کد خبر: ۲۷۸۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۵ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۷
بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار به شماره 5558/503/96 مورخ 3/11/1396 مقرر گردیده است لاشه گوشت گوسفند با احتساب هزینه های عاملین توزیع به قیمت هر کیلوگرم 33700 تومان بین مصرف کنندگان نهایی یعنی همانا مردم شریف خوزستان توزیع گردد
احتراماً، با عنایت به خبر منتشر شده با تیتر« دخالت و سوء مدیریت مدیر عامل پشتیبانی امور دام کشور عامل افزایش قیمت گوشت گوسفندی در خوزستان . » بدینوسیله توضیحات مرتبط با خبر فوق به منظور تنویر افکار عمومی ارسال میگردد . خواهشمند است بر اساس ماده 23 قانون مطبوعات ترتیبی اتخاذ فرمائید توضیحات این شرکت به نحو مقتضی و مناسب منتشر و در اختیار عموم قرار داده شود .

  نظر به ضرورت تامین گوشت گوسفند وارداتی به منظور تنظیم بازار برای تمامی استانهای کشور از دی ماه سال گذشته با تخصیص 15 تن سهمیه در هفته به استان خوزستان آغازگردید. استان خوزستان به دلیل شرایط اقلیمی ، اجتماعی ، اقتصادی و .... با تخصیص 15 تن در هفته نسبت به سایر استانها در اولویت توزیع قرار گرفت . اما بنا به دلایل ذیل تمامی اقدامات صورت گرفته از اثرپذیری لازم برخوردار نبوده است :

1) برای واردات و توزیع گوشت گوسفندی وارداتی به طور متوسط و به ازای هر کیلوگرم حدود 70 هزار ریال (شامل یارانه ریالی و ارزی) به طور مستقیم به وارد کننده پرداخت میگردد تا این ما به التفاوت موجبات تعدیل قیمت و بهره مندی شهروندان خوزستانی از گوشت ارزان را فراهم نماید . متاسفانه علیرغم تاکید درجلسات حضوری ومکاتبات انجام گرفته، مسئولین استانداری خوزستان ( به ویژه مدیر کل اقتصادی استانداری ) نه تنها نظارت بر دسترسی مردم به این گوشت صورت نداده اند بلکه موجبات ایجاد انحصار در توزیع به یک شخص خاص و اعمال قیمت های بالاتر از مصوبات تنظیم بازار کشور را فراهم نمودند .

2) برخلاف مصوبات کارگروه تنظیم بازار کشور مباشر توزیع استان که می بایست فردی شناخته شده، با تجربه ، دارای امکانات نگهداری ، حمل و به ویژه از شبکه توزیع گوشت برخوردار بوده و از سوی سازمان جهادکشاورزی و سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان معرفی شود ، فردی با سابقه  فعالیت در حوزه قیر و آسفالت که هیچ تخصصی در حوزه گوشت نداشته را در این امر مهم معرفی نموده است .

3) علیرغم تصریح بند (1) صورتجلسه شماره 8818/06 مورخ 25/2/1397  ستاد تنظیم بازار استان خوزستان مبنی بر معرفی مباشرین توزیع گوشت وارداتی از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان و معرفی مباشر از سوی سازمان مذکور به این شرکت ، متأسفانه با دخالت غیر کارشناسی و قابل تأمل مدیر کل اقتصادی استانداری ، نامه مذکور کان لم یکن و مجدداً اصرار بر فعالیت انحصاری و خارج از ضوابط فرد معرفی شده توسط استانداری داشته اند.

4) بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار به شماره 5558/503/96 مورخ 3/11/1396 مقرر گردیده است لاشه گوشت گوسفند با احتساب هزینه های عاملین توزیع به قیمت هر کیلوگرم 33700 تومان بین مصرف کنندگان نهایی یعنی همانا مردم شریف خوزستان توزیع گردد اما متاسفانه با دخالت مسئولینی همچون مدیرکل هماهنگی اموراقتصادی استانداری با تخطی از قیمت تنظیم بازار کشور و گرانفروشی بجای 33700 تومان مخلوط، با اخذ مصوبه ای عجیب از ستاد تنظیم بازار استان و بر خلاف قیمت اعلامی از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان  به قیمت 37000 تومان توزیع نموده است . این در حالی است که بنا بر گزارشات دریافتی گوشت مذکور به قیمت های بیشتر نیز در سطح شهر اهواز عرضه گردیده است.

این شرکت طی مکاتبات متعدد مراتب عدم رعایت قیمت مصوب تعیین شده از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان را به استاندار محترم خوزستان و معاون اقتصادی استانداری اعلام نموده لیکن علیرغم تذکر صورت ،گرفته کارگروه ستاد تنظیم بازار استان ( برابر بند یک صورتجلسه شماره 06-54092 مورخ 28/11/1396 ) استانداری خوزستان قیمت را 36300 تومان (یعنی 2600 تومان به ازای هر کیلوگرم گران تر ) برای مصرف کنندگان در نظر گرفته و روند توزیع با قیمت یاد شده ادامه یافت.

5) علاوه بر موارد ذکر شده عملکرد مباشر توزیع معرفی شده از سوی استانداری نیز دارای ایرادات جدی به شرح ذیل میباشد :

- بدلیل عدم وجود امکانات سردخانه ای و زمان توزیع بسیار کوتاه، وعدم توجه به واجد شرایط بودن دریافت‌کنندگان ، گوشت به تمامی قصابی ها و کسبه مرتبط تحویل نشده و افراد واسطه برای توزیع در بازار آزاد از آن بهره مند شده اند .

-آمار و فهرست توزیع دریافتی از مباشر معرفی شده فاقد هر گونه صورتجلسه توزیع و یا تائید و امضاء از سوی اتحادیه قصابان ، پشتیبانی اموردام و صنعت ، معدن و تجارت و سازمان دامپزشکی بوده است .

- برخی افراد دریافت کننده لاشه گوسفند به دلیل عدم درج اطلاعات دقیق در فهرست توزیع قابل شناسایی نبوده و لذا امکان رصد عملکرد آنان در توزیع گوشت وجود ندارد .

-دریافت مبلغ 33700 تومان بابت هر کیلو گرم گوشت  توسط شخص خاص بدون  اقدام مثبت و موثر و صرفاً به عنوان حق دلالی ، غیر قانونی و برخلاف مصوبات ستاد تنظیم بازار میباشد ،‌ این اقدام استانداری نه تنها کمکی به تنظیم بازار استان نمی نماید بلکه فضای مناسبی برای دلالان و واسطه ها ایجاد نموده است .

6) علیرغم تذکر برای معرفی مباشرین بیشتر در جهت جلوگیری از انحصار توزیع گوشت تنظیم بازار در استان ،‌ استانداری صرفاً یک نفر آن هم غیرمتخصص را معرفی نموده است .

7) این شرکت با عنایت به شفافیت عملکرد فروشگاه های زنجیره ای در نظام توزیع گوشت تنظیم بازار ، با هماهنگی بعمل آمده با شرکت افق کوروش نسبت به توزیع گوشت گوسفند وارداتی در 37 شعبه آن فروشگاه در استان خوزستان (17شعبه در اهواز و ما بقی در شهرستانهای استان ) با قیمت تنظیم بازار و با میانگین قیمت لاشه هر کیلو گرم 33000 هزار تومان اقدام تا بهره مندی مردم شریف خوزستان از خدمات دولت در جهت توزیع گوشت وارداتی به منظور تنظیم بازار افزایش یافته و از ایجاد فضای دلالی و رانت حاصل از فروش گوشت به طور غیرقانونی جلوگیری گردد . ضمن اینکه با استفاده از شبکه توزیع فروشگاه های زنجیره ای استان عملاً امکان دسترسی شهروندان به گوشت دولتی افزایش یافته است.
 
 
 
مهدی سلیمانی
مدیر کل حوزه مدیر عامل، امور استانها
روابط عمومی و امور بین الملل
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار