته امداد و یا دیگر سازمان های حمایتی واریز کنند. اگر مردم به متکدیان خیابانی کمک نکنند به مرور زمان شاهد کاهش و توقف این پدیده خواهیم بود. تا زمانی که این زنجیره یعنی داشتن برنامه ؛طرح جامع  و همکاری همه دستگاه های متولی و همیاری مردم نباشد این پدیده شوم از جامعه زدوده نخواهد شد. 

اظهار نگرانی عضو شورای شهر اهواز از رشد فزاینده تکدی گری در اهواز

حسین حیدری عضو شورای شهر اهواز با اذعان به روند نگران کننده افزایش تعداد متکدیان در استان خوزستان می گوید: جمع آوری متکدیان از سطح شهر اهواز بر عهده شهرداری اهواز است، شهرداری موظف است متکدیان را از سطح شهر جمع آوری و در اردوگاه به طور موقت اسکان دهد سایر دستگاه های متولی باید جهت تعیین تکلیف نهایی آنان، تامین حداقل های زندگی و  سایر آموزش های لازم اقدام کنند. متاسفانه دستگاه های متولی در این زمینه همکاری لازم را با شهرداری ندارند. 

او ادامه می دهد: زدودن این پدیده هم افزایی و اقدام مشترک و زنجیره وار سایر دستگاه های متولی را می طلبد. شهرداری اهواز به تنهایی قادر به حل ریشه ای این مشکل نخواهد بود. وظیفه ای که قانون بر عهده شهرداری گذاشته است جمع آوری و اسکان موقت متکدیان می باشد. 

این عضو شورای  شهر اهواز می افزاید:  برای جلوگیری از رشد رورافزون متکدیان در کلانشهر اهواز شهروندان اهوازی نقش موثر و تعیین کننده ای دارند، به این شکل که مردم اهواز می توانند با کمک نکردن به متکدیان قدم مهمی در راستای ریشه کن شدن این پدیده زشت در جامعه بردارند.

حیدری می افزاید : اگر متکدیان نتوانند از این راه درآمد کافی داشته باشند به طور طبیعی از ادامه این اقدام ناشایست در جامعه خودداری می کنند و کم کم این پدیده در جامعه رخت خواهد بست. مردم می توانند کمک های نقدی و غیر نقدی خود را از طریق ارتباط با موسسات خیریه و یا سازمان های که برای خدمت رسانی به نیازمندان تشکیل شده اند انجام دهند.

حیدری می گوید: این کار باعث تحقق نیت آنان که همانا کمک به نیازمندان و اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه است خواهد شد. تا زمانی که مردم با کمک های بی رویه خود به متکدیان ادامه بدهند گسترش و رشد این پدیده را دراهواز شاهد خواهیم بود. به طور متوسط هر متکدی در اهواز روزانه 40 تا 50 هزار تومن درآمد دارد. این درآمد باعث بی پروایی در ادامه دادن به این اقدام قبیح می شود. شهروندان اهوازی بنابر عواطف و مهربانی خود ناخواسته به ترویج تکدی گری در اهواز کمک می کنند. 

عضو شورای شهر اهواز تاکید می کند: همه دستگاه های متولی باید شهرداری را در این زمینه تنها نگذارند، مردم نیز باید از کمک کردن به متکدیان اجتناب کنند ، در این میان نباید از شرایط سخت اقتصادی این روزها نیز غافل شد. آنچه مسلم است شهرداری باید در انجام وظیفه خود در این زمینه که همانا جمع آوری و اسکان موقت متکدیان است جدیت بیشتری به خرج دهد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار