کد خبر: ۲۸۰۲۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۰ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
گزارش اختصاصی آراس از نکوداشت روز خبرنگار در استان خوزستان:
این آیین متفاوت از سال های گذشته که اکثر آیتم های مراسم به سخنرانی های مسئولان استان اختصاص می یافت شاهد نقش آفرینی خبرنگاران و عکاسان پررنگ تر همیشه بودیم. به طوری که خبرنگاران و عکاسان در روز خود در کانون توجه برنامه های این آیین قرار گرفته بودند.
گزارش_ شکوفه پایدارنکوداشت روز خبرنگار برای نخستین بار با کیفیتی متفاوت و با حضور پرزنگ خبرنگاران، نویسندگان، عکاسان، پیشکسوتان و فعالان رسانه های استان و سرانجام برخی مدیران دستگاه های اجرایی استان و در صدر آنان نماینده عالی دولت در استان با شکوه خاصی در سالن همایش های بین المللی گیت بوستان سازمان آب و برق خوزستان برگزار شد.

این بار خبرنگاران در کانون توجه مسئولان/ روز

برنامه ریزی جامع و تدوین برنامه های متنوع و جذاب  برای نکوداشت روز خبرنگار  به فاصله یک هفته تا رسیدن به روز خبرنگار از جمله ویژگی هایی  است که پیش از این در استان خوزستان سابقه نداشته است  امسال به همت خانه مطبوعات استان خوزستان اما  انجام گرفت. 

بر این اساس برگزاری دو دوره آموزشی  با موضوعات هنر خوب سخن گفتن ( تکنیک های ارائه مطلب و سخنرانی موثر و گزارش نویسی) با حضور دکتر علیرضا مخبر دزفولی و دکتر زینب شریفی از اساتید روزنامه نگاری در استان خوزستان در راستای ارتقای سطح سواد رسانه ای و بهره گیری از دانش های مرتبط با مباحث روز جامعه رسانه ای برای خبرنگاران خوزستانی برگزار شد.

همچنین برگزاری نشستی تحت عنوان تریبون آزاد که یک روز قبل از برگزاری روز خبرنگار در سالن همایش های بین المللی گیت بوستان برگزار شد نیز از برنامه های مفید نکوداشت روز خبرنگار در سال جاری بود.

در این نشست خبرنگاران و اصحاب رسانه به طور مستقیم و رودررو سوالات، ابهامات ، شبهات و دغدغه های خود را با مسئولان دستگاه های اجرایی و مدیران روابط عمومی آنان در میان گذاشتند. 

آیین نام گزاری، رونمایی و بهره برداری از بوستان خبرنگار در بلوار ساحلی اهواز که به همت شورای شهر و شهرداری اهواز  انجام شده بود نیز از ویژگی های نکوداشت روز خبرنگار در سال جاری بود.

و سرانجام در روز 17 مرداد ماه و در ساعت 18 خبرنگاران، نویسندگان، پیشکسوتان، عکاسان و سردبیران  در کنار خانواده های خود در سالن همایش های بین المللی گیت بوستان سازمان اب و برق خوزستان  گرد هم آمدند تا به همراه استاندار خوزستان و برخی از مدیران دستگاه های اجرایی استان آیین نکوداشت روز خبرنگار را برگزار کنند.

در این آیین به ابتکار شهرام ملکی نیا مجری برنامه،  متفاوت از سال های گذشته که اکثر آیتم های مراسم به سخنرانی های مسئولان استان اختصاص می یافت شاهد نقش آفرینی خبرنگاران و عکاسان پررنگ تر همیشه بودیم. به طوری که خبرنگاران و عکاسان در روز خود در کانون توجه برنامه های این آیین قرار گرفته بودند. 

گزارش تصویری/  آیین گرامیداشت روز خبرنگار

اجرای متفاوت و صمیمی شهرام ملکی نیا مجری توانمند و جسور  صدا و سیمای مرکز خوزستان که خود دانش آموخته علم ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی تهران است به غنای این مراسم افزوده بود. 

در این جشن در قالب پخش یک نماهنگ، یکی از قطعات مشهور سالار عقیلی هنرمند محبوب کشورمان توسط خبرنگاران لب خوانی شد ، این ابتکار از سوی مجری خوش ذوق و خوش فکر برنامه شهرام ملکی نیا مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

نماهنگ خواندن اخبار فیک ( غلو آمیز) و بیان خاطرات فان (طنز آمیز) از سوی خبرنگاران از دیگر آیتم های جذاب و دیدنی این ایین بود.به طوری که پخش این کلیپ موجبات انبساط خاطر و شادی خبرنگاران حاضر در این آیین را به همراه داشت.

 یبان طنز آلود همراه با خنده های خبرنگاران در هنگام خواندن اخبار فیک نظیر اینکه معضل ریزگردها برای همیشه از استان مرتفع شد، قیمت پراید به 15 میلیون رسید ، تمامی خبرنگاران به استخدام دستگاه های دولتی درآمدند ، آب سدگنوند علیا شیرین می شود و فلرهای نفتی از استان برچیده شدند توسط خبرنگاران موجی از خنده و شادی سالن را احاطه کرد.

بیان خاطرات شیرین و فان از سوی خبرنگاران چنان با آب و تاب و جذاب بازگو می شد که مورد استقبال مسئولان و خبرنگاران حاضر در مراسم قرار گرفت به طوری که بعد از مراسم نیز نقل این خاطرات ادامه داشت. 

شهرام ملکی نیا مجری این مراسم در فواصل مختلف بر اتحاد و همدلی و همگرایی اقوام مختلف در استان تاکید می کرد، پخش موسیقی فولکلور( بومی- محلی) از دو قوم عرب و بختیاری در این آیین نیز مورد توجه حضار قرار گرفت.

در این آیین منصور کتانباف شهردار کلانشهر اهواز، محمد جعفر فلسفی رییس شورای کلانشهر اهواز ، شهاب رزمی مدیر کل بازرسی و امور حقوقی استانداری خوزستان، سعید رضوانی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان،محمدرضا ایزدی عضو شورای شهر اهواز،  رضا کیانی مشاور فرهنگی و هنری استاندار خوزستان، مهدی مکارمی دستیار فرهنگی و اجتماعی استاندار، شهریار آرین نژاد مجری جسور و شجاع صدا و سیمای مرکز استان، وصی عبدالهی از دیگر مجریان رسانه ملی و دکتر جهانمیر پیشبین از اساتید دانشگاه چمران از مهمانان ویژه این مراسم بودند. 

گزارش تصویری/  آیین گرامیداشت روز خبرنگار

استاندار : رسانه‌ها تریبون افکار و گفتمان مردم و ناظر بر اجرای امور در جامعه هستند

دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان که در سال های اخیر پای ثابت حضور در آیین های نکوداشت روز خبرنگار بوده است در این مراسم گفت: رسانه های مدنی، مستقل و قدرتمند مانع شکل گیری فساد در جامعه می شود و اگر رسانه ها با جدیت و تمام قد بر امور جامعه نظارت کنند، کارشناسانه نقد و تحلیل کنند و با نگرشی جامع پرسشگری را ترویج دهند ریشه فساد با همه ابعاد آن در کشور خشکانده می شود.

او که در بدو انتصاب خود به عنوان نماینده عالی دولت در استان طرح هرگونه شکایت از خبرنگاران را در محاکم قضایی از سوی مدیران دستگاه های اجرایی استان منع کرده بود در ادامه بیان داشت: دستیابی به پیشرفت ، سربلندی و بهروزی کشور و نیز صیانت از منافع ملی و مصالح مردم و دستاوردهای انقلاب جز با حقیقت طلبی ، صداقت، امانت داری و تلاش مسئولانه خبرنگاران در عرصه اطلاع رسانی امکان پذیر نیست.

شریعتی یادآور شد:  بدون تردید رسیدن به توسعه متوازن و پایدار و استحکام بنیان‌های فرهنگی و اجتماعی در دنیای امروز که به دهکده جهانی مشهور شده تنها در سایه وجود رسانه‌های بیدار و آگاه و هم‌افزایی همه اقشار جامعه دست یافتنی است که در این میان خبرنگاران در دنیای پیچیده امروز عنصر آگاهی‌بخشی با رکن پیشرفت و توسعه پایدار کشور هستند. 

او  با بیان این که رسانه‌ها تریبون افکار و گفتمان مردم و نیز ناظر بر اجرای امور در جامعه هستند و به واسطه جایگاهی که در بطن جامعه دارند همواره مورد اعتماد افکار عمومی هستند تاکید کرد: تمام مسوولان باید از نقد رسانه‌های مستقل و آزاد که ابزار نقادی هستند استقبال کنند. 

 رییس شورای فرهنگی و اجتماعی خوزستان در پایان گفت: از همه خبرنگاران ، به خصوص خانه مطبوعات، که یک هفته تمام را برای برگزاری این مراسم باشکوه کوشش کرده بود و در حوزه‌های مختلف برنامه‌های متنوعی را برای عزیزان خبرنگار و فعالان حوزه رسانه  به اجرا درآوردند تشکر ویژه دارم و امیدوارم که این گونه برنامه‌ها سال های آتی در دوره‌های مختلف برگزار شود تا بر غنای علمی و توان عزیزان رسانه افزوده شود. 

گزارش تصویری/  آیین گرامیداشت روز خبرنگار

جوروند: هیات منصفه مطبوعات استان خوزستان تشکیل می شود

در ادامه این آیین محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان که به همراه معاونین و مدیران ستادی خود در این آیین از ابتدا تا انتها حضور داشت در سخنان خود به طرح مطالبات اصحاب رسانه استان پرداخت.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان  استان خوزستان با داشتن 137 نشریه بعد از تهران در جایگاه دوم قرار دارد و این تلاطم، تکاپو و نشاطی که در حوزه مطبوعات در استان خوزستان وجود دارد، مرهون همین زحمات خبرنگاران بی‌نام و نشانی است که انعکاس اخبار بی‌شمار آنها را هر روز به چشم می‌بینیم. 

جوروند به معضل تامین کاغذ نشریات استان اشاره داشت و خواستار حل این مشکل با اختصاص سهمیه کاغذ از سوی شرکت کاغذسازی پارس اهواز شد. متولی رسانه های استان همچنین خطاب به استاندار گفت: از نماینده عالی دولت در استان می خواهم در سفرهای وزرا و معاونین رییس جمهور امکان حضور گسترده تر و فراگیر خبرنگاران از رسانه های مختلف استان با گرایشات متنوع  را برای پوشش متنوع تر و فراگیر را در استانداری و شهرستان های استان فراهم کند.

جوروند در خصوص موضوع عدم طرح شکایت از خبرنگاران اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر شکایت از خبرنگاران به درصد بسیار ناچیزی نزول پیدا کرده است و با تشکیل هیات منصفه مطبوعات و راه‌اندازی آن تا حدودی مشکلات در این زمینه مرتفع شده است. پیش از این مشکلی که با آن روبه‌رو بودیم این بود که خبرنگارانی که در شهرستان‌ها از آنها شکایت می‌شد در دادگاه و دادگستری همان شهرستان احضار می‌شدند. بنابر این با مکاتبه‌ای که با ریاست دادگستری خوزستان داشتیم قرار بر این شد که از این پس تمام شکایت‌ها به مرکز استان و به هیات منفصفه مطبوعات ارجاع داده شود و حتی پیشنهاد شده برای این که خبرنگار به دادگاه و دادسرا احضار نشود به پرونده او در شورای حل اختلاف رسیدگی کنند. 

حسین نژادیان: تغییر اساسنامه خانه مطبوعات در آینده نزدیک

حسین حسین نژادیان رییس هیات مدیره خانه مطبوعات خوزستان نیز که به همراه مدیر و اعضای هیات مدیره خانه میزبان این آیین بود  با قدردانی از خبرنگاران برای حضور در این مراسم اظهار کرد: امروز به عنوان ارج نهادن تمام زحمات خبرنگاران، نویسندگان، مدیران مسوول، سردبیران و همه عزیزانی که در تمام رسانه‌های استان خوزستان تلاش می‌کنند حضور پیدا کردیم تا بتوانیم برای برگزاری جشنی شکوهمند در کنار شما باشیم.

رییس هیات مدیره خانه مطبوعات خوزستان همچنین در خصوص تشکیل خانه مطبوعات خاطرنشان کرد: خانه مطبوعات سال گذشته که برای دومین بار راه‌اندازی و از طریق معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای اولین بار در سطح کشور انتخابات آن با 168 نفر عضو به شکل الکترونیک انجام شد و اعضای هیات مدیره که شامل هفت نفر همراه با 2 نفر بازرس و یک نفر مدیر خانه هیات مدیره خانه مطبوعات را تشکیل می‌دهند شروع به کار کرد. 

حسین نژادیان در پایان از تغییر اساسنامه خانه مطبوعات در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با تغییراتی که بزودی در اساسنامه خانه مطبوعات در سراسر کشور و به تبع در خوزستان اعمال می شود شاهد شرایط آسان تری برای عضویت سایر فعالان رسانه ای که تاکنون موفق نشده اند به عضویت این خانه دربیایند خواهیم بود. 

همچنین در این آیین یاد و خاطره شهدا و درگذشتگان اصحاب رسانه گرامی داشته شد.

حضور خبرنگاران در کنار دیگر اعضای  خانواده هایشان  که با صبوری خود ساعات طولانی عدم حضور خبرنگاران به جهت شغلی در کانون گرم خانواده را تحمل می کنند در این آیین چشم نوازی می کرد. 

در پایان این آیین از فراخوان جشنواره مطبوعات استان که قرار است در آذر ماه سال جاری برگزار شود، رونمایی شد.

گزارش تصویری/  آیین گرامیداشت روز خبرنگار

گزارش تصویری/  آیین گرامیداشت روز خبرنگار
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار