کد خبر: ۲۷۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۹ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
موضوع قابل تامل دیگر این است که کشور سوریه که دچار جنگ داخلی گردیده است و بدترین تحریم‌ها را از سوی آمریکا و اروپا تحمل می کند ارزش پول این کشور به نسبت ایران خیلی کمتر کاهش یافته است و می توان گفت به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست.
معیشت مردم یک کشور به چند کلمه از مرد ۸۰ ساله ای گره خورده که در اوقات بیکاری در توییتر توییت می کند! یادداشتی از مهدی قمر

ظاهرا ترامپ با روحیات احساسی مردم ایران و بی بند و باری در حوزه اقتصادی این کشور آشناست که تنها با یک اظهار نظر فضای اقتصادی یک کشور را بر هم میزند و سفره و معیشت مردم یک کشور به چند کلمه مرد ۸۰ ساله ای گره خورده که در اوقات بیکاری در توییتر توییت میکند!

افزایش بی حساب و کتاب قیمت ارز در کشور و به تبع آن افزایش قیمت طلا و سکه موضوعی است که اخیراً صحبت تمام محافل گشته است. افزایش قیمت ارز باعث افزایش قیمت انواع و اقسام کالاها از جمله کالاهای ضروری گردیده و در واقع باعث فلج شدن زندگی بسیاری از مردم که از قشر کم درآمد یا حتی متوسط جامعه می‌باشند شده است. این موضوع و ناتوانی مردم برای تهیه اقلام مورد نیاز زندگی تا جایی فشار آورده است که اخیراً باعث به وجود آمدن تجمعاتی اعتراضی از سوی مردم گردیده و موضوع از یک بحران اقتصادی تبدیل به یک بحران امنیتی گشته است. اما سوال اینجاست که ریشه این مشکلات به کجا برمی گردد؟

از زمانی که ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد و از زمانی که اقدامات رئیس جمهور جدید آمریکا و اظهارنظرهای وی که بیشتر شبیه به شوخی و یا جوک بود باعث شد افرادی که قصد داشتند از آب گل آلود ماهی بگیرند و حس کردند فضای گل آلود سیاسی ایران و جهان موقعیتی است تا از آن ماهی صید کنند، دست به کار شدند تا بتوانند و از این فضای مسموم و آلوده بیشترین بهره برداری را بکنند و افراد دیگری از مردم وارد بازی کثیف این اشخاص شوند و با دستپاچگی سرمایه های خود را در بازارهای هدف این دلالان نمایند. درست از زمانی که توییت های خنده دار ترامپ در تهدید به تحریم علیه ایران شروع گردید هر روز صرافی ها محل رفت و آمد افرادی بود که به این اماکن هجوم آورده بودند تا اقدام به خرید ارز یا سکه کنند، هر روز که بر اظهارنظرهای خنده دار ترامپ افزوده میشد بر صف حضور مردم در صرافی ها نیز افزوده می گردید .

تا جایی که سیب افزایش قیمت ارز و طلا روز به روز افزایش می یافت و قیمت ارز در کمتر از ۶ ماه از ۳۶۰۰ تومان به بیش از ۱۱ هزار تومان افزایش یافت.

ولی آیا تحریم های آمریکا که فعلا فقط در حد تهدید است تا این حد می تواند در افزایش قیمت دلار و طلا تاثیر گذار باشد؟

نکته قابل توجه این است که آمریکا دولت ترکیه را هم نه تنها به تحریم تهدید کرد بلکه تحریم هایی را علیه این کشور نیز آغاز نمود اما تحریم های آمریکا علیه دولت ترکیه تنها ۱۰ درصد باعث افزایش قیمت دلار در این کشور شد و این درحالی است که تهدید ترامپ که بیشتر به صورت توییت و جملات طنز آمیز مطرح می گردید از شش ماه گذشته تاکنون بیش از ۲۰۰ درصد دلار آمریکا را در ایران گران کرده است.

موضوع قابل تامل دیگر این است که کشور سوریه که دچار جنگ داخلی گردیده است و بدترین تحریم‌ها را از سوی آمریکا و اروپا تحمل می کند ارزش پول این کشور به نسبت ایران خیلی کمتر کاهش یافته است و می توان گفت به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست.

پس مبتوان به این نتیجه رسید که تحریم های آمریکا به هیچ عنوان نمی تواند تا این حد بر اقتصاد کشور صدمه بزند. بی‌شک تحریم‌ها به اقتصاد لطمه وارد می کند اما تا این حد افزایش قیمت طلا و دلار در کشور نمی‌تواند صددرصد مربوط به تحریم‌ها باشد در واقع می توان گفت بازی دلالانی است که قصد داشتند از آب گل آلود ماهی بگیرند و همچنین حضور مردمی است که با دستپاچگی وارد بازی از قبل طراحی شده دلالان شدند و سرمایه خود را به طور عجیبی و غیر قابل کنترل وارد بازار ارز و سکه کردند .

البته نمی توان منکر این هم شد که دولت هیچ نقشی در این بی ثباتی نداشته است قطعاً دولت چنانچه مدیریت و با فساد مقابله می‌کرد و فضای اقتصادی را تحت کنترل می‌گرفت موضوع به چنین جایی کشیده نمی‌شد. یکی از عواملی که دولت در آن کوتاهی کرد و یا می‌توان گفت اشتباه کرد و باعث شد حجم زیادی از سرمایه مردم سرگردان باشد و به راحتی و با تاکتیک دلالان و سو استفاده کننده ها به سمت بازار ارز و سکه کشیده شود.

موضوع دیگری که دولت در آن اشتباه کرد این بود که همزمان با واگذاری سپرده های مردم سود بانکی در بانکهای دولتی و بانکهای مجاز پایین آورده شد تا مردم سپرده های خود را از بانک ها بیرون بکشند و حجم زیادی از سرمایه ها دست مردم سرگردان بماند.که البته باز هم تنها علت این دو مورد نبود ولی یکی از عوامل کشیده شدن سرمایه ها به سمت بازار ارز و سکه بود.

در هر صورت ظاهرا ترامپ با روحیات احساسی مردم ایران و بی بند و باری در حوزه اقتصادی این کشور آشناست که تنها با یک اظهار نظر فضای اقتصادی یک کشور را بر هم میزند و سفره و معیشت مردم یک کشور به چند کلمه مرد ۸۰ ساله ای گره خورده که در اوقات بیکاری در توییتر توییت میکند!

مهدی قمر _ مدیر مسئول پایگاه خبری جنوب فردا
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار