کد خبر: ۲۷۵۲۴
تاریخ انتشار: ۲۱:۳۱ - ۱۸ تير ۱۳۹۷
بحران های محیط زیستی در كنار كمبود امكانات بهداشتی و درمانی می تواند استان را در بحران های اجتماعی و امنیتی فراگیر قرار دهد كه خارج شدن از آن هزینه های جبران ناپذیری برای استان و كشور به بار خواهد آورد.
آراس: در بحران ها چیزی كه بیشتر به چشم می خورد معطوف شدن امكانات، منابع و نیروی انسانی برای فائق آمدن بر بحران است. بحران ها اگرچه قابل پیشینی هستند اما معمولا غیر قابل اجتنابند.لذا آنچه توجه بیشتری می طلبد مدیریت بحران در شرایط حاد است و از آن مهم تر كه نیاز به مدیریتی به مراتب بزرگتر نیز دارد مدیریت پسا بحران است.

بهداشت اولویت نظام اجتماعی و مقدم بر درمان است. نوع ملموسش مثلا در فقره آلودگی آب چند روستای رامهرمز در روز های اخیر است كه می توانست بحرانی به مراتب حادتر و عمیق تر از آب خرمشهر را به بار آورد؛ جایگاه بهداشت در توسعه نظام اجتماعی به وضوح مشاهده شد لیکن در شرایط حاضر زنگ خطر برای حوزه سلامت استان غافل شدن از برنامه های كارشناسی كه حاصل صدها و گاها هزاران ساعت كار تخصصی در حوزه بهداشت و درمان بوده است. 

توجه به تغییرات اقلیمی و موانع فیزیكی نباید ما را از یكی از پایه های ثبات نظام اجتماعی یعنی بهداشت و درمان غافل سازد، بسیج تمامی امكانات و منابع استان برای فائق آمدن بر بحران ها اگر چه قابل تحسین است اما بیم آن میرود ما را از چرخه مشكلات دائمی استان غافل كند.مشكلات بهداشتی، بحث بیكاری و ریزگرد ها مشكلاتی هستند كه در تمام فصول با آن دست وپنجه نرم می كنیم و انتظار می رود مدیریت استان در كنار رفع بحران های مقطعی از برنامه ریزی های طولانی مدت نیز غافل نشوند تا زمینه ایجاد بحران ها و اپیدمی های جدید فراهم نشود.

همانگونه كه در بحران اخیر دیدیم در كنار آب شیرین به آب سالم هم نیازمندیم .و آب سالم نیازمند توجه به بهداشت به عنوان یكی از ستون های اصلی توسعه در استان است.زیرساخت های بهداشتی ما متاسفانه در سطح بسیار بغرنجی قرار دارد كه پاسخگوی نیاز استان خوزستان با ضریب آسیب پذیری بالای آن نیست. طی دو دهه گذشته رشد امكانات بهداشتی استان هیچ تناسبی با رشد صنایع و جمعیت و به طبع رشد خطر پذیری استان نداشته است و جمعیت بیمار ما در بسیاری بالا تر از میانگین كشور بوده است.بر همین اساس دولت دكتر روحانی برای خوزستان طی مصوباتی تمهیداتی اندیشیده است که مهم ترین تصمیم در دولت دوم دكتر روحانی تفاهم نامه احداث مراكز بهداشتی در استان است.طرحی بزرگ كه می توانست كمك شایانی به توسعه استان خوزستان در حوزه بهداشتی کند.

طبق تفاهم نامه ای كه منعقد گشته سهم دانشگاه و استانداری در آن مشخص شده است. بر این اساس، تعهد استانداری خوزستان باید تا پایان شهریور ۹۶ به طور كامل ادا میشد تا این مراكز به بهره برداری میرسیدند . لیکن با نزدیک شدن به شهریور سال ۹۷ و تنها پرداخت یکپنجم تعهدات حتی یکی از این مراکز نیز به اتمام نرسیده است.و درواقع با تلاطمات ارزی و افزایش قیمت ها پرداخت تمام تعهدی كه باید تا سال 96 انجام میشد در حال حاضر به تنهایی نمی تواند مراكز را به سرانجام برساند.

 بحران های محیط زیستی در كنار كمبود امكانات بهداشتی و درمانی می تواند استان را در بحران های اجتماعی و امنیتی فراگیر قرار دهد كه خارج شدن از آن هزینه های جبران ناپذیری برای استان و كشور به بار خواهد آورد.

البته از استاندار محترم جناب دكتر شریعتی كه خود عضو هیئت علمی دانشگاه و پزشك نیز می باشند انتظار توجه بیشتر می رفت و البته میرود كه درفرصت كنونی كه آشنایی تخصصی با حوزه سلامت در مدیریت استان وجود دارد تحولات بزرگی رخ دهد، امیدواریم در فرصت باقی مانده با مدیریت صحیح چالش ها و مشكلات استان نسبت به تامین تعهدات و همچنین پیشگیری از بحران های آتی گام های استوار تری از استاندار محترم برداشته شود و شاهد توسعه زیرساخت های بهداشتی و درمانی استان متانسب با ظرفیت های استان باشیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار